ԵԱՀԿ-ն հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկում է անցկացնելու արցախա- ադրբեջանական շփման գծում
Արցախի Հանրապետության իշխանությունների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն ԵԱՀԿ առաքելությունը փետրվարի 6-ին հրադադարի ռեժիմի պլանային դիտարկում է անցկացնելու Արցախի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում՝ Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղից դեպի արևելք ընկած հատվածում։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 5 փետրվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին հայտնեցին Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունից:
Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնականներ Օգնեն Յովիչը (Բոսնիա և Հերցեգովինա) և Գենադիե Պետրիկան (Մոլդովա), ինչպես նաև ԳՆԱՆ անձնական օգնական Սայմոն Թիլերը (Մեծ Բրիտանիա):
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկումն իրականացնելու են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ դեսպան Անջեյ Կասպշիկը, նրա դաշտային օգնական Միխայիլ Օլարուն (Մոլդովա) և ԳՆԱՆ գրասենյակի աշխատակից  Մարտին Շուստերը (Գերմանիա):

OSCE to conduct ceasefire monitoring at Artsakh-Azerbaijan line of contact
On February 6, the OSCE mission will conduct a planned ceasefire monitoring at the Artsakh-Azerbaijan line of contact, the Foreign Ministry of Artsakh said.
STEPANAKERT, FEBRUARY 5, ARTSAKHPRESS: From the positions of the Defense Army of the Republic of Artsakh, the monitoring will be carried out by Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office field assistants Ognjen Jovic (Bosnia and Herzegovina), Ghenadie Petrica (Moldova), as well as Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office personal assistant Simon Tiller (UK).
From the opposite side of the line of contact the monitoring will be conducted by Personal Representative of the OSCE Chairperson-in-Office Ambassador Andrzej Kasprzyk, his field assistant Mihail Olaru (Moldova) and staff member Martin Shuster (Germany).
The monitoring will take place in accordance to arrangements reached with the government of Artsakh. It will be carried out in the eastern part of the village of Talish in the Martakert region.
The authorities of Artsakh expressed willingness to assist in conducting the monitoring and ensure the safety of the OSCE mission.