Ադրբեջանում ակտիվացել է հակաիրանական հիստերիան
Գաղտնիք չէ, որ Ադրբեջանը ունակ է զանազան տեղեկատվական միջոցառումներ իրականացնելով սեփական հանրությանը ներշնչել, որ դրսի ուժերը օժանդակել են հայերին «զավթելու» Ղարաբաղը, այդ կերպ կոծկելով սեփական անհաջողությունները միջազգային դիվանագիտությունում և ռազմի դաշտում:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 22 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Որդեգրած հերթական ապատեղեկատվական քարոզը զարգացնելու համար հարմար առիթ հանդիսացավ ի­րան­ցի գե­նե­րալ Ղ.­Սու­լեյ­մա­նիի սպանությունը, որին անմիջապես արձագանքեցին Ադրբեջանում:
Ադրբեջանի գի­տութ­յուն­նե­րի ա­կա­դե­միա­յի փի­լի­սո­փա­յութ­յան ինս­տի­տու­տի աշ­խա­տա­կից Յ.­Գա­րա­գո­յուն­լուն հայ­տա­րա­րել է, որ ի­րա­նա­կան պե­տա­կան քա­րոզ­չութ­յունն ակ­տի­վո­րեն աշ­խա­տում է, ­սոց­ցան­ցե­րում մի շարք օգ­տա­տե­րե­րի (մոտ 400) մի­ջո­ցով ի­րա­կա­նում ըն­թա­նում է հա­կաադր­բե­ջա­նա­կան քա­րոզ­չա­կան պա­տե­րազմ:    Ն­շել է, որ այդ օգ­տա­տե­րերն Ադր­բե­ջա­նին ան­վա­նում են «­Բաք­վի պե­տութ­յուն», իսկ Ապ­շե­րո­նը՝ «­Թա­թիս­տան» (տե­ղաբ­նակ պար­սիկ­նե­րի ան­վա­նում), ԱՀ հա­րա­վա­յին շրջա­նը՝ «­Թա­լիշս­տան», իսկ «Ադր­բե­ջան» ան­վան­ման փո­խա­րեն կի­րա­ռում են «­Շիր­վան», «Ա­րան», «­Նա­խիջ­ևան» ան­վա­նում­նե­րը: Յ.­Գա­րա­գո­յուն­լուն ընդգ­ծել է, որ Ղ.Սու­լեյ­մա­նիին սգա­ցող­նե­րի մեծ մա­սը հենց Ի­րա­նի «5-րդ ­շա­րաս­յունն է»:
Ադրբեջանական իշխանամետ մամուլը, զարգացնելով հակաիրանական դրսևորումները, հղում է անում իրանցի պաշտոնաթող գեներալ Մանսուր Հագիգատպուրի մեկնաբանությանը առ այն, որ 1992-1993 թվականներին իրանական կողմն է փրկել Ադրբեջանի ազգաբնակչությանը հայկական ուժերի առաջխաղացումից, հակառակ դեպքում հայերը կհասնեին մինչև Բաքու: «Ամերիկայի Ձայն» ադրբեջանական ծառայության կայքում զետեղված հրապարակման մեջ ասվում է, որ եթե կրկին պատերազմ սկսվի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև, առաջին երկիրը, ով օգնություն կցուցաբերի Հայաստանին և թիկունքից կհարվածի մեզ (Ադրբեջանին), կլինի Իրանը: Տվյալ դեպքում էլ ադրբեջանական կողմը ցեխ է շպրտում Իրանի ռազմաքաղաքական գործիչների վրա, որոնք նուրբ դիվանագիտական հմտություններ կիրառելով փորձում են հավասարակշռված դիրքորոշում ցուցաբերել Հայաստանի և Ադրբեջանի նկատմամբ:
Այդպիսով, Ադրբեջանը միտումնավոր զարգացնում է Իրանի հետ հարաբերություններում լարվածություն, Իրանում ստեղծված ճգնաժամը օգտագործում է Արևմուտքին հաճոյանալու և սեփական նշանակությունն ընդգծելու համար, քաջ գիտակցելով, որ Արևմուտքը բարեկամական տրամադրված չէ Իրանի նկատմամբ և հնարավոր է աջակցի Ադրբեջանին արտաքին և ներքին քաղաքականության հարցերում։
Ադրբեջանում պաշտոնապես գրանցված և գործում են առնվազն երկու հակաիրանական ուղղվածությամբ կազմակերպություններ՝ «Աշխարհի ադրբեջանցիների կոնգրեսը» և «Հարավային Ադրբեջանի ազգային զարթոնքի շարժումը»:
Ադրբեջանում գործող «Իրանցի քաղաքական միգրանտների» ընկերության մասնաճյուղը ևս մեկ ադրբեջանական  ազգայնական խմբավորում է, որն աշխատում է Իրանի դեմ: Չնայած նրան, որ այդ խմբավորումը կրում է իրանական անվանում, այն գտնվում է Բաքվում և գործում է Ադրբեջանի կառավարության աջակցությամբ։
Ադրբեջանի հակաիրանական դրսևորումները ակտիվացել են նաև նրա սահմաններից դուրս: ԱՄՆ-ում գտնվող Ադրբեջանի Հանրապետության դեսպանատան դիվանագիտական կորպուսի որոշ ներկայացուցիչներ համարում են, որ միակ մարդը, ով ունակ էր Իրանում հեղափոխություն իրականացնելու և իշխանություններին հակադարձելու, դա գեներալ Սուլեյմանին էր, որի ֆիզիկական ոչնչացումը այնքան էլ չի հուզել պաշտոնական Թեհրանին: Նման ապատեղեկատվության տարածումով ադրբեջանական դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչները հստակ հաղորդագրություն են հղում ԱՄՆ պատկան մարմիններին, առավել կոշտ քայլերի դիմելու Իրանի նկատմամբ, չսահմանափակվելով տնտեսական պատժամիջոցներով:

