2019 թ-ին հանրապետության 2493 մարզիկներ մասնակցել են մրցաշարերի և առաջնությունների. ԿԳՍ նախարար
Ֆիզկուլտուրայի և սպորտի ոլորտում աշխատանքներ են տարվել մարզական ֆեդերացիաների և մարզադպրոցների գործունեության պայմանների բարելավման, տեխնիկական վերազինման, մարզական միջոցառումների կազմակերպման, ՀՀ, Եվրոպայի, աշխարհի առաջնություններին և միջազգային մրցաշարերին ԱՀ մարզիկների մասնակցությունն ապահովելու ուղղություններով:
2019  թ-ին   հանրապետության  2493 մարզիկներ մասնակցել են մրցաշարերի և առաջնությունների.   ԿԳՍ   նախարար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ԱՀ կրթության, գիտության և սպորտի նախարար Նարինե Աղաբալյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ կազմակերպվել և անցկացվել են 33 ուսումնամարզական հավաքներ և 2 սեմինար-պարապմունքներ: 2493 մարզիկներ մասնակցել են մրցաշարերի և առաջնությունների, որից 1817-ը` Հայաստանի Հանրապետության, 79-ը` Եվրոպայի, 23-ը` աշխարհի, 574-ը` միջազգային:
«2019 թ-ին սպորտի բնագավառի 7 աշխատողներ արժանացել են ԱՀ պատվավոր կոչումների, 1 հոգի՝ «Վաչագան Բարեպաշտ» մեդալի, իսկ ՀՀ, Եվրոպայի և աշխարհի առաջնություններում ու գավաթի խաղարկություններում մրցանակային տեղեր գրաված 145 մարզիկներ ու 34 մարզիչներ՝ ԱՀ Նախագահի կողմից տրված դրամական պարգևների, նրանց թվում՝ կիոկուշին կարատեի աշխարհի եռակի չեմպիոն Արթուր Առուշանյանը»,-նշել է նախարարը: Նրա խոսքով՝ հաշվետու ժամանակաշրջանն առանձնացել է նաև աննախադեպ մարզական իրադարձություններով: 2019 թ-ի ամռանն Անկախ ֆուտբոլային ասոցիացիաների կոնֆեդերացիայի՝ ԿՈՆԻՖԱ-ի հովանու ներքո Արցախում կազմակերպվեց ֆուտբոլի Եվրոպայի առաջնություն՝ 8 թիմի մասնակցությամբ: Օգոստոսին՝ Համահայկական խաղերի համաշխարհային կոմիտեի նախաձեռնությամբ կազմակերպվել են 7-րդ համահայկական խաղերը, որին մասնակցելու նպատակով Արցախ են ժամանել 35 երկրների 161 քաղաքներից պատվիրակություններ և հազարավոր հանդիսատեսներ: Հուլիսին կայացել է սպորտային պարերի միջազգային մրցույթը «Պար առանց սահմանի» խորագրի ներքո, միջազգային կարգի պարողների և մրցավարների մասնակցությամբ:

2493 Artsakh Athletes Participated in Tournaments and Championships in 2019
Works have been done in the field of physical education and sport to improve the condition of the sport federations and sports schools, to provide technical equipment, to organize sporting events, to ensure the participation of athletes in Armenian, European, World Championships and international tournaments.
STEPANAKERT, FEBRUARY 27, ARTSAKHPRESS: As “Artsakhpress” reports, Minister of Education, Science and Sport of Artsakh Republic, Narine Aghabalyan told a press conference today. She informed that 33 teaching and training sessions and 2 seminar-trainings were held in 2019.
2493 athletes participated in tournaments and championships. "In 2019, 7 sportsmen were awarded with honorary titles of Artsakh Republic, 1 athlete was awarded with the" Vachagan Barepasht "medal. Artsakh President awarded 145 athletes and 34 coaches with monetary awards who won prizes in the Armenian, European and World Championships. The minister also noted that unprecedented sporting events were organized during the reporting period.
“The European Football Championship-2019 under the auspices of the Confederation of Independent Football Associations (ConIFA) with the participation of 8 teams was organized in Artsakh. The 7th Pan-Armenian Games were organized in August by the initiative of the World Committee of the Pan-Armenian Games. Delegations and thousands of spectators from 161 cities of 35 countries arrived in Artsakh. In July, "Dancing without Borders" International Dance Competition was held in Artsakh,” Aghabalyan concluded.