2019 թ-ին պետբյուջեից շինարարությանը հատկացվել է 23 մլրդ 835 մլն 819 հազար ՀՀ դրամ. Կարեն Շահրամանյանը հանդես է եկել մամուլի ասուլիսով
ԱՀ քաղաքաշինության նախարարությունը, ԱՀ օրենսդրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունների շրջանակներում 2019 թվականին իրականացրել է գործունեություն՝ ելնելով բնագավառի հեռանկարային, սոցիալ-տնտեսական զարգացման և դրանցից բխող աշխատանքային ծրագրով ամրագրված հիմնախնդիրներից:
2019  թ-ին  պետբյուջեից   շինարարությանը  հատկացվել է  23 մլրդ  835  մլն  819  հազար  ՀՀ դրամ.  Կարեն  Շահրամանյանը    հանդես  է  եկել    մամուլի  ասուլիսով
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի    թղթակցի    հաղորդմամբ՝         այս  մասին     այսօր  կայացած     մամուլի  ասուլիսի   ժամանակ   ասել  է  ԱՀ  քաղաքաշինության     նախարար       Կարեն  Շահրամանյանը:
Նա    ներկայացրել  է   2019 թվականի շինարարության ոլորտի գործունեության և գերակա խնդիրների իրականացման, ինչպես նաև սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագրերից բխող և ԱՀ քաղաքաշինության նախարարության աշխատանքային ծրագրով նախատեսված աշխատանքների կատարման վերաբերյալ հաշվետվությունը:
«ԱՀ պետական բյուջեում 2019  թվականին   կապիտալ ներդրումների պետական պատվերի սկզբնական ծավալը նախատեսված էր 17  մլրդ  911  մլն  ՀՀ դրամ, որը  դեկտեմբերի 30-ի դրությամբ կազմել է  22  մլրդ  710  մլն  755 հազար  ՀՀ դրամ՝  այսինքն լրացուցիչ նախատեսվել է 4  մլրդ  798,  մլն  955 հազար    դրամ:  Բացի   նշվածից, ԱՀ կառավարության պահուստային ֆոնդից  կապիտալ շինարարության ծրագրին հատկացվել է ևս  702 մլն  951  հազար  դրամ, գույքի գնման ծախսերով`  155  մլն  750 հազար  դրամ, քաղաքացիական պաշտպանության միջոցառումների ծրագրով` 249 մլն  765   հազար  դրամ,  այլ պարտավորությունների հատուցման ենթակա ծախսերով`  16,6  մլն դրամ:  Ընդհանուր առմաբ 2019  թ-ին  ԱՀ պետական բյուջեի միջոցների հաշվին կապիտալ շինարարության համար հատկացվել է  23 մլրդ  835  մլն  819  հազար  ՀՀ դրամ, որի կատարողականը  կազմում է  23  մլրդ   631 մլն  դրամ  կամ   99,1%-ը, որից 3233,3 մլն դրամը  գանձվել է պետական բյուջե որպես հարկ։  Բացի պետական բյուջեից, ԱՀ կառավարության արտաբյուջետային միջոցների հաշվին ևս իրականացվել են  889,445 մլն  դրամի  շինմոնտաժային աշխատանքներ»,-մասնավորապես   ասել է    նախարարը:
Նա   ավելացրել է, որ  շինարարության ոլորտի բաժնեմասը երկրի տնտեսության համախառն ներքին արդյունքում կազմում  է  շուրջ  6,9 %-ը, իսկ պետական բյուջեի` մոտ  21,3 %-ը:
Ասուլիսի    վերջում   ԱՀ  քաղաքաշինության  նախարար  Կարեն  Շահրամանյանը  պատասխանել է  լրագրողների  հարցերին:

2019 году на строительство из государственного бюджета выделено 23 млрд. 835 млн. 819 тыс. драмов: Карен Шахраманян провел пресс-конференцию
Министерство градостроительства Республики Арцах в рамках полномочий, предоставленных ему законодательством республики, в 2019 году провело мероприятия, основанные на вопросах перспективного, социально-экономического развития сектора и вопросах, вытекающих из основополагающих вопросов программы.
СТЕПАНАКЕРТ, 31 января, АРЦАХПРЕСС. Как передает корреспондент Арцахпресс, об этом заявил сегодня на пресс-конференции министр градостроительства Карен Шахраманян.
Он представил отчет о реализации деятельности и осуществлении приоритетных задач в области строительства, а также отчет о мероприятиях, предусмотренных программой работы Министерства градостроительства Республики Арцах.
«Начальный объем заказа государственного бюджета на капитальные вложения в государственный бюджет Республики Армения в 2019 году предусматривал 17 млрд. 911 млн. драмов, что на 30 декабря составило 22 млрд. 710 млн. 755 тысяч драмов, то есть было дополнительно предусмотрено 4 млрд. 798 млн. 955 тысяч драмов. Кроме того, на программу капитального строительства из резервного фонда правительства Республики Арцах было выделено еще 702 млн. 951 тыс. драмов: на расходы по покупке недвижимости - 155 млн. 750 тыс. драмов, на расходы по программе гражданской обороны - 249 млн. 765 тыс. драмов, и 16,6 млн. -  на обязательства по другим программам.
В общей сложности в 2019 году на капитальное строительство из государственного бюджета РА было выделено 23 млрд. 835 млн. 819 тысяч, освоение которого составляет 23 млрд. 631 млн. драмов (99,1%), из которых 3233,3 млн. драмов было перечислено в государственный бюджет в качестве налога.
Помимо государственного бюджета, за счет внебюджетных средств правительства Арцаха были также осуществлены шиномонтажные работы на сумму 889,445 млн. драмов», - сказал министр.
Он добавил, что доля строительного сектора в валовом внутреннем продукте экономики страны составляет около 6,9%, а в государственном бюджете - около 21,3%.
В конце пресс-конференции министр градостроительства Республики Арцах Карен Шахраманян ответил на вопросы журналистов.