Հայաստանում մասնագետները ստեղծել են եգիպտացորենի յուղով պատրաստված պաշտպանիչ դիմակներ
Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի մասնագետները ստեղծել են եգիպտացորենի յուղով պատրաստված պաշտպանիչ դիմակներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 4 հունիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի տնօրեն Անի Ապրահամյանը «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց, որ այժմ աշխատում են տարբեր ֆիլտրների վրա բազալտի նանոթելիկներ, նանոմասնկիներ օգտագործելով:
«Այն էկոլոգիապես մաքուր է, այնպիսի նյութեր են ներառված, որոնցով փոքրիկների համար խաղալիքներ են պատրաստվում: Այն պիտանի է բազմակի օգտագործման համար: Այսինքն՝  կարելի է ախտահանել և կրկին օգտագործել: Հայկական շուկայում նման դիմակներ դեռ չկան: Ոգևորելով երիտասարդ ինժեներին՝ ես առաջարկեցի, որ տարբեր երանգներով սարքի այդ դիմակները»,-ասաց Անի Ապրահամյանը:
Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայում նպատակ ունեն դիմակները հնարավորինս շուտ հանել շուկա, որպեսզի քաղաքացիները հնարավորություն ունենան ձեռք բերել էկոլոգիապես մաքուր դիմակները:
«Մենք շատ նոր ուղղություններ կարող ենք մեջտեղ բերել, սակայն երիտասարդ մասնագետների կարիք ունենք: Այսօրվա պատերազմը, մրցակցությունը նաև լաբորատորիաներում է, համակարգիչների առջև է: Այնպես որ, հորդորում եմ երիտասարդ մասնագետներին՝ գալ և գիտությամբ զբաղվել»,-ասաց Անի Ապրահամյանը:

В Армении разработаны защитные маски с использованием кукурузного масла
Специалисты Национальной научной лаборатории им. Алиханяна разработали защитные маски с использованием кукурузного масла.
СТЕПАНАКЕРТ, 4 июня, АРЦАХПРЕСС: Директор Национальной научной лаборатории им. Алиханяна Ани Апраамян на пресс-конференции в пресс-центре Арменпресс отметила, что в настоящее время они работают над различными фильтрами с использованием наночастиц базальта.
“Маски экологически чистые, содержат материалы, из которых изготавливаются детские игрушки. Они предусмотрены для многоразового использования. То есть их можно продезинфицировать и  использовать снова. На армянском рынке таких масок пока нет. Я предложила молодому специалисту придать этим маскам разные цвета”, - сказала Ани Апраамян.
Цель национальной научной лаборатории - насколько возможно скорее вынести эти маски на рынок, чтобы люди могли приобретать экологически чистые маски.
“Мы можем наладить много новых направлений, однако нуждаемся в молодых специалистах. Сегодняшняя битва и конкуренция и в лабораториях, перед компьютерами. Так что, призываю молодых специалистов прийти к нам и заняться наукой”, - сказала Ани Апраамян.