ՀՀ նախագահն ու Հորդանանի թագավորը քննարկել են տարբեր ոլորտներում համագործակցության ներուժը
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն ու Հորդանանի թագավոր Աբդալլահ Երկրորդ Իբն Ալ Հուսեյն Ալ Հաշիմին քննարկել են տարբեր ոլորտներում երկու երկրների համագործակցության ներուժի հետ կապված հարցեր:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: ՀՀ նախագահի նստավայրում Հորդանանի թագավորի հետ հանդիպումից հետո այս մասին հայտնեց ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը: «Մենք Նորին մեծության հետ երեկ և այսօր հոյակապ քննարկումներ ենք ունեցել: Քննարկել ենք մեր երկրների համագործակցության ներուժը զբոսաշրջության, կրթության և գիտության, տեխնոլոգիաների, անվտանգության, գյուղատնտեսության ոլորտներում»,- ասաց ՀՀ նախագահը:
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը նաև կարծիք հայտնեց, որ Հորդանանի թագավորի այցը Հայաստան պատմական է. «Ես կարծում եմ, որ սա պատմական այց է ոչ միայն այն իմաստով, որ Նորին մեծությունն առաջին անգամ է Հայաստան այցելում, այլ նաև այն իմաստով, որ երկու երկրների, ժողովուրդների բարեկամությունը հարյուրամյակների, միգուցե, հազարամյակների պատմություն ունի: Սա ինձ համար լավ հնարավորություն է որպես հայ իմ երախտիքը հայտնել Ձեր ժողովրդին և Ձեր ընտանիքին, որովհետև մենք բոլորս հիշում ենք, որ ձեր ապուպապը 100 տարի առաջ արաբական աշխարհին ուղերձ ուղարկեց՝ խնդրելով  ապաստան տալ այն հայերին, որոնք փրկվել էին Ցեղասպանությունից: Ցանկանում եմ գլուխ խոհարհել Ձեր ընտանիքի և Ձեր նախնիների առջև, նաև ցանկանում եմ մեր ժողովրդի կողմից ձեզ շնորհակալություն հայտնել»,- ասաց Արմեն Սարգսյանը:

Президент Армении и король Иордании обсудили потенциал сотрудничества в разных сферах
Президент Республики Армения Армен Саркисян и король Иордании Абдалла II ибн аль-Хусейн аль-Хашими обсудили вопросы, связанные с потенциалом сотрудничества двух стран в различных сферах.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 февраля, АРЦАХПРЕСС: Как передает «Арменпресс», об этом после встречи с королем Иордании в резиденции президента Армении сказал Армен Саркисян. “Мы с Его величеством вчера и сегодня провели прекрасные обсуждения. Мы обсудили потенциал сотрудничества наших стран в сферах туризма, образования и науки, технологий, безопасности продуктов питания, сельского хозяйства”, - представил президент Армении. Президент Армении Армен Саркисян выразил мнение, что визит короля Иордании в Армению является историческим.
“Я думаю, что это исторический визит не только в том смысле, что Его величество впервые посещает Армению, но и в том, что дружба двух стран и народов имеет тысячелетнюю историю. Это для меня, как для армянина, хорошая возможность выразить мою благодарность Вашему народу и Вашей семье, потому что мы все помним, что Ваш прадед 100 лет назад направил послание арабскому миру с просьбой предоставить убежище армянам, спасшимся от геноцида. Хочу преклонить голову перед Вашей семьей и Вашими предками, также хочу поблагодарить Вас и от имени нашего народа”, - обратился Армен Саркисян к королю Иордании.