Լիբանանից լրագրող Նշան Դեր-Հարությունյանը կկանգնի դատարանի առաջ Թուրքիայի նախագահին «վիրավորելու» համար․ ԶԼՄ-ներ
Լիբանանից հայ ծագմամբ հեռուստալրագրող Նշան Դեր-Հարությունյանը կկանգնի դատարանի առաջ Բեյրութում Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ էրդողանին «վիրավորելու» համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Այս մասին, news.am-ի փոխանցմամբ, հաղորդում է The Arab Weekly-ն։
Պարբերականը նշում է, որ վերջին իրադարձությունները ցույց են տալիս, որ անգամ Լիբանանը, որտեղ չկա Թուրքիայի ռազմական ներկայությունը կամ չունի ընդհանուր սահմաններ Թուրքիայի հետ, «զրկված է իմունիտետից Անկարայի միջամտության դեպքում»։
Լիբանանի քաղաքական աղբյուրները հաղորդում են, որ թուրքական դատախազության պնդումները, որ Դեր-Հարությունյանը «վիրավորել» է Թուրքիայի նախագահին, Լիբանանի հայերի եւ Թուրքիայի միչեւ շարունակական առճակատման մաս է, որի շրջանակում Թուրքիան մեղադրվում է 1914-1923 թվականներին Հայոց ցեղասպանության մեջ։
Դեր-Հարությունյանի նկատմամբ դատական գործընթացը կմեկնարկի հոկտեմբերի 8-ին։
Դեր-Հարությունյանի նկատմամբ առաջադրվել են մեղադրանքներ Al Jadeed հեռուստաալիքով հեռարձակվող «Anna Heek» հաղորդման եթերում նրա հայտարարությունների կապակցությամբ։
Հաղորդման ժամանակ Դեր-Հարությունյանի հյուրը շրջակա միջավայրի նախարար Վաիմ Վախաբն էր։
Եթերի ժամանակ զանգահարել էր լիբանանցի, որը մեղադրել էր Դեր-Հարությունյանին ռասիզմի մեջ այն պատճառով, որ լրագրողն անվանել էր Էրդողանին չարիք, իսկ Դեր-Հարությունյանի որդուն՝ «փախստականի զավակ»՝ ակնարկելով Նշանի հայ ծագումը։
Ի պատասխան՝ լրագրողը վրդովվել էր եւ հաստատել իր դիրքորոշումը։
«Միլիոնավոր չար մարդկանց որդի․․․Էրդողան, ռեժիմ, օսմաններ եւ թուրքեր»,-ասել է նա։
«Եթե դուք համարում եք ինձ որպես փախստական, ապա ես ավելի լիբանանցի եմ, քան դուք։ Եւ ես հպարտ եմ իմ երկրով՝ Լիբանանով, ավելի շատ, քան դուք»,-հայտարարել է Դեր-Հարությունյանը։
Ավելի ուշ իրավիճակին միջամտել է Թուրքիայի դեսպանատունը, որը կազմակերպել է բողոքի ցույց Al Jadeed հեռուստաալիքի շենքի մոտ։
Թուրքիայի դրոշներով ցուցարարները վանկարկում էին կարգախոսեր՝ ի աջակցություն Օսմանյան կայսրության եւ Էրդողանի՝ պահանջելով Դեր-Հարությունյանից ներողություն խնդրել Թուրքիայի նախագահին «վիրավորելու» համար։
Դեպքին ծանոթ անձինք հայտարարում են, որ Թուրքիային հաջողվել է օգտվել Լիբանանի քաղաքական վակուումից, որը պայմանավորված է աճով սոցիալական եւ տնտեսական ճգնաժամով։
Նրանց խոսքով՝ Անկարային հաջողվել է ձեւավորել լոբբի օսմանյան պատմության եւ էրդողանի էքսպանսիոնիստական քաղաքականության քննադատներին լռել։
Բելգիայի Սենատում քննարկում կանցկացվի Հարավային Կովկասում իրավիճակի վերաբերյալ
Բելգիայի Սենատում մարտի 25-ին տեղի կունենա «Աշխարհաքաղաքական զարգացումները Հարավային Կովկասում. կիզակետում Հայաստանը և Լեռնային Ղարաբաղը» խորագրով կլոր սեղան- քննարկում, որի նպատակն է վերլուծել Հարավային Կովկասում աշխարհաքաղաքական զարգացումները 2020 թվականի սեպտեմբերից ի վեր, այս համատեքստում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը և Հայաստանի Հանրապետության առջև ծառացած մարտահրավերները:
Վրաստանի ՆԳՆ ԱԻ դեպարտամենտից և ՌԴ ԱԻՆ Հյուսիսային Օսիայի ճգնաժամային կառավարման կենտրոնից ստացված տեղեկատվության համաձայն՝ Ստեփանծմինդա-Լարս ավտոճանապարհը բաց է բոլոր տեսակի տրանսպորտային միջոցների համար։

СМИ: Ливанский тележурналист Ншан Дер-Арутюнян предстанет перед судом за «оскорбление» президента Турции
Ливанский тележурналист армянского происхождения Ншан Дер-Арутюнян предстанет перед судом в Бейруте за «оскорбление» президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 июля  АРЦАХПРЕСС:  Как отмечает издание, последние события показывают, что даже Ливан, в котором нет военного присутствия Турции или общих границ с ней, «лишен иммунитета от вмешательства Анкары».
Ливанские политические источники передают, что утверждения турецкой прокуратуры о том, что Дер-Арутюнян «оскорбил» президента Турции, являются частью продолжающихся конфронтаций между ливанскими армянами и Турцией, которую обвиняют в совершении Геноцида армян в период с 1914 по 1923 гг.
Согласно информации ливанского информагентства NNA, ссылающегося на общественную прокуратуру, Дер-Арутюнян предстанет перед судом в Бейруте.
Судебный процесс начнется 8 октября.
Дер-Арутюняну выдвинуты обвинения в связи с его высказыванием в эфире программы «Anna Heek», транслировавшейся по спутниковому телеканалу Al Jadeed.
Гостем Дер-Арутюняна на передаче был министр окружающей среды Виам Ваххаб.
Во время эфира позвонил ливанец, обвинивший Дер-Арутюняна в расизме за то, что журналист назвал Эрдогана злом, и назвал его «сыном беженцев», намекая на армянское происхождение Ншана.
В ответ журналист возмутился и подтвердил свою позицию.
«Сын миллиона злых людей... Эрдоган, режим, османы и турки», – сказал он.
«Если вы считаете меня беженцем, то я больше ливанец, чем вы. И я горд своей страной, Ливаном, больше, чем вы», - заявил Дер-Арутюнян.
Позже в ситуацию вмешалось посольство Турции, организовав акции протеста у здания телеканала Al Jadeed.
Протестующие с флагами Турции скандировали лозунги в поддержку Османской империи и Эрдогана, требуя у Дер-Арутюяна извинений за «оскорбление» президента Турции.
Наблюдатели заявляют, что Турции удалось воспользоваться политическим вакуумом Ливана, вызванным нарастающим социальным и экономическим кризисом.
По их словам, Анкаре удалось проникнуть в страну и сформировать лобби с целью заставить замолчать критиков османской истории и экспансионистской политики Эрдогана в регионе, от которой страдают Ливан, Сирия и остальные страны Средиземноморья.
Наблюдатели предупредили о рисках, которые таит суд над Дер -Арутюняном не только для Ливана, но и всего региона. Они отметили, что Турция стремится создать медийное, политическое и правовое лобби, чтобы предотвратить любую критику в адрес  ее старой или новой колониальной политики.