ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության նախարարն ամփոփել է 2019 թ-ին կատարած աշխատանքները
ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության հարցերի և զբոսաշրջության (ՄԵՀԶ) նախարարությունը մշակութային միջոցառումների կազմակերպման համար 2020 թվականին պետական բյուջեով հատկացրել է մոտ 106,5 մլն ՀՀ դրամ՝ նախորդ տարվա 104,5 մլն ՀՀ դրամի փոխարեն:
ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության  հարցերի  և  զբոսաշրջության    նախարարն  ամփոփել  է    2019  թ-ին  կատարած   աշխատանքները
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ «Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հաղորդմամբ՝  այս  մասին    այսօր   կայացած     ԱՀ մշակույթի, երիտասարդության  հարցերի  և  զբոսաշրջության    նախարարության       մամուլի  ասուլիսին  ասել  է    նախարար  Լեռնիկ  Հովհաննիսյանը՝  նշելով, որ     հատկացված   106,5  մլն  ՀՀ  դրամից     3  մլն    306  հազարն   ուղղել  են   Արցախում  գործող  երկու  պետական  թատրոնների   ծրագրերի  զարգացմանը:
Նրա  խոսքով՝  երիտասարդական   նախագծերին  2019  թվականին   հատկացվել  է   34    մլն ՀՀ  դրամ,   իսկ  2020  թվականին՝   35 մլն, զբոսաշրջության  ոլորտին    այս  տարի  ուղղվել  է   28  մլն  ՀՀ  դրամ՝  նախորդ  տարվա    25  մլն-ի  փոխարեն, կրոնի  ոլորտին՝  5  մլն,   հուշարձանների  պահպանության, ուսումնասիրման  և  վերականգնման  համար՝   120 մլն     (այս  տարի՝  122),  հրատարակչական  աշխատանքների  համար  4,5  մլն,  կենտրոնացված   գույքի՝  երաժշտական  գործիքների  և  հագուստի    ձեռքբերման  համար՝  20  մլն   ՀՀ  դրամ   (2020 -ին`22  մլն). բոլոր   ոլորտներում  որոշակի  ավելացում   կատարվել  է:
Խոսելով  2019  թվականին  կատարած     աշխատանքների  մասին՝  նախարարն  ավելացրել  է. «Արցախյան մշակույթն ու արվեստը պատշաճ մատուցելու, հասարակության մեջ մշակութային  ճաշակ  ձևավորելու, ազգային  մշակույթի հանդեպ սեր սերմանելու, տոնական օրերին հասարակության ժամանցը նպատակային ու հետաքրքիր կազմակերպելու նպատակով Արցախում իրականացվել են բազմաթիվ միջոցառումներ`  համերգներ,  ցուցահանդեսներ,  հոբելյանական երեկոներ և այլն:  Արցախյան մշակույթի հանրահռչակման և տարածման,  մշակութային հաղորդակցման նպատակով կազմակերպվել են ԱՀ մշակութային համույթների,  խմբերի, արվեստագետների, տաղանդավոր երաժիշտների հյուրախաղերը օտարերկրյա պետություններում, ապահովվել  է  նրանց  մասնակցությունը  միջազգային  մրցույթներին, փառատոններին  և  այլ  մշակութային  միջոցառումներին»:
Լ. Հովհաննիսյանը  տեղեկացրել  է, որ    մշակութային երկխոսության և համագործակցության խորացման նպատակով աշխատանքներ են տարվել ՀՀ և արտերկրի հետ  մշակութային համագործակցության ուղղությամբ, Արցախում կազմակերպվել են ՀՀ-ից և արտերկրից ժամանած անհատ կատարողների և մշակութային խմբերի համերգներ, թատերախմբերի ներկայացումներ, ֆիլմերի ցուցադրություններ: Երևանի քաղաքապետարանի հետ համատեղ,  Երևանի կամերային պետական երգչախմբի և Երևանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի մասնակցությամբ Ստեփանակերտի   մշակույթի և երիտասարդության պալատում և Վերածննդի հրապարակում կազմակերպվել    են  կոմպոզիտոր  Տիգրան  Մանսուրյանի  80-րդ տարեդարձին նվիրված համերգներ:
