Հունիսին ԱՄՆ-ի բյուջեի պակասուրդը մոտեցել Է ամբողջ անցյալ ֆինանսական տարվա ցուցանիշին
Անցած ամսին Միացյալ Նահանգների բյուջեի պակասուրդը գրեթե հավասար Է եղել ամբողջ անցյալ ֆինանսական տարվա ցուցանիշին:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դա հետեւում Է ԱՄՆ-ի Կոնգրեսի բուջետային վարչության՝ հուլիսի 8-ին տարածած տվյալներից: Հրապարակված զեկույցի համաձայն՝ հունիսին Միացյալ Նահանգների դաշնային բյուջեի պակասուրդը հասել Է 863 միլիարդ դոլարի:
Ըստ որում անցյալ տարվա հունիսին այն կազմել Է սոսկ 8 միլիարդ դոլար, իսկ ամբողջ 2019 ֆինանսական տարվա (ԱՄՆ-ում ավարտվել Է սեպտեմբերի վերջին) բյուջեի պակասուրդը կազմել Է 984 միլիարդ դոլար: «Այդ ավելացումը կապված Է 2020 թվականին համավարակի հարուցած տնտեսական անկման, ինչպես նաեւ այն պատասխան միջոցների հետ, որոնք դաշնային կառավարությունը ձեռնարկել Է դրա ֆոնին: (…) 2020 ֆինանսական տարվա առաջին ինն ամսում դաշնային բյուջեի պակասուրդը կազմել Է 2,7 տրիլիոն դոլար, (…) ինչը 2 տրիլիոն դոլարով ավելի Է անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածում արձանագրված պակասուրդից»,- նշված Է փաստաթղթում: Ըստ որում ֆինանսական տարվա սկզբից դաշնային բյուջե մուտքերի ծավալն անցյալ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ կրճատվել Է 13 տոկոսով, իսկ ծախսերն աճել են գրեթե 50 տոկոսով:
ԱՄՆ-ի դաշնային իշխանությունները մարտ ամսից շուրջ 3 տրիլիոն դոլար են ներարկել ամերիկյան տնտեսություն նոր կորոնավիրուսի հարուցած համավարակի շրջանում տնտեսական աճի խթանման արտակարգ միջոցների մի քանի փաթեթների շրջանակներում, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Дефицит бюджета США за июнь приблизился к показателю за весь прошлый финансовый год
Дефицит бюджета Соединенных Штатов за прошедший месяц оказался почти равен показателю за весь прошлый финансовый год.
СТЕПАНАКЕРТ, 9  июля  АРЦАХПРЕСС: Это следует из данных, распространенных в среду бюджетным управлением Конгресса США.
Согласно опубликованному докладу, в июне дефицит федерального бюджета Соединенных Штатов достиг $863 млрд. При этом в июне прошлого года он составил лишь 8 млрд долларов, а дефицит бюджета за весь 2019 финансовый год (завершился в США в конце сентября) равнялся $984 млрд ,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
"Это увеличение связано с экономическим спадом, вызванным пандемией в 2020 году, а также ответными мерами, принимаемыми федеральным правительством на фоне этого. Дефицит федерального бюджета за первые девять месяцев 2020 финансового года составил $2,7 трлн, что на $2 трлн больше дефицита, зафиксированного за аналогичный период прошлого года", - отмечается в документе.
При этом объем поступлений в федеральный бюджет с начала финансового года сократился на 13% по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, а расходы выросли почти на 50%.
Федеральные власти США с марта влили в американскую экономику порядка $3 трлн в рамках нескольких пакетов экстренных мер стимулирования экономического роста в период пандемии, вызванной новым коронавирусом.