Իրանը բանակցությունների կգնա ԱՄՆ-ի հետ միայն միջուկային համաձայնագրի շրջանակում և վերջինիս կողմից վնասի փոխհատուցման դեպքում. Ռոհանի
Իրանի նախագահ Հասան Ռոհանին հայտարարել է, որ Թեհրանը Վաշինգտոնի հետ բանակցությունների կգնա միայն միջուկային գործարքի շրջանակում և վերջինիս կողմից հասցված վնասի փոխհատուցման դեպքում:
«Մենք միշտ պատրաստ ենք (բանակցությունների), բայց միայն այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ-ն հայտարարի, որ վերադառնում է (միջազգային) իրավունքի կատարմանը, ՄԱԿ-ի բանաձևերի դրույթների և Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրով ստանձնած պարտավորությունների կատարմանը, վերադառնում է «վեցնյակ»,-ասել է Ռոհանին:
«Մեր դիրքորոշումը պարզ է, նրանք պետք է ենթարկվեն իրավունքին, ներողություն խնդրեն և վճարի տեսքով փոխհատուցեն այն վնասը, որ հասցրել են Իրանին»,-հայտարարել է նախագահը:
Ավելի վաղ Ռոհանին հայտարարել էր, որ ամերիկյան պատժամիջոցների պատճառով Իրանը կորցրել է շուրջ 50 միլիարդ դոլար:
Հիշեցնենք, որ 2015 թվականին Իրանն ու միջազգային «միջնորդ վեցյակը»՝ Ռուսաստան, ԱՄՆ, Մեծ Բրիտանիա, Չինաստան, Ֆրանսիա, Գերմանիա, հասել էին իրանական միջուկային ծրագրի շուրջ պատմական համաձայնության: Ընդունվել էր Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագիր, որի դրույթներին հետևելն ազատել էր Իրանին իր նկատմամբ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ի, Եվրամիության ու ԱՄՆ-ի սահմանած տնտեսական ու ֆինանսական պատժամիջոցներից:
Սակայն 2018 թվականի մայիսին ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր, որ Վաշինգտոնը դուրս է գալիս համաձայնագրից, ինչպես նաև հայտնել էր, որ ԱՄՆ-ն վերականգնում է Իրանի նկատմամբ սահմանած բոլոր պատժամիջոցները, այդ թվում՝ այն երկրների, որոնք բիզնես են վարում Իրանի հետ:
«Հնգյակն» ու Թեհրանը պայմանավորվել են մշակել ֆինանսական մեխանիզմ՝ ԱՄՆ-ի պատժամիջոցները շրջանցելով հաշվարկներ իրականացնելու համար:

Иран готов возобновить переговоры с США, если Белый дом извинится
Тегеран готов вернуться к переговорам с США, но Вашингтон должен извиниться за выход из атомной сделки. Кроме того, США должны компенсировать Ирану потери, понесенные из-за санкций, заявил президент Ирана Роухани.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 июня, АРЦАХПРЕСС:  Иран, в ответ на призывы США начать переговоры о заключении новой атомной сделки, заявил, что он будет готов вернуться к столу переговоров в том случае, если Вашингтон извинится за выход из договора по атомной программе Тегерана от 2015 года и компенсирует Ирану убытки, понесенные в результате американских санкций. Об этом заявил президент Ирана Хасан Роухани, выступая с речью по иранскому телевидению в среду, 24 июня.
"Переговоры с США для нас не проблема, но лишь в том случае, если Вашингтон выполнит свои обязательства по атомной сделке, принесет извинения и выплатит Тегерану компенсацию за выход из сделки 2015 года", - сказал Роухани. При этом он усомнился в искренности США, сказав, что "как мы знаем, призывы к переговорам с Тегераном - это лишь слова и ложь".
США в 2018 году в одностороннем порядке вышли из атомной сделки с Ираном и с тех пор пытаются с помощью санкций принудить Тегеран к заключению нового соглашения, которое гораздо сильнее ограничит атомную и ракетную программу Ирана и вынудит эту страну отказаться от региональных гибридных войн. Иран отказывается от новых переговоров с США до тех пор, пока США не вернутся к условиям первоначальной сделки и не отменят санкции против Тегерана.
Иран критикует европейских участников сделки
Иран в ответ на проводимую США политику "максимального давления" постепенно отказывается от обязательств по атомной сделке, но отмечает, что вернется к их выполнению в том случае, если европейские участники договора выполнят свои обещания и защитят экономику Ирана от американских санкций.
"Европейцы не выполняют своих обещаний. Им следует выполнить свои обязательства", - указал Хасан Роухани.
Он также резко раскритиковал резолюцию Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) с требованием обеспечить инспекторам доступ к двум бывшим объектам атомной программы, вызывающим у них подозрения. "Иран готов сотрудничать с МАГАТЭ на основании закона", - подчеркнул Роухани.