Արցախյան հիմնախնդիրը հանրապետությունում գործող բոլոր քաղաքական ուժերի համար պետք է լինի օրակարգային. Արթուր Թովմասյան
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը քաղաքական խորհրդատվությունների շրջանակում այսօր հանդիպել է «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցության Արցախի կառույցի ղեկավար կազմի հետ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 25 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ հանդիպմանն Արթուր Թովմասյանը բարձր է գնահատել «Հայ Յեղափոխական Դաշնակցություն» կուսակցության գործունեությունը և նշել, որ հայապահպանության, Ցեղասպանության հարցը մշտապես օրակարգում պահելու, և, առհասարակ, առաջնահերթ խնդիրներում գործուն քայլեր է իրականացնում:
Նա նշել է, որ արցախյան հիմնախնդիրը այն կարևորագույն հարցն է, որը ոչ միայն Դաշնակցության, այլև Արցախում գործող բոլոր քաղաքական ուժերի համար պետք է լինի օրակարգային և մեկ համընդհանուր ծրագիր:
Իր հերթին ՀՅԴ Արցախի Կենտրոնական կոմիտեի ներկայացուցիչ Դավիթ Իշխանյանը շնորհավորել է Արթուր Թովմասյանին՝ Ազգային ժողովի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ և նշել, որ ինչպես նախկինում, այնպես էլ այսօր համագործակցությունը պետք է շարունակվի բարձր մակարդակով:
Դ. Իշխանյանը կարևորել է քաղաքական ուժերի հետ հանդիպումները և նշել, որ այն ևս մեկ հնարավորություն է անդրադառնալու երկրի ներքին համերաշխությանը, ինչպես նաև առկա հիմնախնդիրներին: Այս առումով Դ. Իշխանյանն ընդգծել է քաղաքական դաշտի կայացվածությունը:
«Մեզ համար շատ կարևոր է արտաքին հարաբերությունների ոլորտը և, կարծում եմ, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Խորհրդարանում արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը գլխավորելու է ՀՅԴ պատգամավոր Վահրամ Բալայանը, խորհրդարանական դիվանագիտության զարգացման առումով աշխատանքներին նոր թափ կհաղորդենք: Անցած 13 տարիների ընթացքում Դաշնակցություն-իշխանություն հարաբերությունների դաշտում մեր ջանքերը 2011-2012 թթ հատկապես ուղղված է Արցախյան հիմնահարցին, որն էլ կարողացել ենք դարձնել գերակա ուղղություն»,- մասնավորապես նշել է Դ. Իշխանյանը:

Арцахский вопрос должен быть в повестке дня всех политических сил, действующих в республике. Артур Товмасян
Сегодня в рамках политических консультаций спикер Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян встретился с руководством партии АРФД.
СТЕПАНАКЕРТ, 25 мая, АРЦАХПРЕСС. Как сообщает корреспондент "Арцахпресс", Артур Товмасян высоко оценил деятельность партии АРФД и отметил, что она предпринимает активные шаги для сохранения армянской идентичности и постоянного включения вопроса геноцида в повестку дня.
Он отметил, что нагорно-карабахский конфликт должен быть приоритетным вопросом не только для АРФД, но и для всех политических сил в Арцахе. В свою очередь, представитель ЦК АРФД в Арцахе Давид Ишханян поздравил Артура Товмасяна с избранием на пост председателя Национального собрания и отметил, что сотрудничество должно продолжаться на высоком уровне как было прежде, так и сегодня. Д. Ишханян обозначил важность встреч с политическими силами и отметил, что это еще одна возможность для решения внутренней солидарности страны, а также существующих проблем.
В этом отношении Д. Ишханян подчеркнул важность создания политического поля. «Сфера внешних связей очень важна для нас, думаю, учитывая тот факт, что депутат АРФ Дашнакцутюн Ваграм Балаян возглавит комитет по иностранным делам в парламенте, мы дадим новый импульс работе с точки зрения развития парламентской дипломатии. За прошедшие 13 лет наши усилия в сфере отношений АРФД - правительство в 2011-2012 гг. особенно направлены на арцахский вопрос, который мы смогли сделать приоритетным направлением", - в частности, отметил Д. Ишханян.