Խորհրդարանին է ներկայացվել մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության, մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության մասին տարեկան հաղորդումը
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախօրեին կայացած արտահերթ նստաշրջանի լիագումար նիստին Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը ներկայացրել է մարդու իրավունքների պաշտպանի գործունեության, մարդու իրավունքների և ազատությունների պաշտպանության մասին տարեկան հաղորդումը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 1 հուլիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ իր խոսքում Արտակ Բեգլարյանն ասել է, որ ՄԻՊ գործունեությունը և դրա արտացոլումը տարեկան հաղորդման մեջ ունեցել է մի քանի հիմնական ուղղություններ: Մասնավորապես՝ առաջին ուղղությունը բողոքների ուսումնասիրությունն ու քննարկումն է, այնուհետև մշտադիտարկման աշխատանքը տարբեր ոլորտներում և տարբեր խոցելի խմբերի իրավունքների պաշտպանության բնագավառներում, հաջորդիվ՝ օրենսդրության կատարելագործումը:
«Սրանք հիմնական գործառույթներն են, որոնք ներկայացված են օրենքով, սակայն, բացի դրանից, կան օրենքից բխող ուղղություններ, որոնք առանձնացնում է ՄԻՊ աշխատակազմը՝ մասնավորապես հանրային իրազեկման աշխատանքները մարդու իրավունքների ուղղությամբ, քաղաքացիական հասարակության զորացման աջակցությունը, միջազգային կապերի ընդլայնումը և արտաքին փոխգործակցության ոլորտը, որի մեջ ընդգրկված են ՀՀ գործընկերների, Սփյուռքի և միջազգային կառույցների հետ համագործակցությունը: Կարևոր ուղղություն է նաև Ադրբեջանի կողմից արցախցիների իրավունքների ու խախտումների սահմանափակումների մշտադիտարկումը և համապատասխան հարթակներում դրանց մասին բարձրաձայնումը»,- մասնավորապես նշել է ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը:
Ա. Բեգլարյանի խոսքով՝ 2019 թ.-ին աշխատանքներ են տարվել նշված բոլոր ուղղություններով և արձանագրված խնդիրները ներկայացվել են տարեկան հաղորդման մեջ: Ամենածավալուն հատվածը, ըստ ՄԻՊ-ի, բողոքների ուսումնասիրությունն ու քննարկումն է, որից բխում է նաև կանխարգելիչ աշխատանքները, քանի որ, բացի անհատական դեպքերից, երբեմն լինում են նաև այնպիսի խնդիրներ, որոնք առկա են կամ օրենսդրության մեջ, կամ էլ գործնականում:
Ընդհանուր առմամբ, 2019 թ.-ին ՄԻՊ աշխատակազմը ստացել է 234 դիմում՝ 378 անձանց կողմից, որից 126-ը՝ բանավոր, իսկ 105-ը՝ գրավոր, 3-ը՝ այլ(օրինակ՝ ազատազրկված անձը դիմում է ներկայացրել Մարդու իրավունքների պաշտպանին հանդիպելո խնդրանքով և այլն): Բողոքների ուսումնասիրության քննարկման և կանխարգելիչ աշխատանքների հիման վրա Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից ներկայացվել են մոտ 100 առաջարկներ, որոնք կառույցը ակնկալում է, որ կատար կածվեն:

Artsakh Ombudsman presents the annual report on the activities of the Human Rights Defender and protection of human rights and freedoms
At yesterday's plenary session of the extraordinary sitting of the National Assembly of the Republic of Artsakh, the Human Rights Defender Artak Beglaryan presented the annual report on the activities of the Human Rights Defender and protection of human rights and freedoms.
STEPANAKERT, JULY 1, ARTSAKHPRESS: In his speech Artak Beglaryan said that the activities of the Human Rights Defender and its reflection in the annual report have had several main directions. In particular, the first direction is the study and discussion of complaints, then the work of monitoring in various areas and  in the field of protection of the rights of various vulnerable groups, and after that the improvement of legislation.
"These are the main functions provided by law, but in addition, there are directions arising from the law, that mentions the staff of the Human Rights Defender, in particular public awareness raising activities in direction of human rights, support for civil society reinforcement, expansion of international relations and the field of foreign cooperation, which includes the cooperation with partners of Armenia and Diaspora and international organizations. Another important direction is the monitoring of restrictions of the rights and violations of the people of Artsakh by Azerbaijan and to raise about them in relevant platforms.  According to Beglaryan, in 2019 work was carried out in all the mentioned directions and the registered problems have been presented in the annual program. The largest area, according to the Ombudsman, is the study and discussion of complaints, from which the preventive work is derived, because, in addition to individual cases, sometimes there are problems that exist either in the legislation or in practice.
In total, in 2019, the Ombudsman's Office received 234 appeals from 378 people, of which 126 were oral and 105 were written, and 3 other appeals (for example, a detainee submits an application to meet with the Human Rights Defender). Accordingly, the Human Rights Defender has submitted about 100 proposals, which the organization expects to be implemented.