В Азербайджане активизировалась антииранская истерия
Не секрет, что Азербайджан способен, при помощи различных информационный мероприятий, внушить собственной общественности, что внешние силы содействовали “захвату” Карабаха армянами, тем самым замаскировав собственные неудачи как в международной дипломатии, так и на поле боя.
СТЕПАНАКЕРТ, 22 января, АРЦАХПРЕСС: Поводом для развития очередной дезинформационной пропаганды стало убийство иранского генерала Касема Сулеймани, на которое в Азербайджане сразу отреагировали. Сотрудник Института философии Академии наук Азербайджана - Гарагоюнлу заявил, что иранская государственная пропаганда активно работает, через пользователей социальных сетей (около 400) на самом деле ведется антиазербайджанская пропагандистская война. Он отметил, что эти пользователи называют Азербайджан “государством Баку”, а Апшерон – “Татистаном” (название местных персов), южный регион АР – “Талышстаном”, а вместо названия “Азербайджан” используют названия “Ширван”, “Аран”, “Нахичеван”. Гарагоюнлу подчеркнул, что большинство скорбящих по Сулеймани представляют “пятую колонну” Ирана. Азербайджанская провластная пресса, развивая антииранские проявления, ссылается на комментарий иранского генерала в отставке Мансура Хагигатпура о том, что в 1992 - 1993 годах иранская сторона спасла население Азербайджана от продвижения армянских сил, в противном случае армяне дошли бы до Баку. В публикации, размещенной на сайте азербайджанской службы “Голос Америки”, говорится, что если вновь начнется война между Азербайджаном и Арменией, первая страна, которая окажет помощь Армении и ударит нам (Азербайджану) в спину, будет Иран. В данном случае азербайджанская сторона обливает грязью военно-политических деятелей Ирана, которые, применяя тонкие дипломатические навыки, пытаются проявить сбалансированную позицию в отношении Армении и Азербайджана. Таким образом, Азербайджан намеренно развивает напряженность в отношениях с Ираном, использует сложившийся в Иране кризис для того, чтобы угодить Западу и подчеркнуть свое значение, хорошо осознавая, что Запад не настроен дружелюбно по отношению к Ирану и, возможно, поддержит Азербайджан в вопросах внешней и внутренней политики.
В Азербайджане официально зарегистрированы и действуют как минимум две антииранские организации – “Конгресс азербайджанцев мира” и “Движение национального пробуждения Южного Азербайджана”. Филиал действующей в Азербайджане компании “Иранских политических мигрантов” - еще одна азербайджанская националистическая группировка, которая работает против Ирана. Несмотря на то, что эта группировка носит иранское название, она находится в Баку и действует при поддержке правительства Азербайджана. Антииранские проявления Азербайджана активизировались и за его пределами. Некоторые представители дипломатического корпуса посольства Азербайджанской Республики в США считают, что единственным человеком, способным осуществить революцию в Иране и противостоять властям, был генерал Сулеймани, физическое уничтожение которого не так уж и взволновало официальный Тегеран.
Распространением подобной дезинформации представители азербайджанского дипломатического корпуса направляют четкое сообщение компетентным органам США, для того чтобы прибегнуть к более жестким шагам в отношении Ирана, не ограничиваться лишь экономическими санкциями.