2020 թ-ի պետական բյուջեի սեփական եկամուտները ծրագրվել են 56 մլրդ դրամի չափով. նախարար
2020 թվականի պետական բյուջեի սեփական եկամուտները ծրագրվել են 56 մլրդ դրամի չափով, որից հարկային եկամուտները և պետական տուրքերը կազմում են 55.5 մլրդ դրամ:
2020 թ-ի  պետական բյուջեի սեփական եկամուտները ծրագրվել են 56  մլրդ դրամի չափով.  նախարար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հաղորդմամբ՝    այս  մասին    այսօր  կայացած       մամուլի  ասուլիսին  ասել  է  ԱՀ  ֆինանսների  նախարար   Արթուր  Հարությունյանը:
Նրա  խոսքով՝   «Հարկեր/ՀՆԱ (Համախառն  ներքին    արդյունք)» հարաբերակցությունը կկազմի շուրջ 15 %: Ընդհանուր առմամբ, ըստ կանխատեսումների, հարկային եկամուտների ավելի քան 77 %-ը կապահովվի խոշոր հարկ վճարողների հաշվին:
«Միջպետական վարկի չափը   2020 թվականին կազմում է  64.9 մլրդ դրամ: Պետական բյուջեի ծախսերը նախատեսվել են 120.8 մլրդ դրամի չափով` ապահովելով 5.6 % աճ: ՀՆԱ-ում ծախսերի մակարդակը կկազմի 32.2 %՝ նախորդ տարվա 33.6 %-ի դիմաց: Այս տարվա բյուջեն ևս ունի սոցիալական ուղղվածություն և բոլոր այն հիմնական փոփոխությունները, որոնք կատարվել են 2020 թվականի պետական բյուջեում, կրում են սոցիալական բնույթ, մասնավորապես. հունվարի 1-ից հանրապետությունում բարձրացվել է նվազագույն ամսական աշխատավարձը, որը կազմում է 68.000 դրամ` մինչ այդ գործող 55.000 դրամի փոխարեն: Նվազագույն ամսական աշխատավարձի բարձրացմամբ պայմանավորված ավելացել է պետական և համայնքային բյուջեների միջոցներից ֆինանսավորվող շուրջ 6500 վարձու աշխատողների աշխատավարձերը, որի համար պետական բյուջեից լրացուցիչ հատկացվել է       1 մլրդ 55.6 մլն դրամ, իսկ ընդհանուր առմամբ նվազագույն աշխատավարձի բարձրացումը՝ ներառյալ մասնավոր հատվածը, ընդգրկում է շուրջ 15.000 վարձու աշխատող, որոնց հավելյալ ստացվելիք եկամուտը տարվա կտրվածքով կկազմի ավելի քան 2.5 մլրդ դրամ: Նշենք  նաև, որ  հունվարի 1-ից կենսաթոշակները միջինում բարձրացվել են 10 %-ով, որով պայմանավորված կավելանա ավելի քան 23.500 թոշակառուի կենսաթոշակի չափը, որի համար պետական բյուջեից լրացուցիչ նախատեսվել է հատկացնել 1 մլրդ 195.7 մլն դրամ,  ինչպես  նաև  հունվարի 1-ից հանրակրթական ուսումնական հաստատություններում աշխատող մանկավարժների միջին  ամսական  հաշվարկային  աշխատավարձերը  բարձրացվել  են   10 %-ով, որի համար լրացուցիչ հատկացվել է մոտ 700  մլն դրամ: Շուրջ 3600 մանկավարժական դրույքների միջին ամսական հաշվարկային աշխատավարձը մեկ դրույքի հաշվով կկազմի 161.7 հազ. դրամ` ներառյալ լրացուցիչ վարձատրությունները»,-մասնավորապես  ասել  է  Ա. Հարությունյանը:

Собственные доходы государственного бюджета 2020 года запланированы в размере 56 млрд. драмов. Министр
Собственные доходы государственного бюджета 2020 года запланированы в размере 56 млрд. драмов, из них налоговые поступления и госпошлины составляют 55,5 млрд. драмов.
Степанакерт, 29 января, Арцахпресс: Как сообщает корреспондент “Арцахпресс”, об этом на состоявшейся сегодня пресс-конференции заявил министр экономики РА Артур Арутюнян. По его словам, соотношение «налоги / ВВП (внутренний валовый продукт)» составит около 15%. В целом, по прогнозам, более 77% налоговых поступлений будут поступать от крупных налогоплательщиков. «Объем межгосударственного кредита в 2020 году составляет 64,9 млрд. драмов.
Расходы государственного бюджета предусматриваются в размере 120,8 млрд. драмов, что обеспечивает рост на 5,6%. Расходы ВВП составят 32,2% против 33,6% в прошлом году. Бюджет этого года также социально ориентирован, и все основные изменения, внесенные в государственный бюджет 2020 года, носят социальный характер. В частности, с 1 января 2020 года минимальная месячная заработная плата выросла до 68 000 драмов, вместо установленных 55 000 драмов. Повышением минимальной месячной заработной платы за счет государственного и муниципального бюджетов увеличилась минимальная месячная заработная плата около 6500 наемных работников. Для этого из государственного бюджета дополнительно было выделено 1 млрд. 55,6 млн. драмов. В целом увеличится минимальная заработная плата, включая частный сектор, в котором занято около 15 000 наемных работников, чей дополнительный доход составит более 2,5 млрд. драмов в год.
Следует также отметить, что с 1 января пенсии увеличились в среднем на 10%. Таким образом, увеличатся пенсии более 23 500 пенсионеров, для чего дополнительно планируется выделить 1 млрд. 195,7 млн. драмов из государственного бюджета. С 1 января выросла на 10% средняя месячная заработная плата учителей, работающих в общеобразовательных учреждениях. На это было выделено дополнительно 700 млн. драмов. Средний месячный оклад около 3600 педагогических ставок составит 161,7 тыс., включая дополнительное вознаграждение ", - в частности отметил А.Арутюнян.