Իրանում սպանվել Է «Բասիջ» աշխարհազորի հրամանատարը
Իրանի հարավ-արեւելքի Խուզեստանի նահանգում հունվարի 22-ին սպանվել Է «Բասիջ» ժողովրդական աշխարհազորի հրամանատարը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ Այդ մասին հայտնել Է Երիտասարդ լրագրողների ակումբ գործակալությունը:
Նշվում Է, որ զոհվածը Աբդոլհոսեյն Մոջդամին Է, որն զբաղեցնում Էր Շադեղանի շրջանի Դարհովին օկրուգի «Բասիջ»-ի ղեկավարի պաշտոնը: Զինվորականն անհայտ զինյալների կողմից առավոտյան գնդակահարվել Է իր տան մոտ: Տեղի իշխանությունները հայտնել են պատահարից մի քանի ժամ անց հանցագործների ձերբակալման մասին:
«Բասիջ» ժողովրդական աշխարհազորը կամավորների կիսառազմականացված կազմակերպություն Է, որի անդամները հսկողություն են իրականացնում օրենքի եւ կրոնական նորմերի կատարման նկատմամբ: Աշխարհազորը մտնում Է Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի կազմի մեջ: Ըստ մոտավոր գնահատումների, «Բասիջ»-ի թվաքանակը հասնում Է 3-4 միլիոնի, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: командир иранского ополчения "Басидж" убит на юго-западе страны
Командир иранского народного ополчения "Басидж" убит в среду в провинции Хузестан на юго-востоке страны.
СМИ: командир иранского ополчения
СТЕПАНАКЕРТ, 22 января, АРЦАХПРЕСС: Как передает Арменпресс, об этом сообщило агентство Клуб молодых журналистов.
Отмечается, что погибшим был Абдольхосейн Модждами, который занимал пост главы "Басидж" округа Дарховин в районе Шадеган. Военный был застрелен неизвестными вооруженными людьми утром у своего дома.
Местные власти сообщили о задержании преступников в течение нескольких часов после происшествия.
Народное ополчение "Басидж" является полувоенной организацией добровольцев, члены которой осуществляют надзор за соблюдением закона и религиозных норм. Ополчение входит в состав Корпуса стражей исламской революции (КСИР, элитные части иранской армии). По приблизительным оценкам, численность "Басидж" достигает 3-4 млн человек.