Կանադայի խորհրդարանում Բաքվի և Սումգայիթի հայկական ջարդերը դատապարտող հայտարարություններ են հնչել
Կանադայի խորհրդարանում պատգամավորները Բաքվի և Սումգայիթի ջարդերը դատապարտող հայտարարություններ են հնչեցրել:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 28 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պատգամավորները նշել են, որ Կանադայի ողջ հայությունն այս օրերին հարգանքի տուրք է մատուցում Բաքվում և Սումգայիթում ոճրագործության զոհ դարձած հազարավոր հայերի հիշատակին:
Կանադայի Համայնքների պալատի Ազատական կուսակցության պատգամավոր Էմանուելա Լամբրոպուլոսը նշել է, որ Բաքվի և Սումգայիթի տարելիցներն իրենց հարկադրում են խոսել այդ թեմայի մասին, քանի որ իրենք ապրում են մի երկրում, որտեղ տարբեր ազգային ու կրոնական փոքրամասնությունները կարող են մասնակցել երկրի քաղաքականությանը:
«30 տարի առաջ տեղի ունեցան Ադրբեջանի մայրաքաղաք Բաքվում հայերի ջարդերը: 7 օրվա ընթացքում հարյուրավոր հայեր ենթարկվեցին բռնությունների, սպանվեցին, արտաքսվեցին քաղաքից: Այդ հանցագործություններով երկրում ավարտին հասցվեցին հայերի նկատմամբ սկսված էթնիկ զտումները: Մոտ 500 հազար հայ տեղահան եղավ ու ցրվեց աշխարհով մեկ, այդ թվում եկան Կանադա: Հայերի կոտորածներ էին եղել նաև Սումգայիթում, ինչը ցնցել էր ամբողջ աշխարհը»,- նշել է Լամբրոպուլոսը:
Պատգամավոր Բոբ Սարոյան Կանադայի խորհրդարանից պահանջել է շարունակել հավատարիմ մնալ մարդու իրավունքների պաշտպանության և մարդկության դեմ ոճիրների կանխման հանձնառությանը:
«Ի պատասխան ԼՂ բնակչության ինքնորոշման պահանջի, ադրբեջանական իշխանությունները կազմակերպեցին հայ բնակչության կոտորածներ ու էթնիկ զտումներ Սումգայիթում և մայրաքաղաք Բաքվում: Այս ջարդերը Ադրբեջանում հայերի նկատմամբ քսենոֆոբիայի, ատելության և խտրականության վկայություն են, որը, ցավոք, շարունակվում է»,- ասել է պատգամավորը:
Կանադայի խորհրդարանի անդամ Ֆասյալ Էլ-Հուրին իր ելույթում Բաքվի ու Սումգայիթի ջարդերը մարդկության դեմ նողկալի հանցագործություն է անվանել:
«Լավալ Լեզ-իլ համայնքի և ողջ Կանադայի հայերը հիշատակում են Բաքվի և Սումգայիթի ցեղասպանության զոհ դարձած հայերին: Դա մարդկության դեմ հանցագործություն էր, որ շատ մարդու կյանք խլեց: Այդ ցավը դեռ թարմ է այն վերապրածների հիշողություններում: Այսօր եկեք մեկ պահ հարգանքի տուրք մատուցենք այս բարբարոսական բռնությունից ուղիղ կամ անուղղակի կերպով տուժածներին: Այս սարսափելի ողբերգությունը հիշատակելիս մենք հասկանում ենք, թե որքան հաջողակ ենք, որ ապրում ենք Կանադայի պես երկրում, որտեղ մարդու հիմնարար իրավունքները հարգվում են, և որտեղ բոլորս ունենք մարդկային նույն արժեքները` հանդուրժողականություն, հարգանք և արդարություն»,- նշել է Էլ-Հուրին:

Canadian MPs make strong statements in parliament condemning Sumgait and Baku pogroms
Members of Parliament of Canada made strong statements condemning the Armenian massacres in Baku and Sumgait.
STEPANAKERT, FEBRUARY 28, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: The lawmakers stated that today all Armenians of Canada are paying a tribute to the memory of thousand of Armenians who were killed in massacres in Baku and Sumgait.
MP Emmanuella Lambropoulos said the anniversaries of Baku and Sumgait pogroms force them to talk about the topic as they live in a country where different ethnic and religious minorities can take part in the country’s politics. “30 years ago the Armenian massacres took place in the Azerbaijani capital of Baku. In 7 days hundreds of Armenians were subjected to violence, were killed and deported from the city. With these crimes the ethnic cleansings launched against Armenians ended in the country. Nearly 500, 000 Armenians were displaced and spread all over the world, including to Canada. The massacres of Armenians also took place in Sumgait which shocked the whole world”, she said. Lawmaker Bob Saroya urged the Canadian parliament to remain adhered to the commitment on protecting human rights and preventing the crimes against humanity.
“In response to demand of the Nagorno Karabakh people to self-determination, the Azerbaijani authorities organized massacres and ethnic cleansings of the Armenian population in Sumgait and the capital city of Baku. These massacres are evidence of xenophobia, hatred and discrimination against Armenians in Azerbaijan, which, unfortunately, still continue”, the MP said. Another MP Faycal El-Khoury called the Baku and Sumgait pogroms a terrible crime against humanity. 2020 marks the 30th anniversary of Armenian massacres in Baku and the 32nd anniversary of the Sumgait pogroms.