Վստահ եմ, որ Արայիկ Հարությունյանը պետական այրի իր գիտելիքները և փորձը կներդնի հայրենիքը անսասան պահելու համար. Արցախի թեմի առաջնորդ
Վստահ եմ, որ Արցախի Հանրապետության նորընտիր նախագահ Արայիկ Հարությունյանը պետական այրի իր գիտելիքները և փորձը ամբողջովին կներդնի հայրենիքը անսասան պահելու համար:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին ԱՀ Նախագահի պաշտոնի ստանձնմանը նվիրված Ազգային ժողովի հատուկ նիստին ասել է Հայ առաքելական եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը:
«Վստահ եմ, որ անմնացորդ կնվիրվեք: Ինչպես 17 տարեկանում զենքը ուսին Դուք պաշտպանել եք մեր հայրենիքը, այսօր ևս Դուք շարունակելու եք նույն նվիրական վսեմ առաքելությունը ամենաբարձր դիրքից: Մեր աղոթքն ու մաղթանքն է՝ քաջաբարո ծառայեք, ուրախությամբ ծառայեք, արդարություն տարածեք, ազնվություն սերմանեք, ամրապնդեք բարությունը, անվախորեն տարեք առաջ մեր ժողովրդին՝ արդարացնելով այս հերոսական մեր ժողովրդի բոլոր-բոլոր իղձերն ու երազանքները: Միշտ Ձեր կողքին ենք լինելու: Մեր ազգը 5 տարով տվեց իր վստահությունը Ձեզ, և Ձեր նոր թիմի հետ յուրահատուկ հույսեր է կապում: Մաղթում եմ Ձեզ կատարյալ հաջողություն՝ հայրենաշինության ասպարեզում և ի վայելումն ազգիս Հայոց: Մաղթում եմ բարի երթ՝ դեպի նորանոր բարի պտուղներ՝ հանուն խաղաղության, անվտանգության և ժողովրդի բարգավաճման»,-մասնավորապես նշել է Արցախի թեմակալ առաջնորդը:
Նա վստահ է, որ Արայիկ Հարությունյանը ունենալու է երկնային աջակցություն, և սրբությամբ պահելու է Հայոց նվիրական եռամիությունը՝ Մայր Հայաստան, Սփյուռք և Արցախ: Պարգև արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանի խոսքով՝ կա ոսկե օրենք. եթե ժողովուրդը մեղքի մեջ ընկավ, նախագահը կամ թագավորը, որ ծնկի իջավ, աղոթեց ազգի համար, անպայման Աստված լսում է դա:
«Բայց, եթե առաջին դեմքը սխալվեց, ամբողջ ազգը ծնկի գա, մեղքը, չգիտենք, Աստված կների, թե ոչ: Ահա, թե ինչու առաջին դեմքի պատիվը մեծ է, պարտականությունը՝ առավել ևս»,-ընդգծել է Արցախի թեմի առաջնորդը:

Я уверен, что Араик Арутюнян использует свои знания и опыт, чтобы сохранить родину непоколебимой. Настоятель Арцахской епархии
Я уверен, что Араик Арутюнян использует свои знания и опыт, чтобы сохранить родину непоколебимой.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 мая, АРЦАХПРЕСС. Как передает корреспондент "Арцахпресс", об этом на специальном заседании Национального собрания, посвященном вступлению в должность президента Республики Арцах, заявил настоятель Арцахской епархии Армянской апостольской церкви архиепископ Паргев Мартиросян.
«Я уверен, что вы полностью посвятите себя работе. Также как вы в 17 лет с оружием в руках защищали нашу Родину, сегодня вы продолжите эту заветную благородную миссию. Мы молимся и желаем вам служить мужественно, служить с радостью, сеять справедливость, честность, укреплять доброту, бесстрашно вести наш народ вперед, оправдать все мечты и надежды нашего героического народа. Мы всегда будем на вашей стороне. Наш народ доверился вам на ближайшие 5 лет и связывает с вашей новой командой особые надежды. Желаю вам успеха в развитии нашего государства и на благо нашего народа. В добрый путь во имя мира, безопасности и процветания народа », - сказал лидер епархии Арцаха. Он уверен, что Араик Арутюнян получит божью поддержку и сохранит верность Родине Армении, Диаспоре и Арцаху.
По словам архиепископа Паргева Мартиросяна, существует золотой закон: если люди согрешили, и президент или царь преклонил колени и помолился за народ, Бог непременно услышит его. «Но если ошибается первое лицо, и весь народ преклонит колени, мы не знаем, простит ли Бог или нет. Вот почему честь первого лица велика, а ответственность тем более», - сказал настоятель Арцахской епархии.