Բուլղարիայում կորոնավիրուսի պատճառով արտակարգ դրության ռեժիմը երկարաձգել են մինչեւ հուլիսի վերջը
Բուլղարիայի իշխանությունները որոշել են մինչեւ հուլիսի վերջը երկրում երկարաձգել արտակարգ համաճարակաբանական դրության ռեժիմը կորոնավիրուսով վարակվածների թվի աճի պատճառով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍՀուլիսի 6-ին կայացած ճեպազրույցում այդ մասին հայտնել Է առողջապահության նախարար Կիրիլ Անանիեւը:
«Ռեժիմը երկարաձգում ենք, որպեսզի հնարավորություն ունենանք պայմաններ ստեղծելու հիվանդացության մակարդակի ցածրացման համար: Սանիտարա-համաճարակաբանական ռեժիմի պահպանման վերահսկողությունը կուժեղացվի»,- նշել Է նա:
Բուլղարիայի սանիտարական ծառայությունները վերջին օրը երկրում կատարել են կորոնավիրուսի 923 թեստ, հայտնաբերվել Է վարակման 63 դեպք, ինչը 117-ով պակաս Է, քան մեկ օր առաջ:
Կորոնավիրուսի բռնկման սկզբից ի վեր երկրում վարակվել Է 5 740 մարդ: 246 հիվանդ մահացել Է, այդ թվում հինգը՝ վերջին 24 ժամում: Հիվանդանոցներում բուժվում Է կորոնավիրուսով 458 հիվանդ, 28-ը՝ ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքներում: Առողջացել Է 2 915 մարդ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Болгарии режим чрезвычайной ситуации из-за коронавируса продлен до конца июля
Власти Болгарии решили продлить в стране до конца июля режим чрезвычайной эпидемиологической ситуации из-за роста числа заразившихся коронавирусом.
СТЕПАНАКЕРТ, 6  июля  АРЦАХПРЕСС: Об этом сообщил в понедельник на брифинге министр здравоохранения Кирил Ананиев.
"Продлеваем режим, чтобы иметь возможность создать условия для снижения уровня заболеваемости. Контроль за соблюдением санитарно-эпидемиологического режима будет усилен", - отметил он.
Санитарные службы Болгарии провели в стране за последние сутки 923 теста на коронавирус, выявлено 63 случая заражения, что на 117 меньше, чем днем ранее,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
С начала вспышки коронавируса в стране заразились 5 740 человек. 246 пациентов, в том числе пятеро за последние 24 часа, умерли. На лечении в больницах находятся 458 пациентов с коронавирусом, 28 - в отделениях интенсивной терапии. Выздоровели 2 915 человек.
Первые случаи заражения коронавирусом в Болгарии были выявлены 8 марта. С 13 марта по 14 мая в стране действовал режим чрезвычайного положения. В настоящее время в Болгарии сохраняется режим чрезвычайной эпидемиологической ситуации, который будет продлен до конца июля. Остаются обязательными соблюдение социальной дистанции и ношение защитных масок в закрытых общественных местах.