Հայտնի է աշխարհի ամենաարագ սուպերհամակարգիչը
Fugaku սուպերհամակարգիչը, որն աշխատում է Ճապոնիայի բնական գիտությունների պետական ինստիտուտում, ճանաչվել է աշխարհում ամենաարտադրողականը։ Fugaku-ն, ինչպես գրում է Kyodo տեղեկատվական գործակալությունը, գլխավորում է ամենաարագ սուպերհամակարգիչների վարկանիշը, որը հրապարակվել է «Թոփ-500» միջազգային նախագծի կողմից։
Fugaku-ն աշխարհի լավագույն համակարգիչ է ճանաչվել վարկանիշի երեք անվանակարգերում՝ սարքն իդեալական են ճանաչել արդյունաբերության մեջ օգտագործման, ինչպես նաեւ մեծ փողերի եւ արհեստական բանականության ոլորտում վերլուծության համար։
Fugaku-ի արագությունը 2,8 անգամ ավելի բարձր է, քան ԱՄՆ Ազգային լաբորատորիայի Summit սուպերհամակարգչինը։
Ճապոնական սուպերհամակարգիչը պատրաստել են էլեկտրատեխնիկական Fujitsu ընկերության մասնագետները, ինչպես նաեւ Ռիկենի գիտնականները։ Մեքենան վայրկյանում կարող է կատարել ավելի քան 415 կվադրիլիոն գործողություն։ Այսինքն, Fugaku-ի արտադրողականությունը մոտ երեք անգամ բարձր է, քան ամերիկյան Summit-ինը, որը նախկինում առաջին տեղն էր զբաքղեցնում «Թոփ-500» վարկանիշում, իսկ այժմ հայտնվել է երկրորդ տեղում։ Երրորդ տեղում ամերիկյան եւս մեկ սուպերհամակարգիչ է, իսկ չորրորդ եւ հինգերորդ տեղերը զբաղեցնում են չինական համակարգիչները։
«Արագությունը դեռ ամենը չէ։ Fugaku-ի կարեւոր առավելությունը դրա շատ բարձր էներգաարդյունավետությունն է։ Մենք մտադիր ենք նոր սուպերհամակարգիչն օգտագործել առաջին հերթին ԱԲ ստեղծելու նախագծերում»,- հայտարարել է Ռիկենի ինստիտուտի ղեկավար Հիրոսի Մացումոտոն։

Назван самый быстрый суперкомпьютер в мире
Суперкомпьютер Fugaku, работающий в Государственном Институте естественных наук Японии (Рикэн), был признан самым производительным в мире. «Фугаку», как пишет информагентство Kyodo, возглавил рейтинг быстрейших суперкомпьютеров, публикуемый международным проектом «Топ-500».
СТЕПАНАКЕРТ, 24 июня, АРЦАХПРЕСС:  Fugaku был признан самым лучшим в мире суперкомпьютером в трех категориях рейтинга — машину признали идеальной для использования в промышленности, а также в анализе больших данных и в сфере искусственного интеллекта, пишет Planet Today.
Быстродействие «Фугаку» в 2.8 раза выше, чем у суперкомпьютера Summit из Национальной лаборатории Соединенных Штатов Америки.
Японский суперкомпьютер «Фугаку» построен специалистами электротехнической корпорации Fujitsu, а также учеными Рикэн. Вычислительная машина может выполнять более 415 квадриллионов операций в секунду. То есть, производительность Fugaku почти в три раза выше, чем у американского суперкомпьютера Summit, который ранее занимал первое место в рейтинге «Топ-500», а теперь оказался на второй строке. На третьем месте рейтинга — еще один суперкомпьютер из США, а четвертое и пятое места оккупировали китайские вычислительные машины.
«Скорость — это еще не все. Важное преимущество «Фугаку»  — его высочайшая энергоэффективность. Мы намерены использовать новый суперкомпьютер в первую очередь в проектах по созданию ИИ», — заявил Хироси Мацумото, глава Института Рикэн.