Ստեփանակերտում ընթացքի մեջ են Արցախի պետական-պատմաերկրագիտական թանգարանի նոր շենքի կառուցման աշխատանքները
«Թանգարանային գործի զարգացման» ծրագրի շրջանակներում իրականացվել են մի շարք աշխատանքներ:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության, հարցերի և զբոսաշրջության նախարար Լեռնիկ Հովհաննիսյանը՝ նշելով, որ Հայաստանի ազգային արխիվի հետ համատեղ Ստեփանակերտի մշակույթի և երիտասարդության պալատում մարտին կազմակերպվել է Արամ Մանուկյանի ծննդյան 140-ամյակին նվիրված արխիվային փաստաթղթերի և լուսանկարների ցուցահանդես:
«Ապրիլի 23-ին Ստեփանակերտի պատկերասրահում կազմակերպվել է Սերգեյ Փարաջանովի թանգարանի տնօրեն Զավեն Սարգսյանի անհատական լուսանկարաչական ցուցահանդեսը: Մայիսի 18-ին նախարարության ենթակայությամբ գործող թանգարաններում և պատկերասրահներում կազմակերպվել են բազմաբնույթ միջոցառումներ՝ նվիրված Թանգարանների միջազգային օրվան ու «Թանգարանների գիշերվան»: Մեր կողմից ապահովվել է Արցախի ներկայացուցիչների մասնակցությունը սեպտեմբերի 21-ին Գյումրիում կայացած Հայաստանի անկախության օրվան նվիրված ցուցահանդեսին: Սեպտեմբերի 28-29-ը «Եվրոպական ժառանգության օրեր» ծրագրի շրջանակներում «Արվեստ և ժամանց» համաեվրոպական խորագրի ներքո Արցախի թանգարաններում ու պատկերասրահներում կազմակերպվել են բազմաբնույթ միջոցառումներ: Աջակցություն է ցուցաբերվել «ԱՐՏ PR» ընկերությանը` Շուշիի կերպարվեստի պետական թանգարանում նոյեմբերին գյումրեցի նկարչուհի Ժակլին Սարգսյանի «Արցախ. մեր բաժին երազը» խորագրով անհատական ցուցահանդեսի կազմակերպման ուղղությամբ: Հունվար-դեկտեմբեր ամիսներին աջակցություն է ցուցաբերվել մասնավոր հիմունքներով գործող Շուշիի գորգերի թանգարանին»,-մասնավորապես ասել է Լ. Հովհաննիսյանը:
Նա տեղեկացրել է, որ Ստեփանակերտում ընթացքի մեջ են Արցախի պետական-պատմաերկրագիտական թանգարանի նոր շենքի կառուցման աշխատանքները. շենքը նախատեսվում է շահագործման հանձնել մինչև տարվա վերջ:
Խոսելով «Արցախում մշակութային նախագծեր» ծրագրի շրջանակներում իրականացված աշխատանքների մասին՝ Լ. Հովհաննիսյանն ասել է, որ աջակցություն է ցուցաբերվել «Հադրութի մշակույթի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ին` «Դիզակի գույները» խորագրով երրորդ միջազգային նկարչական սիմպոզիումի կազմակերպման ուղղությամբ: Աջակցություն է ցուցաբերվել նաև ««Նարեկացի» արվեստի միավորում» ՀԿ Շուշիի մասնաճյուղին` հունիսի 20-ից մինչև հուլիսի 5-ը Շուշիում «BrutArt» կավագործության միջազգային երկրորդ սիմպոզիումի կազմակերպման համար:

В Степанакерте ведутся строительные работы нового здания Арцахского государственного историко-географического музея
Ряд работ выполнен в рамках проекта развития музея.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 января, АРЦАХПРЕСС: Как сообщил корреспондент "Арцахпресс", на состоявшейся сегодня пресс-конференции министр культуры, по делам молодежи и туризма Лерник Ованисян отметил, что совместно с национальным архивом Армении в марте во дворце культуры и молодежи была организована выставка архивных документов и фотографий, посвященных 140-летию со дня рождения Арама Манукяна. «23 апреля в степанакертской галерее была организована персональная фотовыставка Завена Саргсяна, директора музея Сергея Параджанова.
18 мая в музеях и галереях, находящихся в ведении Министерства, были организованы различные мероприятия, посвященные Международному дню музеев и "Ночи музеев". Мы обеспечили участие представителей Арцаха в выставке, посвященной Дню независимости Армении, которая прошла в Гюмри 21 сентября. 28-29 сентября в музеях и галереях Арцаха, в рамках программы "Дни европейского наследия", под названием "Искусство и досуг" в музеях и на выставках в Арцахе были организованы различные мероприятия. В ноябре при участии компании "ART PR" в государственном музее Шуши была организована персональная выставка художницы из Гюмри Жаклин Саргсян под названием "Арцах. Наша мечта". В январе-декабре была оказана поддержка частному музею ковров в городе Шуши", отметил Л.Ованисян. Он сообщил, что в Степанакерте ведется строительство нового здания Арцахского государственного историко-археологического музея.
Ожидается, что здание будет сдано в эксплуатацию к концу года. Говоря о работах, проводимых в рамках «Культурных проектов Арцаха», Ованисян отметил, что была оказана помощь "Культурному центру Гадрута" в организации третьего международного художественного симпозиума под названием "Цвета Дизака". Также была оказана поддержка шушинскому филиалу общественной организации "Институт искусств "Нарекаци" в проведении в Шуши второго международного гончарного симпозиума "BrutArt".