Թուրքիայի նախկին վարչապետ Դավութօղլուն Էրդողանին մեղադրել է շուրջ 16 միլիարդ դոլարի անհետացման համար
Թուրքիայի նախկին արտգործնախարար և վարչապետ, այժմ ընդդիմադիր «Ապագա» կուսակցության ղեկավար Ահմեդ Դավութօղլուն թուրքական Karar TV հեռուստաընկերության ուղիղ եթերում քննադատել է երկրի իշխանությունների վարած տնտեսական քաղաքականությունը և իշխող կուսակցությանը մեղադրել 110 միլիարդ լիրայի (շուրջ 16 միլիարդ դոլար) անհետացման համար:
«2002 թվականին այս կուսակցության իշխանության գալուց ի վեր առաջին անգամ բյուջեի տարեկան ճեղքվածքը կազմում է 117 միլիարդ լիրա, երբ ես էի պատասխանատու այդ ոլորտում, 2016 թվականին այն կազմում էր 12 միլիարդ լիրա: Նրանք ծնկի են բերել տնտեսությունը, և դա ոչ մի կապ չունի կորոնավիրուսի հետ: Ո՞ւր է կորել բյուջեի 110 միլիարդ լիրան»,-հարց է հղել Դավութօղլուն:
Նախկին վարչապետը երկրի իշխանություններին մեղադրել է նաև միջին խավի աղքատացման համար և նշել, որ իրենք իշխանության գալու դեպքում կկարողանան բարելավել իրավիճակը:

Экс-премьер Турции обвинил Эрдогана в «бесследном исчезновении» $ 16 млрд
Бывший премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу повысил градус критики в адрес действующего президента страны Реджепа Тайипа Эрдогана.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 июня, АРЦАХПРЕСС:  Накануне, 21 июня, выступая на местном канале Karar TV, Давутоглу призвал главу государства раскрыть местонахождение 110 миллиардов турецких лир (более $ 16 млрд), которые, по его словам, бесследно исчезли.
После выхода в прошлом году из правящей Партии справедливости и развития (ПСР) под председательством Эрдогана экс-премьер обвинил нынешнего президента страны в коррупции и неспособности управлять экономикой.
Во время своего выступления на Karar TV Давутоглу заявил, что в Турции впервые с 2002 года, момента прихода к власти ПСР, наблюдается такой большой дефицит госбюджета и пандемия коронавирусной инфекции Covid-19 «не виновата в текущем экономическом кризисе».
В мае Эрдоган обвинил Давутоглу и других бывших политических соратников в мошенничестве с государственным банком Halkbank через выделение ссуд на создание Стамбульского университета «Шехир», который был основан Давутоглу. Однако тогда бывший премьер нанёс президенту ответный удар, призвав парламент провести расследование по выдвинутым ранее в СМИ обвинениям Эрдогана и членов его семьи в коррупции.