Ապրանքանյութական արժեքների ներմուծման ծավալները հանրապետությունում կազմել են 144 մլրդ 777.6 մլն դրամ. նախարար
2019 թվականին Արցախի Հանրապետության տարածք ապրանքանյութական արժեքների ներմուծման ծավալները կազմել են 144 մլրդ 777.6 մլն դրամ` նախորդ տարվա 125 մլրդ 614.3 մլն դրամի դիմաց:
Ապրանքանյութական արժեքների ներմուծման ծավալները   հանրապետությունում  կազմել են 144 մլրդ 777.6 մլն դրամ. նախարար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 29 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հաղորդմամբ՝    այս  մասին    այսօր  կայացած       մամուլի  ասուլիսին  ասել  է  ԱՀ  ֆինանսների  նախարար   Արթուր  Հարությունյանը՝  նշելով, որ  նույն ժամանակահատվածում արտահանման ծավալները կազմել են 122 մլրդ 750.8 մլն դրամ` նախորդ տարվա 102 մլրդ 633.9 մլն դրամի դիմաց:
Նախարարի   խոսքով՝  զգալի աշխատանքներ են տարվել նաև հարկ վճարողների կուտակած պարտավորությունների նվազեցման ուղղությամբ:
«Այս առումով կարևոր նշանակություն է ունեցել «Հարկային և այլ պարտադիր վճարների գծով արտոնություններ սահմանելու մասին» օրենքը: Թվով 1930 հարկ վճարողների հետ կնքվել են պարտավորությունների մարման 12-ամսյա և 24-ամսյա տևողությամբ ժամանակացույցեր, որոնց համաձայն 2019 թվականի ընթացքում վերջիններիս կողմից մարվել են 16 մլրդ 964.6 մլն դրամի պարտավորություններ, այդ թվում` կնքված ժամանակացույցերի գումարներից` 1 մլրդ 527.8 մլն դրամ, որի արդյունքում 628 հարկ վճարողներ ազատվել են շուրջ 800  մլն դրամի տույժերի և տուգանքների վճարումից:  Պարտավորություններ կուտակած հարկ վճարողներին պարբերաբար ներկայացվել են նաև ծանուցումներ, իրականացվել վճարունակության ուսումնասիրություններ, կիրառվել արգելադրումներ, ներկայացվել դատական հայցեր»,-մասնավորապես  ասել է  Ա. Հարությունյանը:
Նա  տեղեկացրել  է  նաև, որ   ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան է ներկայացվել թվով 61 հայց` 253.3 մլն դրամ հայցապահանջի գումարով: Ներկայացված հայցերի մասով (այդ թվում` նախորդ տարիների մասով) դատական մարմինների կողմից հաշվետու տարում կայացվել է 29 վճիռ` 386.3 մլն դրամ ընդհանուր գումարով:

Импорт товаров в республику составил 144 млрд. 777,6 млн. драмов
Министр В 2019 году объем импортированных товаров на территорию Республики Арцах составил 144 млрд. 777,6 млн. драмов против 125 млрд. 614,3 млн. драмов в прошлом году.
СТЕПАНАКЕРТ, 29 января, АРЦАХПРЕСС. Как передает корреспондент Арцахпресс, об этом сегодня на пресс-конференции заявил министр финансов РА Артур Арутюнян, отметив, что за тот же период объемы экспорта составили 122 млрд. 750,8 млн. драмов против 102 млрд. 633,9 млн. драмов прошлого года. По словам министра, также была проделана значительная работа по сокращению долгов налогоплательщиков.
«В этом отношении «Закон об установлении льгот по налогам и другим обязательным платежам» имеет большое значение. В общей сложности 1930 налогоплательщикам были предоставлены 12-месячные и 24-месячные графики погашения, согласно которым в 2019 г. были оплачены долги в размере 16 млрд. 964,6 млн. драмов, а в результате погашений накопившихся налоговых обязательств в размере 1 млрд. 527,8 млн. драмов, 628 налогоплательщиков были освобождены от уплаты штрафов и пени в размере около 800 млн. драмов. Налогоплательщики, имеющие долги, также регулярно уведомляются, изучается их платежеспособность, применяются взыскания и предъявляются судебные иски», - сказал А. Арутюнян. Он также сообщил, что в суд первой инстанции было передано 61 дело на сумму 253,3 млн. драмов. По части поданных исков, в отчетном году судебными органами было вынесено 29 приговоров на общую сумму в 386,3 млн. драмов (включая иски за предыдущие годы).