Տեղացած ձյունն իր բացասական ազդեցությունը կունենա գյուղատնտեսության վրա. պատասխանատու
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 8 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։  Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրուցյում ասել է ԱՀ գյուղատնտեսության փոխնախարար Վիլեն Ավետիսյանը:
Ըստ նրա՝ շրջկենտրոններում տեղադրված դիտակետերով հանրապետությունում իրականացվել են համապատասխան ուսումնասիրություններ՝ ճշտելով գիշերվա նվազագույն ջերմաստիճանը: Վերլուծելով արդյունքները` հարթավայրային տարածքներic առավել վտանգավոր էր Հադրութի շրջանը, որտեղ գրանցվել է ամենացածր ջերմաստիճանը՝ -2,5-ից -3 աստիճան:
«Աշնանացան հացահատիկի մասով խնդիրներ չենք ունենա, քանի որ այն ցրտադիմացկուն է: Գարնանացան մշակաբույսերին՝ ոլոռին և կտավատին, վտանգ չի սպառնում, բայց մյուսների՝ հատկապես հնդկացորենի, լոբու, սոյայի, բանջարեղենի, որոնք աճեցվում են չջեռուցվող ջերմոցներում, սածիլները հնարավոր է ցրտահարվեն: Մեր կողմից հանձնարարություններ ենք տվել մեր տարածքային բաժինների աշխատակիցներին, ովքեր կիրականացնեն հստակ ուսումնասիրություններ, որից հետո կկատարենք ընդհանուր վերլուծություն: Ծաղկած ծառերի մասով ջերմաստիճանն այնքան էլ վտանգավոր չէ, միայն Հադրութի շրջանում է վտանգավոր և հնարավոր է մատղաշ ճյուղերի, բողբոջների կամ շիվերի ցրտահարություն լինի»,-մասնավորապես ասել է Վ. Ավետիսյանը:

Снег и дождь окажут негативное влияние на сельское хозяйство
СТЕПАНАКЕРТ, 8 апреля, АРЦАХПРЕСС : Об этом в беседе с корреспондентом "Арцахпресс" заявил заместитель министра сельского хозяйства Республики Арцах Вилен Аветисян.
По его словам, при помощи пунктов наблюдения, размещенным в областных центрах, в республике были проведены соответствующие исследования для определения минимальной ночной температуры. Анализируя результаты, наиболее опасными из равнинных местностей оказался Гадрутский район, где были зафиксирована самая низкая температура - от -2,5 до -3 градусов. «У нас не будет проблем с осенним посевом зерна, так как оно морозостойкое. Весенние культуры, такие как горох и льняное семя, не подвержены риску, но для других, особенно для гречихи, бобов, сои и овощей, выращиваемых в неотапливаемых теплицах, рассада может замерзнуть. Мы проинструктировали сотрудников наших региональных отделений, которые проведут четкие исследования, после чего проведем общий анализ.
Что касается цветущих деревьев, температура не так опасна, только в регионе Гадрут могут быть обморожения на молодых ветвях, побегах или кустарниках», - сказал В. Аветисян.