Ուժի լեզվով չհամարձակվեք խոսել մեզ հետ. Արայիկ Հարությունյանը՝ Իլհամ Ալիևին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն այսօր ուղիղ եթերի ընթացքում անդրադարձել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի այն հայտարարությանը, որ աշխարհում ուժի գործոնը առաջնային պլան է մղվում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ հայտարարությանն ի պատասխան՝ Արայիկ Հարությունյանն ասել է, որ, չցանկանալով որևէ կերպ վիրավորել Ադրբեջանի նախագահին, դա վայել չէ քաղաքական գործչին:
«Եթե ուժի միջոցով հարցի լուծման ճանապարհն եք ընտրել, ապա մենք պատրաստ ենք: Պատրաստ ենք, և ուզում եմ վստահեցնել, որ արդյունքները մեզ համար պարզ են լինելու: Այն, ինչ ունեցել ենք 1994 թվականին, կունենանք նաև այսօր: Մեզ հետ ուժի լեզվով չփորձեք երբևէ խոսել: Դուք հնարավորություն ունեք Ձեր «պատմական անճշտությունները» շտկելու, սակայն Ադրբեջանի համար դա լինելու է կործանարար»,- նշել է Ա. Հարությունյանը:
ԱՀ Նախագահը հայտարարել է, որ ուժի լեզվով երբևէ չհամարձակվեն խոսել Արցախի հետ: «Մենք պատրաստ ենք խաղաղ բանակցային ճանապարհով հարցի տրամաբանական լուծմանը: Իսկ այն հայտարարությունը, որ հիմնախնդրի կարգավորումը պետք է լուծվի միայն փուլային տարբերակով, կարող եմ ասել, որ, իհարկե, կարող է լուծվել, սակայն միայն մի տարբերակով. առաջին հերթին՝ ինքնորոշման իրավունքի ճանաչում, իսկ երկրորդ՝ անվտանգության երաշխիքների ընդունում, որից հետո բանակցություններ»,- ընդգծել է Ա. Հարությունյանը:

Не смейте говорить с нами с позиции силы. Араик Арутюнян Ильхаму Алиеву
Сегодня в прямом эфире президент Республики Арцах Араик Арутюнян сослался на заявление президента Азербайджана Ильхама Алиева о том, что фактор силы в мире выдвинут на первый план.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 мая, АРЦАХПРЕСС. Как сообщает «Арцахпресс», в ответ на заявление Араик Арутюнян заявил, что, не хочет оскорбить президента Азербайджана, но такое заявление недостойно политика. «Если вы выбрали путь решения вопроса посредством силы, мы готовы. Мы готовы, и я хочу заверить вас, что результат очевиден.
То, что мы имели в 1994 году, будет у нас сегодня. Никогда не смейте говорить с нами с позиции силы. У вас есть возможность исправить свои «исторические неточности», но это будет иметь разрушительные последствия для Азербайджана», - отметил А. Арутюнян.
Президент Республики Арцаха заявил, чтобы никогда не смели говорить с Арцахом с позиции силы. «Мы готовы к логическому решению вопроса путем мирных переговоров. Что касается заявления о том, что решение вопроса должно быть поэтапным, могу сказать, что, конечно, его можно решить, во-первых, признанием права на самоопределение, а во-вторых, принятим гарантий безопасности, и только после этого переговоры», - сказал А. Арутюнян.