Twitter-ի ղեկավարությունից հետո Իլոն Մասկը եւս քննադատել է աշխատանքային վիզաների վերաբերյալ ԱՄՆ որոշումը
Tesla եւ SpaceX ընկերությունների ղեկավար Իլոն Մասկը քննադատաբար է վերաբերվել ԱՄՆ վարչակազմի որոշմանը աշխատանքային վիզաների մի շարք կարգերի տրամադրումը դադարեցնելու մասին:
«Ես այդպիսի քայլի հետ բացարձակապես համաձայն չեմ: Վիզային բարեփոխումն իմաստ ունի, բայց այս կոնկրետ փոփոխությունը չափից ավելի մասշտաբային է»,- նշել է ձեռնարկատերը:
Twitter ամերիկյան ընկերությունը, որը միկրոբլոգների նույնանուն ծառայություն ունի, ավելի վաղ ԱՄՆ վարչակազմի որոշումը վնասակար էր որակել ամերիկյան տնտեսության մրցունակության համար:
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը երկուշաբթի հրաման էր ստորագրել մինչեւ 2020 թվականի վերջը մի շարք կագերի վիզաների տրամադրումը դադարեցնելու մասին: Սպիտակ տան մամուլի ծառայությունից հստակեցրել էին, որը խոսքը H1-B, H-4 եւ H-2B աշխատանքային վիզաների, L եւ J կարգի փաստաթղթերի մեծ մասի մասին է, դրանից բացի՝ մինչեւ այս տարվա դեկտեմբերի 31-ը դադարեցվելու է նաեւ նոր գրին քարտերի տրամադրումը:
Թրամփը որոշումն ընդունել է ԱՄՆ-ում աճող գործազրկության ֆոնին՝ 13,3 տոկոս, որը պայմանավորված է նոր կորոնավիրուսի տարածման դեմ պայքարին ուղղված սահմանափակող միջոցառումների ընդունմամբ: Վարչակազմի կարծիքով՝ հրամանը թույլ կտա ամերիկացիների համար ստեղծել մինչեւ 525 հազար նոր աշխատատեղեր:

Илон Маск вслед за руководством Twitter раскритиковал решение США по трудовым визам
Руководитель компаний Tesla и SpaceX Илон Маск критически отнесся к решению администрации США о приостановке выдачи ряда категорий трудовых виз.
СТЕПАНАКЕРТ, 23 июня, АРЦАХПРЕСС:  Свое мнение Маск изложил в понедельник в Twitter, передает ТАСС.
«Я абсолютно не согласен с таким шагом. Визовая реформа имеет смысл, но эта конкретная - слишком масштабна», - написал предприниматель.
Американская компания Twitter, владеющая одноименным сервисом микроблогов, ранее назвала решение администрации США вредным для конкурентоспособности американской экономики.
Президент США Дональд Трамп подписал в понедельник распоряжение о приостановке выдачи ряда категорий виз до конца 2020 года. Как уточнила пресс-служба Белого дома, речь идет о рабочих визах H1-B, H-4 и H-2B, L и большинства документов категории J, кроме того, предоставление новых грин-карт также будет приостановлено до 31 декабря. Действие распоряжения может быть продлено после 31 декабря этого года.
Трамп принял решение на фоне уровня безработицы в США в 13,3% в связи с введенными ограничительными мерами, направленными на борьбу с распространением нового коронавируса. По мнению администрации, указ позволит создать до 525 тысяч новых рабочих мест для американцев.