Միջերկրածովյան յոթնյակը Թուրքիային կոչ է արել հարգել ծովային իրավունքը
Հունաստանի, Կիպրոսի, Ֆրանսիայի, Իտալիայի, Մալթայի, Պորտուգալիայի եւ Իսպանիայի արտգործնախարարները տարածաշրջանի բոլոր երկրներին կոչ են արել «հարգել միջազգային իրավունքը, այդ թվում՝ ծովային իրավունքը, եւ, մասնավորապես, ԵՄ անդամ երկրների ինքնիշխանությունն ու ինքնիշխան իրավունքները»:
Համատեղ հռչակագիրն ընդունվել է յոթ երկրների արտաքին գործերի նախարարների մասնակցությամբ վիդեոկոնֆերանսից հետո, որի ընթացքում նրանք հայտնել են իրենց անփոփոխ աջակցությունը Հունաստանին եւ Կիպրոսին՝ Էգեյան եւ Արեւելյան Միջերկրական ծովում Թուրքիայի շարունակվող խախտումների կապակցությամբ:
Տնտեսական վերականգնումը կորոնավիրուսի համավարակի ֆոնին բանակցությունների օրակարգում էր, եւ արտգործնախարարները կոչ են արել համակարգել ելքի ազգային ռազմավարությունները՝ «լիարժեք գործող միասնական շուկա վերադառնալու» եւ «մեր քաղաքացիների համար տեղաշարժի ազատության աստիճանական եւ անվտանգ վերականգնման համար»:

Средиземноморская семерка призвала Турцию уважать морское право
Министры иностранных дел Греции, Кипра, Франции, Италии, Мальты, Португалии и Испании призвали «все страны региона уважать международное право, включая морское право, и, в частности, суверенитет и суверенные права стран-членов ЕС».
СТЕПАНАКЕРТ, 5 июня, АРЦАХПРЕСС: Совместная декларации была принята по итогами телеконференции между министрами иностранных дел семи стран, в ходе которой они  выразили свою неизменную поддержку Греции и Кипру в связи с  продолжающимися нарушениями Турции в Эгейском и Восточном Средиземноморье.
Экономическое восстановление на фоне пандемии коронавируса было в повестке дня переговоров, и министры иностранных дел призвали к скоординированным национальным стратегиям выхода для «возвращения к полноценному функционированию единого рынка» и «постепенного и безопасного восстановления свободы передвижения для наших граждан».