Բայդենը պաշտոնապես կհամաձայնվի օգոստոսին Դեմոկրատական կուսակցության կողմից առաջադրմանը
Դեմոկրատական կուսակցությունից ԱՄՆ նախագահի թեկնածու Ջո Բայդենը պաշտոնապես համաձայնություն կտա Միլուոկիում (Վիսկոնսին նահանգ) համագումարի ժամանակ իր թեկնածության առաջադրմանը, որը նախատեսված է օգոստոսին:
Ընդ որում՝ համագումարը կընթանա գերազանցապես վիրտուալ ձեւաչափով, համագումարի պատվիրակները խնդրում են մնալ տանը՝ կորոնավիրուսով պայմանավորված մտավախությունների պատճառով:
«COVID-19 համավարակի կապակցությամբ խորհրդակցելով առողջապահության ներկայացուցիչների հետ՝ համագումարի կազմակերպիչները այսօր հայտարարում են որոշման մասին, որ նահանգներից պատվիրակությունները Միլուոկի ուղեւորություններ նախատեսելու անհրաժեշտություն չունեն, այլ պետք է ծրագրեն համագումարի հետ կապված պաշտոնական մասի հեռավար կատարումը»,- նշված է Դեմոկրատական կուսակցության Ազգային կոմիտեի հայտարարության մեջ:
Հեռուստաալիքը նշում է, որ դեմոկրատների համար այս նահանգը հատուկ նշանակություն ունի՝ այնտեղ հաղթելու անհրաժեշտության տեսանկյունից. 2016 թվականին Թրամփն այնտեղ Հիլարի Քլինթոնին գերազանցել էր նվազագույն տարբերությամբ:
Միեւնույն ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի նախընտրական շտաբը պատրաստվում է օգոստոսին Ֆլորիդայում ընդհանուր կուսակցական համագումար անցկացնել լիակատար ձեւաչափով՝ ջերմության ստուգմամբ, սոցիալական հեռավորության պահպանմամբ եւ դիմակների ու հակաբատերիային գելերի բաժանմամբ:
Ընդ որում՝ վերջին շաբաթվա ընթացքում Թրամփի մասնակցությամբ անցկացված արդեն երկու հրապարակային զանգվածային միջոցառումների ժամանակ մարդիկ գրեթե չեն կրել դիմակներ, քանի որ դա միայն խորհուրդ տրվող միջոցառում է, ինչպես նաեւ չեն պահպանել հանձնարարվող նվազագույն հեռավորությունը:

Байден официально согласится на выдвижение от Демпартии в августе
Кандидат в президенты США от Демократической партии Джо Байден официально даст согласие на выдвижение своей кандидатуры во время съезда в городе Милуоки, штат Висконсин, намеченного на август
СТЕПАНАКЕРТ, 25 июня, АРЦАХПРЕСС: При этом сам съезд пройдет преимущественно в виртуальном формате, его делегатов просят оставаться дома из-за опасений, связанных с коронавирусом.
«Проконсультировавшись с представителями здравоохранения по поводу пандемии COVID-19, организаторы съезда объявляют сегодня о решении, что делегациям от штатов не надо планировать поездки в Милуоки, а надо планировать выполнение официальной части, связанной со съездом, удаленно», - цитирует телеканал заявление Национального комитета Демократической партии.
Для демократов этот штат, отмечает телеканал, имеет особое значение с точки зрения необходимости одержать там победу: в 2016 году Трамп обошел там Хиллари Клинтон с минимальным отрывом.
В то же время предвыборный штаб президента США Дональда Трампа готовится провести полноформатный общий партийный съезд в августе во Флориде с проверкой температуры, соблюдением социальной дистанции и раздачей масок и антибактериальных гелей.
При этом на уже двух прошедших за последнюю неделю публичных массовых мероприятиях с участием Трампа люди почти не надевали масок, так как это является только рекомендательной мерой, а также не соблюдали рекомендуемую минимальную дистанцию.