Բոլթոնը հայտնել է շատ սխալներ թույլ տալու մասին
ԱՄՆ նախագահի ազգային անվտանգության հարցերով նախկին օգնական Ջոն Բոլթոնը հայտարարել է, որ չի ափսոսում Դոնալդ Թրամփի վարչակազմում աշխատելու համար, չնայած ընդունում է, որ մի շարք սխալներ է թույլ տվել:
«Ո՛չ, ես այդ մասին չեմ մտաբերի ու կասկածի ընդունած որոշման իրավացիությանը: Եթե վերստին նման հնարավորություն առաջանար, ես նույն կերպ կվարվեի,- ասել է նա Fox News-ի եթերում՝ պատասխանելով համապատասխան հարցին: - Ես, բնականաբար, շատ սխալներ եմ թույլ տվել: Դրանում ոչ մի կասկած չկա, եւ ես ափսոսում եմ, որ դրանք ուղղելու հնարավորություն չունեցա»:
Պետության ղեկավարի նախկին օգնականը կրկնել է, որ չի քվեարկելու ո՛չ հանրապետական Դոնալդ Թրամփի օգտին, ո՛չ ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ Ջոզեֆ Բայդենի, որը ստացել է Դեմոկրատական կուսակցության առաջիկա համագումարի պատվիրակների բավարար աջակցությունը՝ նոյեմբերին պետության ղեկավարի ընտրություններում թեկնածու առաջադրվելու համար: Բոլթոնը կրկին ափսոսանք է հայտնել, որ իր համոզմամբ՝ Սպիտակ տան ներկայիս ղեկավարի բոլոր գործողություններն ու որոշումները թելադրված են բացառապես երկրորդ ժամկետում ընտրվելու ձգտմամբ:
«Կորոնավիրուսին [Թրամփի] արձագանքը ցուցադրում է իմ բոլոր մտավախությունները: Թրամփը հունվարին եւ փետրվարին Չինաստանի եւ իր ընկեր [Չինաստանի նախագահ] Սի Ցզինպինի մասին ոչ մի վատ բան չէր ուզում լսել, չէր ցանկանում լսել այն մասին, որ հիվանդությունը կարող է սպառնալ Միացյալ Նահանգներին: Նա չէր ցանկանում լսել այն մասին, որ հիվանդությունը կարող է սպառնալիք ստեղծել ամերիկյան տնտեսության համար, որի ամրության մեջ է Թրամփը տեսնում իր վերընտրմանը տանող ճանապարհը»,- իր միտքն է պարզաբանել Բոլթոնը: Նրա տեսանկյունից՝ ԱՄՆ նախագահի որոշումներն «անհետեւողական են եւ անբարար արդյունավետ»:
Ըստ Real Clear Politics (RCP, «Իսկապես հստակ քաղաքականություն») քաղաքագիտական պորտալի հարցումների՝ ընտրողների շրջանում հանրաճանաչությամբ Բայդենը Թրամփին գերազանցում է միջինը 8,5 տոկոսով: Թրամփն արդեն կուսակցական համագումարի բավարար թվով ձայներ է ստացել նախագահական ընտրություններում հանրապետականների կողմից թեկնածու առաջադրվելու համար: ԱՄՆ նախագահի 59-րդ ընտրությունները տեղի են ունենալու նոյեմբերի 3-ին:

Болтон заявил, что совершил много ошибок
Бывший помощник президента США по национальной безопасности Джон Болтон заявил о том, что не жалеет о работе в администрации Дональда Трампа, хотя и признает, что совершил ряд ошибок
СТЕПАНАКЕРТ, 24 июня, АРЦАХПРЕСС:  «Нет, я не стану вспоминать об этом и сомневаться в правильности принятого решения. Если бы такая возможность представилась снова, я поступил бы так же, - сказал он во вторник в эфире телеканала Fox News, отвечая на соответствующий вопрос. - Естественно, я совершил много ошибок. В этом не может быть сомнений, и мне жаль, что у меня не было возможности исправить их».
Экс-помощник главы государства повторил, что не будет голосовать ни за республиканца Дональда Трампа, ни за бывшего вице-президента США Джозефа Байдена, который заручился достаточной поддержкой делегатов предстоящего съезда Демократической партии для выдвижения кандидатом на выборах главы государства в ноябре. Болтон снова выразил сожаление о том, что, по его убеждению, все действия и решения нынешнего хозяина Белого дома продиктованы исключительно стремлением переизбраться на второй срок.
«Реакция [Трампа] на коронавирус иллюстрирует все мои опасения. Трамп в январе и феврале не хотел слышать ничего дурного о Китае и его друге [председателе КНР] Си Цзиньпине, не хотел слышать о том, что заболевание могло угрожать Соединенным Штатам. Он не хотел слышать о том, что заболевание могло создать угрозу американской экономике, в прочности которой Трамп видел путь к своему переизбранию», - пояснил свое мнение Болтон. С его точки зрения, решения президента США «непоследовательны и недостаточно эффективны».
Согласно опросам политологического портала Real Clear Politics (RCP, «По-настоящему ясная политика»), Байден опережает Трампа в среднем на 8,5% по популярности среди избирателей. Трамп уже получил достаточное число голосов делегатов партийного съезда для выдвижения кандидатом от республиканцев на президентских выборах. 59-е выборы президента США намечены на 3 ноября.