Դաշնակցությունը շարունակում է ջանքեր գործադրել ԱՄՆ-ում Հայոց ցեղասպանության դասավանդման համար
Ամերիկայի հայ դատի հանձնախումբը հունվարի 28-ին ողջունել է ներկայացուցիչների կողմից վավերացված 943-րդ բանաձևը, ըստ որի, եթե այն վավերացնի Սենատը և ընդունվի Նախագահի կողմից, հաջորդ 5 տարիների ընթացքում 2 միլիոն ԱՄՆ դոլար է տրամադրվելու հրեաների ողջակիզման մասին դասավանդումներ իրականացնելուն:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։Ինչպես հայտնում է Հայ Դատի  հանձնախմբի  գործադիր տնօրեն Ղամբարյանը, չնայած Թուրքիան,  ինչպես միշտ,  հերքում է  Հայոց  ցեղասպանությունը, բայց Հայոց եղեռնի և այլ ժողովուրդների ցեղասպանության  դասավանդման համար Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը երկրի օրենսդիր և գործադիր մարմինների հետ խորհրդակցություն է սկսել՝ այդ դասընթացներին ևս պետական աջակցություն ցուցաբերելու համար:
Ըստ ցեղասպանությունների  ուսուցման ծրագրերի տվյալների՝ դասընթացները տարվում են  Ամերիկայի 15 նահանգներում, որտեղ կատարված ոճրագործություններից հատկապես ընդգծվում է Հայոց ցեղասպանության փաստը:

Дашнакцутюн продолжает прилагать свои усилия по преподаванию истории Геноцида армян в США
28 января Армянский национальный комитет Америки (ANCA) приветствовал принятие представителями 943 резолюции, согласно которой США предоставят 2 миллиона долларов в течение следующих пяти лет для преподавания истории Геноцида евреев (Холокоста) в случае ратификации сенатом и одобрения президентом.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 ЯНВАРЯ, АРЦАХПРЕСС. Как сообщил исполнительный директор Армянского национального комитета Америки (АНКА) Арам Гамбарян, несмотря на то, что Турция, как всегда, отрицает Геноцид армян, АНКА начал проводить консультации с законодательными и исполнительными органами страны для получения государственной поддержки в осуществлении программы преподавания истории Геноцида армян и других народов. По данным программ по изучению истории геноцидов, преподавание проводится в 15 штатах США, где из всех совершенных злодеяний особенно выделяют факт Геноцида армян.