Հայաստանը տպավորիչ առաջընթաց ունի. Economist-ը ներկայացրել է 2019-ի Դեմոկրատիայի ցուցիչը
«Economist» հանդեսի վերլուծական կենտրոնը հրապարակել է 2019 թվականի Դեմոկրատիայի ցուցիչը (Democracy Index 2019): Զեկույցում ներառված են 165 պետությունների և 2 տարածքների տվյալները:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 23 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը զեկույցում զբաղեցրել է 86-րդ տեղը: Նախորդ զեկույցի համեմատ առավել առաջխաղացում գրանցած երկրների շարքում է նաև Հայաստանը: 2018 թվականի դեմոկրատիայի ցուցիչով Հայաստանը 103-րդն է եղել: Հայաստանն այս զեկույցում դասվում է «հիբրիդային ռեժիմների» ցանկում՝ ստանալով ընդհանուր 5.54 միավոր:
Դեմոկրատիայի ցուցիչի հիմքում 5 կատեգորիաներ են՝ ընտրական գործընթացը և բազմակարծությունը, կառավարության գործունեությունը, քաղաքական ներգրավվածությունը, ժողովրդավարական քաղաքական մշակույթը և քաղաքացիական ազատությունները:
Economist-ի փորձագետները երկրները դասում են ռեժիմների 4 տեսակի՝ «ամբողջական դեմոկրատիա», «անկատար դեմոկրատիա», «հիբրիդային ռեժիմ» և «ավտորիտար ռեժիմ»:
Զեկույցում Վրաստանը զբաղեցնում է 89-րդ հորիզոնականը, Ադրբեջանը՝ 147-րդ, Թուրքիան՝ 110-րդ, Իրանը՝ 151-րդ հորիզոնականը:
Դեմոկրատիայի ցուցիչով ամենաբարձր ցուցանիշները գրանցել են Նորվեգիան, Իսլանդիան, Շվեդիան, Նոր Զելանդիան, Ֆինլանդիան, Իռլանդիան, Դանիան, Կանադան, Ավստրալիան, Շվեյցարիան:

Armenia climbs in The Economist Democracy Index
The Economist has published its Intelligence Unit’s Democracy Index 2019, surveying 167 countries across the world.
STEPANAKERT, JANUARY 23, ARTSAKHPRESS-ARMENPRESS: According to the survey, Armenia climbed from the 103rd spot in 2018 to the 86th spot in 2019. With a total of 5,54 score, Armenia is ranked among “hybrid regimes” in the index. The index rates the state of democracy in different countries based on five measures—electoral process and pluralism, the functioning of government, political participation, democratic political culture and civil liberties. Countries are ranked in 4 categories: Full Democracy, Flawed Democracy, Hybrid Regime and Authoritarian Regime.
In the 2019 report, Armenia’s neighboring Georgia and Iran are 89th and 151st respectively. The other two neighbors – Azerbaijan and Turkey – are ranked 147th and 110th respectively. Highest scoring full democracies in the report are Norway, Iceland, Sweden, New Zealand, Finland, Ireland, Denmark, Canada, Australia and Switzerland.