«Ապահովվել է «CONIFA EURO CUP 2019 ARTSAKH» ֆուտբոլային առաջնության շրջանակներում մշակութային մասի կազմակերպումը: Մշակութային համերգներ են կազմակերպվել Մարտունի, Ասերան, Մարտակերտ քաղաքներում: Ստեփանակերտ քաղաքում համերգներ են կազմակերպվել 4 տարբեր հարթակներում` Վերածննդի հրապարակում, Ազատամարտիկների պուրակում, Ստեփան Շահումյանի անվան պուրակում, Շառլ Ազնավուրի անվան կենտրոնում: Շարունակվել են արցախի շնորհալի և տաղանդավոր երեխաների ստեղծագործական կարողությունների զարգացմանն ուղղված աշխատանքները, մասնավորապես` ապահովվել է Արցախի երեխաների մասնակցությունը Երևանում «Ռոլան» մանկապատանեկան ֆիլմերի 15-րդ միջազգային փառատոնին, իրականացվել է Արցախի շնորհաշատ երեխաների հետ համատեղ մանկական  ծրագիր»,-մասնավորապես  ասել է   նախարարը:
Ասուլիսին՝ Լ. Հովհաննիսյանն  առանձին-առանձին  անդրադարձել  է   նախարարության    իրականացրած  և  իրականացվելիք    ծրագրերին՝  ըստ   ոլորտների,  ինչպես  նաև  պատասխանել  լրագրողների  հարցերին:

Министр культуры по делам молодежи и туризму подвел итоги о проделанной в 2019 году работе
Степанакерт, 22 января, Арцахпресс: Министерство культуры по делам молодежи и туризму выделило на организацию культурных мероприятий из государственного бюджета около 106,5 млн. драм взамен 104,5 млн. Драм, выделенных в прошлом году. Об этом корреспонденту Арцахпресс говорил на сегодняшней пресс-конференции министр культуры по делам молодежи и туризму Лерник Ованисян, отметив, что из 106,5 млн. драм, 3 млн. 306 тысяч драм было выделено на программу развития двух действующих в Арцахе Государственных театров.
По его словам, на молодежные проекты в 2019 году было выделено 34 млн. драм, а в 2020 году – 35 млн. драм. На развитие туризма в этом году выделено 38 млн. драм взамен 25 млн. драм, выделенных в прошлом году. На религиозную сферу – 5 млн. драм, на охрану, изучение и восстановление памятников – 120 млн. драм в 2019-ом (122 млн. драм – в нынешнем году), на издательскую деятельность – 4.5 млн. драм. Говоря о выполненной в 2019 году работе, министр добавил: «Для достойного представления культуры Арцаха, привития культурного вкуса обществу и любви к национальной культуре, для организации интересного досуга общества в праздничные дни, в Арцахе были проведены многочисленные мероприятия: концерты, выставки, юбилейные вечера и т.д. В целях популяризации и распространения арцахской культуры были организованы гастроли ансамблей, художников, талантливых музыкантов в зарубежные страны, обеспечено их участие в международных конкурсах, фестивалях и других культурных мероприятиях».
Л. Ованисян сообщил, что в целях развития культурного диалога и сотрудничества, была проделана работа, направленная на культурное сотрудничество республики Армения и зарубежья, театральные представления, демонстрация фильмов. Совместно с муниципалитетом г. Еревана, с участием ереванского камерного хора и ереванского Государственного симфонического оркестра во дворце культуры и молодежи, а также на площади Возрождения были организованы концерты, посвященные 80-летию композитора Тиграна Мансуряна. Была обеспечена культурная часть программы в рамках футбольного первенства “Conifa Euro Cup 2019 Artsakh”. Также были проведены концерты в городах Мартуни, Аскеран, Мартакерт. В Степанакерте концерты были организованы на 4 разных площадках: на площади Возрождения, в парке Азатамартикнеров, в парке им.
С. Шаумяна и в центре имени Шарля Азнавура. Продолжились работы, направленные на развитие творческих способностей одаренных и талантливых детей Арцаха, была обеспечена совместная детская программа талантливых детей Арцаха», - в частности отметил министр. На пресс-конференции Л. Ованисян отдельно упомянул о предстоящих и осуществлённых программах, а также ответил на вопросы журналистов.