Հանրապետության հիդրոմետ ծառայությունն աշխատանքն իրականացնում է նոր սարքավորումներով
ԱՀ հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի պետական ծառայությունում օդերևութաբանական կայանների փաստացի դիտարկումներն արդեն իրականացվում են «DAVIS Vantage Pro2 Plus» նոր ավտոմատ օդերևութաբանական կայանի միջոցով, որն իր հերթին թույլ է տալիս համակարգչային ծրագրի միջոցով օն-լայն օպերատիվ տվյալներ հաղորդել յուրաքանչյուր կես ժամը մեկ:
Հանրապետության  հիդրոմետ   ծառայությունն  աշխատանքն  իրականացնում է    նոր  սարքավորումներով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 մարտի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է ԱՀ հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի պետական ծառայության օդերևութաբան Անժելիկա Թովմասյանը:
Նրա խոսքով՝ ծրագրով կանոնակարգվում են հիդրոմետ ծառայության կողմից կատարվող աշխատանքները, որոնք ուղղված են հիդրոօդերևութաբանական երևույթների և պրոցեսների դիտարկումներին:
«Մենք կարողանում ենք օպերատիվ կերպով իմանալ հանրապետության օդի, հողի մակերևույթի ջերմաստիճանները, քամու ուժգնությունը, տեսանիելիությունը, ամպամածությունը, օդի խոնավություն, տեղումների քանակը, ձնածածկվածության աստիճանը: Նշեմ, որ այս կերպ աշխատանքներն ավելի հեշտ են ու կազմակերպված, իսկ տվյալները՝ էլ ավելի ճշգրիտ»,-ավելացրել է օդերևութաբանը:

Республиканский Гидрометцентр работает с применением нового оборудования
Фактический мониторинг метеостанций в Государственной гидрометеорологической службе и мониторинге Республики Армения уже осуществляется с помощью новой автоматической метеорологической станции DAVIS Vantage Pro2 Plus, которая, в свою очередь, позволяет при помощи компьютерной программы в режиме онлайн каждые полчаса сообщать оперативные эксплуатационные данные.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 марта, АРЦАХПРЕСС. Метеоролог Анжелика Товмасян сообщила Арцахской государственной гидрометеорологической службе в интервью корреспонденту Арцахпресс.
По его словам, программа регулирует деятельность Гидрометеорологической службы, которая направлена на наблюдение гидрометеорологических явлений и процессов. «Мы можем оперативно знать температуру воздуха, поверхности почвы, силу ветра, видимость, облачность, влажность воздуха, осадки, степень снежного покрова в республике. Я хотела бы отметить, что таким образом работа будут проще и организованнее, а данные более точными», - добавила метеоролог.