Քեզ հետ ենք, Չինաստան. հայկական համայնքը չինացիներին աջակցության տեսանյութ է հրապարակել
Չինաստանի հայկական համայնքը կորոնավիրուսի դեմ պայքարող չինացիներին աջակցության տեսանյութ է տարածել համացանցում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոլովակում Չինաստանի տարբեր ծայրերում և Հայաստանում ապրող հայերը շեշտում են, որ սիրում են Չինաստանը, վստահ են, որ երկիրն ու ժողովուրդը կարող են հաղթահարել կորոնավիրուսը։ Նրանք օգտագործում են «Jia You» արտահայտությունը, որն իր մեջ սատար կանգնելու ուղերձ է պարունակում։
Տեսանյութը «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում է հրապարակել Հոնկոնգի FinTech ասոցիացիայի նախագահ Հենրի Արսլանյանը:
Նա գրառում է կատարել՝ ասելով, որ հպարտանում է Չինաստանի հայկական համայնքով կորոնավիրուսի դեմ պայքարում Չինաստանին աջակցելու նպատակով  #China հուզիչ հոլովակը պատրաստելու համար:
Տեսանյութում ելույթ է ունենում  նաև Արսլանյանը: «Սիրելի չինացի ընկերներ, հուսամ՝ դուք գիտեք, որ այս ծանր ժամանակներում մեր հայկական համայնքը և ամբողջ աշխարհի հայերը միշտ ձեզ հետ կլինեն, կօգնեն ու կսատարեն ձեզ»,-ասում է նա:
Չինաստանը մի քանի շաբաթ պայքարում է կորոնավիրուսի դեմ, որը տարածում է գտել ոչ միայն Չինաստանում, այլև աշխարհի այլ երկրներում՝ խլելով մարդկային կյանքեր:
Չինաստանում 2019-nCoV վիրուսի հարուցած թոքաբորբի զոհերի թիվը մեկ օրում ավելացել Է 108-ով, ընդհանուր առմամբ մահացել Է 1 016 մարդ, գրեթե 4 հազար հոգի ապաքինվել Է: Փետրվարի 11-ի դրությամբ երկրում վարակման դեպքերի թիվը հասել Է 42 հազար 638-ի։

Мы с тобой, Китай: армянская община опубликовала видеоматериал о поддержке, оказываемой китайцам
Армянская община Китая распространила в интернете видеоматериал о поддержке, оказываемой китайцам, борющихся с коронавирусом.
СТЕПАНАКЕРТ, 11 февраля, АРЦАХПРЕСС: В ролике армяне, живущие в разных уголках Китая, Гонконге и в Армении, подчеркивают, что любят Китай, уверены, что страна и народ смогут преодолеть коронавирус. Они используют фразу “Jia You”, содержащую в себе призыв поддержки.
Как передает «Арменпресс», видеоматериал на своей странице в Facebook опубликовал председатель армянской общины Китая и Гонконга, председатель Ассоциации “Fin tech” Гонконга Генри Арсланян.
Он сделал запись, сказав, что гордится тем, что снял этот трогательный ролик #China для оказания поддержки армянской общины Китая китайцам в борьбе с коронавирусом.
В видеоматериале говорит и сам Арсланян. “Дорогие китайские друзья, надеюсь, Вы знаете, что в эти тяжелые времена наша армянская община и армяне всего мира всегда будут рядом с Вами, помогут и поддержат Вас”, - говорит он.
Китай уже несколько недель борется с коронавирусом, который распространился не только в Китае, но и в других странах мира, и унес жизни людей.
Число жертв пневмонии, вызванной вирусом 2019-nCoV в Китае, за сутки увеличилось на 108 человек, в общей сложности погибли 1 016 человек, но почти 4 тысячи человек выздоровели. По состоянию на 11 февраля число случаев заражения в стране достигло 42 638 человек.