Ավարտվել կամ ընթացքի մեջ են գտնվում Արցախի մի շարք պատմամշակութային հուշարձանների վերականգնման աշխատանքները
Պատմամշակութային հուշարձանների և պատմական միջավայրի պահպանման և ուսումնասիրության աշխատանքներն իրենց մեջ գերազանցապես ներառում են հուշարձանների պեղման-ուսումնասիրման, վկայագրման և պահպանական գոտիների կազմման գործառույթներ:
Ավարտվել կամ ընթացքի   մեջ  են   գտնվում  Արցախի  մի  շարք  պատմամշակութային  հուշարձանների   վերականգնման  աշխատանքները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հաղորդմամբ՝  այս  մասին    այսօր   կայացած     ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության  հարցերի  և  զբոսաշրջության    նախարարության       մամուլի  ասուլիսին  ասել  է    նախարար  Լեռնիկ   Հովհաննիսյանը:
Նա  նշել  է, որ  միջգերատեսչական  հնագիտական հանձնաժողովի կողմից  քննարկվել և ընդունվել են 2018 թվականին ԱՀ-ում իրականացրած պեղման-ուսումնասիրման աշխատանքների հաշվետվությունները՝ Շուշիի շրջանի Քարին Տակ գյուղի տարածքում գտնվող «Քարին տակ» (Ալեքսանա ղուզե) քարանձավի, Ասկերանի շրջանի Տիգրանակերտ հնավայրի, Մարտունու շրջանի Բերդաշեն գյուղի Ամրոց «Կուսաբերդ» տարածքի, ԱՀ Հադրութի շրջանի Ազոխ գյուղի քարանձավի, նույն  շրջանի Մեծ Թաղեր գյուղի «Շմանեք» քարանձավի  և ԱՀ Քաշաթաղի շրջանի Միրիկ գյուղի տարածքում գտնվող «Միրիկ»  (կիկլոպյան) ամրոցի:
«Արցախի Հանրապետության  պետական բյուջեի միջոցներով  շարունակվել են պեղման-ուսումնասիրման աշխատանքները «Տիգրանակերտ» պետական պատմամշակութային արգելոցի տարածքում, Մարտունու շրջանի Բերդաշեն գյուղում, Քաշաթաղի շրջանի Միրիկ գյուղի տարածքում ՝ Միրիկի ամրոցում: Բարերաների ֆինանսավորմամբ պեղումներ են իրականացվել նաև Մարտունու շրջանի Սոս գյուղի «Լուսավորիչ» կոչվող տեղամասում: Պատմամշակութային հուշարձանների ուսումնասիրման ոլորտում իրականցվել են հուշարձանների վկայագրման և պահպանական գոտիների կազմման աշխատանքներ՝ մասնավորապես կազմվել են  307 վկայագրեր և 45 պահպանական գոտիներ, ծախսվել է համապատասխանաբար 5 մլն. ու 2 մլն ՀՀ դրամ: Հուշարձանների վերականգնման ոլորտում աշխատանքներ են իրականացվել Ասկերանի բերդի կոնսերվացման, բարեկարգման և Գտչավանքի վերականգնման ուղղությամբ.  ծախսվել է համապատասխանաբար 13,9 մլն, 10,6 մլն  և  8,655 մլն ՀՀ դրամ»,- մասնավորապես  ասել  է     Լ. Հովհաննիսյանը:
Նա   տեղեկացրել   է, որ  մասնավոր հատվածի կամ բարեգործական հիմնադրամների աջակցությամբ և ֆինանսավորմամբ  ընթանում  են  Շուշիի «Գոհար Աղա» մզկիթի վերականգնման աշխատանքները: Հուշարձանի վերականգնման աշխատանքների ֆինանսավորումն իրականացվել է  «Արևելյան Պատմական Ժառանգության «Վերածնունդ» բարեգործական հիմնադրամի կողմից: Արտաբյուջետային հաշվի միջոցով,  ընդհանուր  առմամբ,    ծախսվել է մոտ 53.5 մլն ՀՀ դրամ, իսկ վերականգնման մնացած մասը իրականցրել է վերոհիշյալ հիմնադրամը:
«Վերականգնման փուլում է  գտնվում  Հադրութի շրջանի Ծակուռի գյուղի «Ծաղկավանք» եկեղեցին. աշխատանքների ֆինանսավորումն  իրականացվում է  արտասահմանում բնակվող ծակուռեցի  բարերարների միջոցներով, սկսվել  է    անցած  տարի   և կշարունակվի 2020 թվականին.  բարերարները     հատկացրել  են  մոտ 25 մլն ՀՀ դրամ: Ընթացքի  մեջ  է  նաև    ԱՀ Մարտակերտի շրջանի Երիցմանկանց վանքի վերականգնման աշխատանքները՝   մոսկվայաբնակ բարերարի միջոցներով: Կատարվել են եկեղեցու պատերի վերականգնման, տանիքի մաքրման և ապամոնտաժման աշխատանքներ: Հուշարձանի վերականգնման    աշխատանքները   կշարունակվեն  նաև 2020 թվականին: Վերանականգնվում   են   ԱՀ Մարտունու շրջանի Ամարասի վանքի պարսպապատերը.  աշխատանքները սկսվել են 2019թ օգոստոս ամսին և կշարունակվեն 2020-ին՝ «ԼՈՒՅՍ» մշակութային, գիտական,կրթական հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ:  Հուշարձանների բարեկարգման շրջանակներում իրականացվել են «Տիգրանակերտ» պատմամշակութային արգելոցի թանգարանի վերանորոգման և Տիգրանակերտի պեղավայրի ցանկապատման աշխատանքները: Ընդահուր  ծախսվել է  5,1 մլն. ՀՀ դրամ»,-մանրամասնել  է  Լ.  Հովհաննիսյանը:
Նա  ասել է, որ  պատմամշակութային հուշարձանների պահպանության ծրագրի շրջանակներում 2019 թվականին իրականացվել են նաև հուշարձանների մաքրման աշխատանքներ՝ մասնավորապես,  Շուշի քաղաքի Ավան Հարյուրապետի պալատի շրջակայքի, Շուշիի Խանական պալատի, Նաթավանի պալատի և հյուսիսային պարսպի մի հատվածի, ԱՀ Հադրութի շրջանի Տող գյուղի «Տողի մելիքական ապարանք» պատմամշակութային արգելոցի, Հադրութի շրջանի Մայրամաձոր գյուղի «Հովհաննեսի բերդ», Ասկերանի շրջանի Պադարա գյուղի Դրպասուտի եկեղեցու և հարակից  տարածքի, «Տիգրանակերտ» պետական պատմամշակութային արգելոցի տարածքում, որտեղ մաքրվել են գետի հունը  և լճի ափերը, Մարտակերտի շրջանի Թալիշ գյուղի տարածքում գտնվող Հոռեկավանքի և Մելիք Բեգլարյանների ապարանքի տարածքում,  ինչպես նաև Մարտունու շրջանի Ճարտար քաղաքի   Եղիշե վանքի և հարակից սրբավայրի տարածքներում։

