Արայիկ Հարությունյանի հետ մեկտեղ երդվել է Արցախի ողջ ժողովուրդը. Բակո Սահակյան
ԱՀ նորընտիր նախագահը, ձեռքը դնելով 17-րդ դարի Ավետարանին և Սահմանադրությանը, երդվել է, բայց, իմ խորին համոզմամբ, նրա հետ մեկտեղ երդվել է Արցախի հանրապետության ողջ ժողովուրդը։
Արայիկ  Հարությունյանի  հետ  մեկտեղ  երդվել  է  Արցախի  ողջ  ժողովուրդը. Բակո  Սահակյան
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հաղորդմամբ՝  այս  մասին  այսօր՝  մայիսի  21-ին, ԱՀ  նորընտիր  նախագահ  Արայիկ  Հարությունյանի    պաշտոնի  ստանձնմանը  նվիրված     միջոցառման   ժամանակ  ասել  է  ԱՀ  երրորդ   նախագահ  Բակո  Սահակյանը՝   նշելով, որ  ժողովուրդը    երդվում է  հավատարիմ  մնալ  այն  արժեքներին, որոնք   ժառանգել  է     նախնիներից:
«Ժողովուրդը երդվում   է, որ  մարտիրոսված    հերոսների  գործը  կհասցնեն   վերջնանպատակի:  Երդվում  է, որ  անտարբերությունը  չուղեկցի      մեր  պարտականությունները  կատարելու   ժամանակ՝   լինի   դա    քաղաքացիական,    թե՛  ծառայողական:  Այդ  անտարբերությանը   կփոխարինեն   ջերմությունն  ու  ուշադրությունը:   Այսօր  մեր   ժողովրդի  անունից երդվել է   նորընտիր  նախագահը, ով   գիտի  մեր   ազգային-ազատագրական  պայքարի   գինը, որովհետև   դեռևս     երիտասարդ  տարիքում     իր  հասակակիցների  հետ  մեկտեղ    ոչ  թե  զորակոչվել է, այլ      նետվել  է      մեր  հայրենիքի    ազատագրելու, հետագայում  նաև՝  այդ    հայրենիքը   պաշտպանելու:   Այս  երկար   տարիների  ընթացքում  իմ  ծառայողական     պարտականությունները   իրականացնելու  շրջանակներում, անգամ   եթե  առիթ   չէր  լինում, ստեղծում  էի, որպեսզի  մեկ  անգամ  ևս  ասեի, որ  մեր   հավաքական     ներուժի     շնորհիվ  ունեցած  ձեռքբերումներում  մարդիկ  հատուկ  դերակատարություն  են  ունեցել,  և  այդպիսիններից  մեկն  ինձ  համար  եղել  է   նորընտիր   նախագահ  Արայիկ  Հարությունյանը: Զբաղեցնելով  ԱՀ  վարչապետի, այնուհետև   պետնախարարի     պաշտոնը՝  նա  իր   համեստ  մասնակցությամբ    նպաստել  է  մեր  ունեցած   խնդիրների   լուծմանը  և     մեր    կյանքի  առաջընթացի  ապահովմանը:    Այսօր   մեկ  անգամ   ևս    նրա  հետ  մեկտեղ   բոլորս  երդվեցինք, որ  անշեղորեն, հաստատակությամբ    շարունակելու  ենք  մեր   ծառայությամբ, խիզախությամբ, սխրագործություններով  կրկնապատկել  մինչ  այս  պահը արձանագրած  հաջողությունները»,-ավելացրել  է  Բ. Սահակյանը:
Խոսելով     երկրի  քաղաքական  զարգացումների   վերաբերյալ   իր    տեսակետի  մասին՝  նա   ընդգծե;լ է, որ    ոչ  մի  խոսք  չի  կարող  փոխարինել    ազատագրած  հայրենիքը   գրկելու  և    առաջ   շարժվելու  ապրելակերպին:  Նորընտիր   նախագահը  գիտակցում  է  այդ  ամենը,    և    բոլորս  այդ  գիտակցումով   շարժվելու  ենք   առաջ:
«Ես   այդ  խաչը   կրելու   ճանապարհին   եմ: Հաջողություն   եմ  մաղթում, և     թող   այդ   հաջողությունն  ուղեկից  լինի  նրան, որպեսզի   այդ  առաքելությունը  կատարի   պատվով  և  արժանապատվությամբ:   Որևէ    անգամ  Արցախում  մենք   զբաղված   չենք   եղել    արցախցիների   ֆիզիկական  ապահովմամբ, Աստված  մեծ  օժտել  է  հատուկ  առաքելություն   իրականացնելու  հնարավորությամբ, այն  է՝  կոչված ենք  եղել, այսօր  էլ  կանք  ու  կլինենք  հայ   ժողովրդի  արժանապատվությունը  բարձր   պահելու:  Ամենայն  բարին  եմ   մաղթում  Արայիկ  Հարությունյանին  և  բոլորիս»,-մասնավորապես  ասել է  Նախագահը:

Вместе с Араиком Арутюняном присягнул весь народ Арцаха. Бако Саакян
Новоизбранный президент Республики Арцах принес присягу на верность, положив руку на Евангелию и Конституцию 17-го века, но, по моему глубокому убеждению, вместе с ним присягнул весь народ Республики Арцах.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 мая, АРЦАХПРЕСС. Как сообщает корреспондент «Арцахпресс», об этом сегодня, 21 мая, во время мероприятия, посвященного инаугурации новоизбранного президента Республики Арцах Араика Арутюняна заявил третий президент Республики Арцах Бако Саакян, отметив, что народ поклялся в верности ценностям, унаследованным от своих предков.
«Народ поклялся в том, что дело павших героев будет доведено до конца. Поклялся в том, что равнодушие не будет сопровождать нас в выполнении наших обязанностей, будь то гражданские или служебные. Это равнодушие будет заменено теплом и вниманием. Сегодня от имени нашего народа принес присягу новоизбранный президент, который знает цену нашей национально-освободительной борьбы, потому что, будучи совсем молодым, он не то что был призван со сверстниками, а бросился на освобождение, а потом и защиту нашей родины. В течение долгих лет, по долгу службы, я создавал возможности, даже когда, казалось, их нет, чтобы еще раз сказать, что особую роль в реализации нашего коллективного потенциала сыграли люди, и одним из этих людей для меня был новоизбранный президент Араик Арутюнян. Занимая пост премьер-министра Республики Арцах, затем государственного министра, он своим скромным участием способствовал решению наших проблем и развитию нашей жизни. Сегодня все мы вместе с ним поклялись, что своим служением, мужеством и героизмом приумножим достигнутые до сих пор успехи», - добавил Б. Саакян.
Говоря о своих взглядах на политические события в стране, он подчеркнул, что никаким словом нельзя заменить образ жизни, когда вместе с освобожденной родиной двигаешься вперед. Новоизбранный президент осознает все это, и мы все будем двигаться вперед с этим осознанием. «Желаю ему успеха, и пусть этот успех сопровождает его, чтобы он мог выполнить эту миссию с честью и достоинством. Я желаю Араику Арутюняну и всем нам всего наилучшего », - сказал президент.