Վրաստանում կորոնավիրուսից ապաքինվել է ամենածանր հիվանդը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 2 ապրիլի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ 47-ամյա կինն, ով մեկ շաբաթից ավելի շնչում էր շնչառական սարքի միջոցով, հիվանդանոցից դուրս կգրվի այսօր, փոխանցում է Panorama.am-ը:
«Ամենածանր պացիենտը ողջ երկրի մասշտաբով, որը բուժվում էր մեր կլինիկայում, ապաքինվել է»,- aliq.ge-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Թբիլիսիի Առաջին համալսարանական կլինիկայի տնօրեն Լևան Ռատիանին:
Նրա խոսքով, կինն ուներ նաև սրտի խնդիրներ: Հիվանդանոց դիմելուց առաջ նրա մոտ արդեն գրանցված է եղել երկկողմանի թոքաբորբ, սուր շնչառական խնդիր: Պացիենտի վիճակը ծայրահեղ ծանր է գնահատվել:
Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը կորոնավիրուսի՝ նման հիվանդությունների հետ համադրությունը համարում է բարձր ռիսկային: Ռատիանին կնոջ դեպքը որակել է «Վրաստանի առողջապահական համակարգի հաղթանակը»:
«Գոյություն ունի նման պացիենտների որոշակի սանդղակ: Դեպքերի 97 տոկոսն ավարտվում է մահով, սակայն այս կինն ապրեց»,- ասել է Ռատիանին՝ հավելելով, որ կինը 2 շաբաթ կգտնվի ինքնամեկուսացման մեջ:
Նույն աղբյուրը գրում է, որ Վրաստանում կորոնավիրուսով վարակման դեպքերն ավելացել են երկուսով: Երկրում ապրիլի 1-ի դրությամբ գրանցվել է վարակման 117 դեպք, որից 23-ն ապաքինվել են:
Նոր վարակվածներից մեկը եկել է Վրաստան Հայաստանից: Ըստ Թբիլիսիի ինֆեկցիոն հիվանդանոցի բժշկական գծով տնօրեն Մարինա Էզուգբայայի, նրա առողջական վիճակն այս պահի դրությամբ ծանր չէ:
Երկրորդ հիվանդը Բաթումիից է, 10 տարեկան է, ինֆեկցիոն հիվանդանոց է տեղափոխվել ծնողների հետ, որոնց մոտ կորոնավիրուս չի հաստատվել:
Ապրիլի 1-ի ժամը 20:00-ի դրությամբ Վրաստանի մասշտաբով կարանտինում է 5783 մարդ, հատուկ ուշադրության ներքո՝ 301 մարդ:

В Грузии сообщили о выздоровлении самого тяжелого пациента с коронавирусом
В Тбилиси сообщили о выздоровлении самого тяжелого пациента с коронавирусной инфекцией. 47-летняя женщина, которая больше недели была подключена к аппарату ИВЛ, будет выписана.
СТЕПАНАКЕРТ, 2 апреля, АРЦАХПРЕСС: «Самый тяжелый пациент в масштабах всей страны, лежавший в нашей клинике, выздоровел… Хочу заявить всем, что сегодня этот пациент будет выписан», — сказал директор Первой университетской клиники Тбилиси Леван Ратиани.
По его словам, женщина страдала артериальной гипертензией и сердечной недостаточностью. При поступлении у нее подтвердилась двухсторонняя пневмония, острый респираторный синдром. Состояние пациентки оценивалось как критическое.
Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) считает инфицированных коронавирусом с таким анамнезом самым высоким риском летального исхода. Ратиани назвал выписку женщины «победой грузинской медицины». «Существует определенная шкала оценки таких пациентов. В 97% такие случаи должны закончиться летально, однако эта женщина выжила», — добавил директор клиники.
Ратиани отметил, что после выписки женщина две недели будет оставаться в режиме самоизоляции. Всего в Грузии вылечили 23 человека, инфицированных коронавирусом. В семи специализированных клиниках лечение продолжают 90 человек.