Завершены или находятся в процессе работы по реконструкции исторических памятников культуры Арцаха
В целях охраны исторических памятников, исторических мест ведутся раскопки, сертификация, определение охраняемых зон.
Завершены или находятся  в процессе работы по реконструкции исторических памятников культуры Арцаха
СТЕПАНАКЕРТ, 22 января, АРЦАХПРЕСС: Об этом сегодня на пресс-конференции заявил министр культуры по делам молодежи и туризму Лерник Ованисян.
Он отметил, что межведомственная археологическая комиссия обсудила и утвердила отчеты о раскопках, проведенных в Республике Арцах в 2019 году: пещера «Карин так» (Алексана Гузе) в селе Карин Так Шушинского района, археологические раскопки в Тигранакерте Аскеранского района, крепости Кусаберт в селе Берташен Мартунинского района, пещера в селе Азох Гадрутского района, пещера Шманек села Мец Тагер того же района и крепость Мелик, расположенная на территории села Мелик Кашатагского района.
«На средства из государственного бюджета были продолжены раскопки на территории государственного историко-культурного заповедника в селе Тигранакерт, в селе Бердашен Мартунинского района, в крепости Мелик на территории села Мелик Кашатагского района. На благотворительные средства также велись раскопки в местности под названием Лусаворич в селе Сос Мартунинского района. В сфере изучения исторических памятников осуществлены работы по их сертификации и определению охраняемых зон. Было составлено 307 сертификатов и определено 45 охраняемых зон и соответственно было израсходовано 5 млн. и 2 млн. драмов. На реконструкцию памятников, на сохранение крепости в Аскеране, на реновацию и реконструкцию Гтчаванка было израсходовано 13,9 млн., 10,6 млн. и 8,655 млн. драмов соответственно», - в частности отметил Л. Ованисян.
Он сообщил, что при поддержке частного сектора и благотворительных фондов ведутся работы по восстановлению мечети «Гоар Ага» в городе Шуши. Финансирование реставрации памятника осуществлялось со стороны благотворительного фонда «Восточное историческое наследие «Верацнунд». Вне бюджета всего было потрачено 53,5 млн. драмов, а остальную часть суммы на реконструкцию выделил вышеупомянутый фонд.
«На стадии реконструкции находится церковь Цахкаванк в селе Цакури Гадрутского района. Работы ведутся на средства, предоставленные благотворителями родом из села Цакури, проживающих заграницей. Работы начались в прошлом году и будут продолжены в 2020 году. Сумма выделенных средств составила около 25 млн. драмов. В процессе реконструкции находится также церковь Ерицманканц Мартакертского района на средства спонсора, проживающего в Москве. Были проведены работы по восстановлению стен церкви, очистки крыши и демонтажных работ, которые продолжатся в 2020 году. Также ведется реконструкция стен церкви Амарас Мартунинского района. Работы начались в августе 2019 г. И продолжатся в 2020 году при поддержке культурного, научного, образовательного фонда «Луйс». Были выполнены ремонтные работы в историко-культурном заповеднике Тигранакерт, а также установлены ограждения в зоне раскопок. Всего было израсходовано 5,1 млн. драмов», - уточнил Л. Ованисян. Он отметил, что в рамках защиты исторических памятников в 2019 году были также проведены работы по очистке памятников: в окрестностях дворца Авана Арюрапета в г. Шуши, Шушинского ханского дворца, дворца Натаван, часть северной крепости, Тогский меликский дворец в селе Тог Гадрутского района, «Крепость Ованеса» в селе Мариамадзор Гадрутского района, церковь Крестителя и прилегающая территория в селе Патара Аскеранского района, на территории государственного историко-культурного заповедника Тигранакерт, где были очищены русло реки и берег озера, на территории дворца Хорекаванк и Мелик Бегларянов в селе Талиш Мартакертского района, также как на территории церкви Егише в селе Чартар Мартунинского района.