Հայաստանի հետ վերամիավորվելու որոշմանը ադրբեջանական կողմը պատասխանեց անթաքույց ագրեսիայով. Աշոտ Բեգլարյան
«1998 թվականի փետրվարը շրջադարձային եղավ Լեռնային Ղարաբաղի պատմության մեջ և բեկումնային Արցախյան ազատագրական պայքարում, որը փաստորեն այս կամ այն ձևով շարունակվում էր այդ հին հայկական բնակավայրի՝ Ադրբեջանի ԽՍՀ կազմում մնալու բոլոր 70 տարիներին»,-«Արցախպրես»-ի հետ զրույցում ասաց գրող, լրագրող, Արցախյան հերոսամարտի մասնակից Աշոտ Բեգլարյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Հենց այդ փետրվարյան օրերին Արցախի հայերը բարձրաձայնեցին իրենց իրավունքների և ազատությունների մասին, որոնք տարիների ընթացքում կոպտորեն ոտնահարվում էին Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից: Պահպանելով բոլոր գործող իրավական նորմերը և օգտագործելով կամքի  արտահայտման բացառապես ժողովրդավարական ձևերը՝ արցախցիները հանդես եկան Հայաստանի հետ վերամիավորվելու պահանջով: Այդ իրադարձությունները ոչ միայն բեկումնային եղան արցախցիների կյանքում, այլ նաև փաստորեն կանխորոշեցին ողջ հայ ժողովրդի հետագա ճակատագիրը», – նշել է Աշոտ Բեգլարյանը:
Նրա խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղում անկեղծորեն հավատում էին սովետական երկրում տեղի ունեցող հասարակական և քաղաքական գործընթացներին՝ հրապարակայնությանը, ժողովրդավարացմանը, և հույս ունեին, որ ղարաբաղյան հարցը շուտափույթ լուծում կունենա:
«1988 թվականի փետրվարի 20-ին հայերի համար պատմական իրադարձություն տեղի ունեցավ. կայացավ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի ժողովրդական պատգամավորների մարզխորհրդի 20-րդ գումարման արտահերթ նստաշրջանը, որի ընթացքում որոշում կայացվեց «ԼՂԻՄ-ը Ադրբեջանական ԽՍՀ կազմից Հայկական ԽՍՀ կազմ տեղափոխելու հարցով հայկական ԽՍՀ եւ Ադրբեջանական ԽՍՀ Գերագույն Խորհուրդների առջեւ միջնորդության մասին»: Նստաշրջանն անցնում էր պաշտոնական Բաքվի ակտիվ հակազդեցության պայմաններում: Հայաստանի հետ վերամիավորվելու որոշմանը ադրբեջանական կողմը պատասխանեց անթաքույց ագրեսիայով:
Հետագայում ղարաբաղցիների ժողովրդավարական կամքի  արտահայտման յուրաքանչյուր ակտին հետևում էին բռնության էսկալացիա, հայկական բնակչության իրավունքների զանգավածային ոտնհահարում, տնտեսական շրջափակում և այլն:
Սկսվեցին հայերի ջարդերն ու զանգվածային սպանությունները ԼՂԻՄ-ից հարյուրավոր կիլոմետրերով հեռու գտնվող ադրբեջանական քաղաքներում՝ Սումգայիթում, Բաքվում, Կիրովաբադում, Շամխորում, իսկ հետո նաև ողջ Ադրբեջանում: Արդյունքում զոհվեցին և վիրավորվեցին հարյուրավոր մարդիկ, շուրջ 500 հազար մարդ Ադրբեջանի և Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքներից և գյուղերից դարձան փախստական: Այդ ամենը վերաճեց երկարատև արյունալի պատերազմի 1991 թվականին հռչակված Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ: Սակայն արցախցիներն իրենց անսահման տոկունության և հերոսության շնորհիվ կարողացան դիմակայել և հաղթահարել ադրբեջանական իշխանությունների կողմից պարտադրված արյունալի պատերազմը և պաշտպանել իրենց անկախությունը», – եզրափակեց Աշոտ Բեգլարյանը:

Ашот Бегларян: На решение о воссоединении с Арменией азербайджанская сторона ответила неприкрытой агрессией
«Февраль 1988 года стал поворотным в истории Нагорного Карабаха и переломным в Арцахской освободительной борьбе, которая фактически продолжалась в той или иной форме все 70 лет вынужденного пребывания этого древнего армянского края в составе новообразованной Азербайджанской ССР», – сказал в интервью «Арцахпресс» писатель, журналист, участник Арцахской войны Ашот Бегларян.
СТЕПАНАКЕРТ 20 ФЕВРАЛЯ АРЦАХПРЕСС-
«Именно в эти февральские дни армяне Арцаха во весь голос заявили о своих исконных правах и свободах, которые грубо попирались на протяжении многих лет со стороны азербайджанских властей. Соблюдая все действующие правовые нормы и используя исключительно демократические формы выражения своей воли, карабахские армяне выступили с требованием о воссоединении с Арменией. Эти события стали переломными не только в жизни арцахцев, они, фактически, предопределили последующую судьбу всего армянского народа», – отметил Ашот Бегларян.
По его словам, в Нагорном Карабахе искренне верили в происходившие в советской стране общественно-политические процессы – гласность, демократизацию, и надеялись на скорое решение карабахского вопроса.
«20 февраля 1988 года произошло историческое для армян событие – состоялась внеочередная сессия Нагорно-Карабахского областного Совета народных депутатов, на которой было принято решение «О ходатайстве перед Верховными Советами Азербайджанской ССР и Армянской ССР о передаче НКАО из состава Азербайджанской ССР в состав Армянской ССР». Сессия проходила в условиях активного противодействия официального Баку. На решение о воссоединении области с Арменией азербайджанская сторона ответила неприкрытой агрессией.
В дальнейшем за каждым актом демократического волеизъявления карабахцев следовали эскалация насилия, массовое и повсеместное попрание прав армянского населения, экономическая блокада и т.д. Начались погромы и массовые убийства армян в отдалённых на сотни километров от НКАО городах Азербайджана – Сумгаите, Баку, Кировабаде, Шамхоре, затем по всему Азербайджану. В результате сотни людей погибли и были ранены. Около 500 тысяч армян из городов и сёл Азербайджана и Нагорного Карабаха стали беженцами. Всё это трансформировалась в продолжительную кровопролитную войну Азербайджана против провозглашённой в 1991 году Нагорно-Карабахской Республики. Однако ценой беспрецедентной стойкости и героизма арцахцам удалось выстоять в навязанной со стороны азербайджанских властей кровопролитной войне и отстоять свою независимость», – резюмировал Ашот Бегларян.