Արցախը ունակ է իրականացնելու միջազգային չափանիշներին համապատասխան ընտրություններ. Արփինե Հովհաննիսյան
Հայաստանի Հանրապետությունում գործող «Իրավական կրթություն և վերահսկողություն» հասարակական կազմակերպությունը և արցախյան մասնաճյուղը շուրջ 140 դիտորդով դիտորդական առաքելություն են իրականացնում Արցախի ընտրատեղամասերում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում «Իրավական կրթություն և վերահսկողություն» ՀԿ համահիմնադիր, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Արփինե Հովհաննիսյանն ասել է, որ վաղ առավոտից ընտրողների կողմից նկատվում է զգալի ակտիվություն:
«Շրջիկ դիտորդական առաքելություն իրականացնողների կողմից հիմնականում արձանագրվում են կուտակումներ: Առանձին տեղամասերում նկատելի էր քվեախցիկում երկու ընտրողների քվեարկության իրականացում: Որոշ տեղամասերում արձանագրել ենք ընտրողների կողմից քվեաթերթիկը նկարելու փորձեր: Պետք է նշեմ, որ դիտորդական առաքելությունն իրականացվում է գրեթե բոլոր շրջաններում: Ցանկալի է, որ միջազգային դիտորդներ ևս լինեին, քանի որ նրանց ներկայությունը փաստում է, որ Արցախը ունակ է իրականացնելու միջազգային չափանիշներին համապատասխան ընտրություններ, սակայն չեմ կարծում, որ այդ ունակությունը պայմանավորված է միայն միջազգային դիտորդի ներկայությամբ, քանի որ կարող ենք փաստել, որ, իրավամբ Արցախը ունակ է նման ընտրություններ կազմակերպելու: Արցախը այսօր ընտրում է իր զարգացման ու անվտանգության ապագան, և չափազանց կարևոր է, որ ցանկացած արցախցի գիտակցի, որ ինքը կարող է ընտրել նրան, ում համարում է իր անվտանգության և հետագա զարգացման երաշխավորը»,- ավելացրել է Ա. Հովհաննիսյանը:

Арцах в состоянии проводить выборы в соответствии с международными стандартами. Арпине Ованисян
НПО «Правовое образование и контроль» и Арцахский филиал Республики Армения проводят в Арцахе наблюдательскую миссию с участием около 140 наблюдателей на избирательных участках.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 марта, АРЦАХПРЕСС. В беседе с журналистом из Арцаха, Арпине Ованисян, соучредитель общественной организации «Правовое образование и контроль», доцент, доктор философских наук, сказала, что с раннего утра наблюдается значительная явка избирателей. «Со стороны мобильной исполнительной миссии фиксируются накопления. На некоторых избирательных участках в кабине для голосования наблюдалось голосование двух избирателей.
На некоторых избирательных участках мы зафиксировали попытки сфотографировать избирательные бюллетени избирателями. Должна отметить, что наблюдательская миссия проводится практически во всех регионах. Желательно, присутствие международных наблюдателей, поскольку их присутствие доказывает, что Арцах способен проводить выборы в соответствии с международными стандартами, но я не думаю, что эта возможность обусловлена только присутствием международных наблюдателей, поскольку мы можем утверждать, что Арцах в силах организовать такие выборы. Сегодня Арцах выбирает будущее своего развития и безопасности, и для любого человека в Арцахе чрезвычайно важно осознать, что он может выбрать, кого он считает гарантом своей безопасности и будущего развития», - сказала А. Ованисян.