Զարիֆը մշակութային ահաբեկչություն է անվանել Իրանում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի օբյեկտների վրա հարձակվելու Թրամփի սպառնալիքները
Իրանի ԱԳՆ ղեկավար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը մշակութային ահաբեկչություն է անվանել Իրանում ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի օբյեկտների վրա հարձակվելու ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի սպառնալիքները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 27 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին, news.am-ի փոխանցմամբ, հաղորդում է IRNA-ն:
«Իրանում մշակութային օբյեկտները ոչնչացնելու ԱՄՆ նախագահի սպառնալիքները միջազգային մակարդակով մշակութային ահաբեկչություն են»,- ասել է նա: Նրա խոսքով՝ «այդ փաստը միջազգային իրավունքի խախտման Վաշինգտոնի քաղաքականության շարունակությունն է` Իրանի ժողովրդի դիմադրությունը կոտրելու նպատակով»:
Նախարարի խոսքով՝ «մի կողմից ԱՄՆ-ը տնտեսական ահաբեկչություն է իրականացնում՝ սահմանափակելով Իրանում սնունդն ու դեղամիջոցները, մյուս կողմից՝ կիրառում է պետական ահաբեկչություն եւ սպանում երկրում եւ տարածաշրջանում ամենասիրելի ֆիգուրներից մեկին՝ գեներալ Ղասեմ Սոլեյմանիին»:
Ավելի վաղ՝ հունվարի 4-ին, ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ն ի պատասխան Իրանի ցանկացած հարձակման «շատ արագ եւ ուժեղ հարված կհասցնի իրանական 52 օբյեկտների ուղղությամբ, որոնցից շատերը Իրանի եւ Իրանի մշակույթի համար կարեւոր օբյեկտներ են»:

Зариф назвал культурным терроризмом угрозы Трампа атаковать объекты ЮНЕСКО в Иране
Глава МИД Ирана Мохаммад Джавад Зариф назвал культурным терроризмом угрозы президента США Дональда Трампа атаковать иранские объекты, многие из которых находятся в списке всемирного наследия ЮНЕСКО, передает ИРНА.
СТЕПАНАКЕРТ, 27 января, АРЦАХПРЕСС: «Угроза президента США уничтожить культурные объекты в Иране означает культурный терроризм на международном уровне», - цитирует его агентство IRNA. Он добавил, что «этот факт является продолжением [политики] Вашингтона по нарушению международного законодательства для того, чтобы сломить сопротивление иранского народа».
По словам министра, «с одной стороны [США] прибегают к экономическому терроризму, чтобы ограничить доступ людям в Иране к продовольствию и лекарствам». «С другой стороны, они используют государственный терроризм и убивают одну из самых любимых фигур в стране и регионе - генерала Касема Сулеймани», - сказал он.
Слова иранского министра стали очередной реакцией на высказывания президента США Дональда Трампа, который 4 января заявил, что Соединенные Штаты нанесут «очень быстро и очень сильно» удары по 52 иранским объектам, некоторые из которых являются весьма важными для Ирана и иранской культуры, в ответ на любое потенциальное нападение со стороны Ирана.