Ֆինլանդիան կբացի որոշ երկրների հետ իր սահմանները
Ֆինլանդիայի կառավարությունը հանել է կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով մտցված որոշ սահմանափակումներ, քանի որ երկրում գրանցվում է հիվանդացության ցածր մակարդակ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին՝ հղում անելով երկրի կառավարությանը, փոխանցում է news.am-ը:
Հուլիսի 10-ից ոչ ուշ կառավարությունը կորոշի, թե որ երկրների հետ կթույլատրվի զբոսաշրջությունը:
«Հուլիսի 13-ից կվերացվի ներքին սահմանային վերահսկողությունը այն երկրների հետ, որոնցում COVID-19-ի մակարդակը նման է այն երկրներին, որտեղ արդեն վերացվել է ներքին սահմանային վերահսկողությունը: Այդ երկրներն են՝ Նորվեգիան, Դանիան, Իսլանդիան եւ Բալթյան երկրները: Ներկայում առավելագույն ցուցանիշը համարվում է 100 հազար մարդու հաշվով 8 նոր դեպքը՝ նախորդ 14 օրվա ընթացքում»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Այդպիսի երկրներ կարող են դառնալ Գերմանիան, Իտալիան, Ավստրիան, Հունաստանը, Շվեյցարիան, Սլովակիան, Սլովենիան, Հունգարիան եւ Լիխտենշտեյնը, ինչպես նաեւ՝ Խորվաթիան, Կիպրոսը եւ Իռլանդիան:

Финляндия откроет свои границы с некоторыми странами
Правительство Финляндии сняло некоторые ограничения, введенные из-за пандемии коронавируса в стране, откроются границы со странами, где фиксируется низкий уровень заболеваемости.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 июня, АРЦАХПРЕСС:  Не позднее 10 июля правительство решит, с какими странами будет разрешен туризм.
«С 13 июля будет отменен внутренний пограничный контроль между странами, в которых уровень COVID-19 схож с тем, что наблюдается в странах, где внутренний пограничный контроль уже отменен. Этими странами являются Норвегия, Дания, Исландия и страны Балтии. В настоящее время предельным значением считается максимум 8 новых случаев на 100 тысяч человек за предыдущие 14 дней», - говорится в сообщении.
Такими странами могут стать: Германия, Италия, Австрия, Греция, Швейцария, Словакия, Словения, Венгрия и Лихтенштейн, а также Хорватия, Кипр и Ирландия.