Գերմանացի քաղաքապետը կեսգիշերով եկել շնորհավորելու Ժանն Բարսեղյանին
Ստրասբուրգի ավագանու ընտրություններին մեծ հետաքրքրությամբ հետևել են սահմանակից Գերմանիայի Քեհլ քաղաքում, որի տեղական բոլոր ԶԼՄ-ներն արդրադարձել են ընտրություններին։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:Այս մասին հայտնում է Panorama.am հաղորդմամբ, Քեհլի քաղաքապետ Տոնի Վետրանոն, որը կանցլեր Մերկելի կուսակցությունից է (CDU), հենց ընտրության օրը՝ հունիսի 28-ին, եկել էր Ստրասբուրգ՝ անձամբ շնորհավորելու նորընտիր քաղաքապետին։ Նա անձրևի տակ սպասել է France 3 Alsace հեռուստաընկերության դիմաց՝ մինչև քաղաքապետը կվերջացներ հարցազրույցն ու դուրս կգար։
Չկարողնալով անգամ ձեռքսեղմում իրականացրել՝ Վետրանոն մի քանի շնորհավորական խոսք է ասել։
«Ես դա չեմ արել նրա համար, որ թերթերը գրեն, ես ամեն օր այնտեղ եմ։ Ինձ համար կարևոր էր գալ ու շատ արագ նրան ողջունել, ասել, որ մենք կշարունակենք ընդհանուր միջսահմանային աշխատանքը»,-ասել է Քեհլի քաղաքապետը։
Նշվում է, որ Կանաչների կուսակցության հաղթանակը մեծ ոգևորություն է առաջացրել նաև Գերմանիայի Կանաչների շրջանում։

Мэр немецкого города в полночь поздравил Жанн Барсегян с избранием на должность
За выборами в Совет старейшин Страсбурга с большим интересом следили из соседнего немецкого города Кель, все местные СМИ которого обратились к выборам.
СТЕПАНАКЕРТ, 6  июля  АРЦАХПРЕСС: Жители города Кель выразили своё удивление и радость после избрания эколога Жанн Барсегян мэром Страсбурга.
Как сообщает France3, мэр Келя Тони Ветрано от партии «Христианско-демократический союз Германии» в день выборов – 28 июня – прибыл в Страсбург, чтобы лично поздравить новоизбранного мэра. Он под дождем на против здания телекомпании France 3 Alsace ждал пока мэр завершит интервью и выйдет. Затем Т. Ветрано произнес несколько поздравительных слов.
«Я сделал это не для того, чтобы газеты написали, что я каждый день нахожусь там. Для меня важно было прийти и быстро её поприветствовать, сказать, что мы продолжим общую межграничную работу», – отметил мэр Келя.
Отмечается, что победа партии «Зеленых» вызвала большое воодушевление также среди партии «Зеленых» в Германии.