Ճապոնիայում համավարակի պատճառով արտահանման 10 տարվա ռեկորդային անկում է գրանցվել
Ճապոնիայի ֆինանսների նախարարությունը հայտարարել է ապրիլին 2019-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ երկրի արտահանման 21.9 տոկոսով կրճատման մասին կորոնավիրուսի բռնկման պատճառով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 մայիսի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ Գերատեսչության պաշտոնական կայքում հինգշաբթի հրապարակված զեկույցի համաձայն՝ սա ամենամեծ անկումն է 2009 թվականի հոկտեմբերից ի վեր, երբ Ճապոնիայի տնտեսությունը գտնվում էր համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի հետեւանքների ազդեցության տակ, հայտնում է News.am-ը:
Արտահանման ծավալը 5202 միլիարդ իեն ​​(ավելի քան 48 միլիարդ դոլար) է կազմել: Այս ցուցանիշը շարունակում է նվազել վերջին 17 ամսվա ընթացքում:
Միեւնույն ժամանակ, նույն ամսվա ընթացքում Ճապոնիայի ներմուծումը նախորդ տարվա նույն ամսվա համեմատ նվազել է 7.2 տոկոսով՝ հասնելով 6.132 միլիարդ իենի (գրեթե 57 միլիարդ դոլար): Այս ցուցանիշի անկումը շարունակվում է վերջին 12 ամսվա ընթացքում:
Մայիսի 18-ին Ճապոնիայի կառավարությունը կանխատեսել էր, որ ներկայիս տնտեսական դինամիկայի դեպքում երկրի համախառն ներքին արդյունքը (ՀՆԱ) մինչու 2020 թվականի վերջ կարող է նվազել 3.4 տոկոսով: Առաջին եռամսյակում Ճապոնիայի ՀՆԱ-ի անկումը 0.9 տոկոս էր կազմել՝ 2019-ի չորրորդ եռամսյակի համեմատ:

В Японии из-за пандемии произошло рекордное за 10 лет падение экспорта
Министерство финансов Японии объявило о снижении объемов экспорта страны в апреле на 21,9% в сравнении с аналогичным периодом 2019 года из-за пандемии нового коронавируса. Как сообщается в отчете, опубликованном в четверг на официальном сайте ведомства, это самое крупное падение с октября 2009 года, когда японская экономика находилась под влиянием последствий мирового финансового кризиса.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 мая, АРЦАХПРЕСС: Объем экспорта составил 5 202 млрд иен (более $48 млрд). Этот показатель продолжает снижаться на протяжении последних 17 месяцев.
Одновременно в том же месяце объем импорта Японии упал на 7,2% по сравнению с данными за тот же месяц год назад, до отметки 6 132 млрд иен (почти $57 млрд). Снижение этого показателя продолжается последние 12 месяцев.
18 мая японское правительство озвучило прогноз, согласно которому валовой внутренний продукт (ВВП) страны при нынешней экономической динамике может сократиться на 3,4% к концу 2020 года. В первом квартале падение ВВП Японии составило 0,9% по сравнению с четвертым кварталом 2019 года.