Տեղումներն էականորեն բարելավել են ցանքսերի վիճակը. ԱՀ գյուղնախարար
Հանրապետությունում հունվար ամսվա և փետրվարի սկզբի տեղումներն էականորեն բարելավել են ցանքսերի վիճակը:
Տեղումներն  էականորեն    բարելավել  են  ցանքսերի    վիճակը. ԱՀ  գյուղնախարար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 6 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր կայացած ԱՀ կառավարության նիստի ժամանակ ասել է ԱՀ գյուղատնտեսության նախարար Ժիրայր Միրզոյանը:
Նրա խոսքով՝ աշնանային երաշտը բացասական առումով հետք է թողել աշնանացանի գրեթե բոլոր ցանքատարածքների վրա. հարթավայրային գոտում՝ ավելի մեծ, որովհետև հիմնականում բույսի ծլման և թփակալման կենսաբանական փուլերում եղել է խոնավության ի սպառ բացակայություն, որի հետևանքով նաև կարճ վեգետացիա է եղել, ինչը, միանշանակ, բացասական ազդեցություն է թողնելու բերքատվության վրա:
«Շուրջ 10.000 հա աշնանացան ցանքատարածքների բերքատվության նախնական ցուցանիշների վերաբերյալ եզրակացություն անելը դեռ վաղ է: Փետրվարի կեսերին մենք կկարողանանք գնահատական տալ: Ցանքատարածքների հիմնական մասը փրկված է հետագա վիճակի բարդացումից: Գյուղնախարարության աշխատակիցների հանդիպումները, խորհրդատվությունները շարունակվում են շրջվարչակազմերի և համայնքների ղեկավարների հետ. փորձում ենք գարնանացանի ծավալներն ավելացնել:
Ներկայումս հանրապետությունում ունենք 70 հազար հա կատարված աշնանացան, որոնց այն մասը, որ գտնվում է նորմալ կենսաբանական վիճակում, խնդրահարույց չի լինելու»,-մասնավորապես ասել է նախարարը:

Осадки значительно улучшили условия для посева
Министр сельского хозяйства Республики Арцах Осадки в республике в январе и в начале февраля значительно улучшили условия для посева.
Степанакерт, 6 февраля, Арцахпресс: Как передает корреспондент Арцахпресс, об этом на сегодняшнем заседании правительства РА заявил министр сельского хозяйства Республики Арцах Жирайр Мирзоян. По его словам, осенняя засуха негативно сказалась практически на всех посевных полях. На равнинной части она отразилась больше, потому что на стадии прорастания и роста растений было полное отсутствие влаги. Это привело к короткой вегетации, что отрицательно скажется на урожайности. «Пока рано делать какие-либо выводы относительно предварительного показателя урожайности около 10 000 га засеянных осенью полей.
Мы сможем дать оценку в середине февраля. Основная часть посевных полей защищена от дальнейших осложнений. Продолжаются встречи и консультации сотрудников Министерства сельского хозяйства с руководителями районных администраций и общин. Мы пытаемся увеличить объем весеннего сева. В настоящее время в республике насчитывается 70 тыс. га осенних культур, большинство из которых находятся в нормальном биологическом состоянии. Это не станет проблемой», - сказал министр.