Մահացել Է ԱՀԿ-ի գործադիր տնօրեն Փիթեր Սալաման
51 տարեկան հասակում մահացել Է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) գործադիր տնօրեն Փիթեր Սալաման, որը ղեկավարում Էր բժշկական ծառայություններով համընդհանուր ընդգրկվածությունն ապահովելու հարցը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 24 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այդ մասին հունվարի 24-ին հայտնել Է կազմակերպության գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադանոմ Գեբրեյեսուսը:
«Խորապես վշտացած եմ իմ գործընկեր եւ բարեկամ դոկտոր Փիթեր Սալամանի՝ կյանքից անսպասելի հեռանալու համար: Մեր ամենախորը ցավակցությունն ենք հայտնում Փիթերի ընտանիքին, գործընկերներին ու բարեկամներին»,- գրել Է Գեբրեյեսուսն իր Twitter-ում:
Սալաման կազմակերպությունում սկսել Է աշխատել 2016 թվականից: Դրանից առաջ նա աշխատել Է ՅՈւՆԵՍԿՕ-ում՝ որպես տարածաշրջանային տնօրեն, որը ղեկավարում Էր մերձավորարեւելյան եւ հյուսիսաֆրիկյան ուղղությունները, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

Умер исполнительный директор ВОЗ Питер Салама Исполнительный директор
Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) Питер Салама, курировавший вопрос обеспечения всеобщего охвата медицинскими услугами, умер в возрасте 51 года.
СТЕПАНАКЕРТ, 24 января, АРЦАХПРЕСС: Как передает Арменпресс, об этом сообщил в пятницу генеральный директор организации Тедрос Аданом Гебрейесус. "Глубоко опечален внезапным уходом из жизни моего коллеги и друга доктора Питера Саламы. Наши глубочайшие соболезнования семье, коллегам и друзьям Питера", - написал Гебрейесус в своем Twitter. Салама начал работать в организации с 2016 года. До этого он работал в ЮНИСЕФ в качестве регионального директора, курирующего ближневосточное и североафриканское направления.