Թրամփի իմփիչմենթի վերաբերյալ բանավեճերը կսկսվեն չորեքշաբթի
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի իմփիչմենթի վերաբերյալ բանակցությունները Սենատում կսկսվեն չորեքշաբթի, կողմերից յուրաքանչյուրին կտրվի 24 ժամ իրենց դիրքորոշումն արտահայտելու համար։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այսպիսի կարգ է առաջարկել Սենատում հանրապետական մեծամասնության ղեկավար Միչ Մակքոնելը հրապարակված բանաձեւի նախագծում, որը վերաբերում է պետության ղեկավարի իմփիչմենթի ընթացակարգի դիտարկմանը, տեղեկացնում է News.am-ն։
Ներկայացուցիչների պալատն անցած շաբաթ իմփիչմենթի գործը հանձնել էր Սենատին նախագահի հանդեպ դատավարություն սկսելու համար։ Երդում են տվել Գերագույն դատարանի դատավոր Ջոն Ռոբերտսը, որը նախագահելու է դատավարությունը, եւ սենատորները, որոնք կատարելու են ատենակալների պարտականությունները։ Մեղադրող կողմը ներկայացնելու են յոթ դեմոկրատ կոնգրեսականներ՝ Ադամ Շիֆի գլխավորությամբ։
Համաձայն բանաձեւի նախագծի, որը, ինչպես սպասվում է, կընդունվի սենատորների ձայների մեծամասնությամբ, կոնգրեսականները պետք է չորեքշաբթի մինչեւ տեղական ժամանակով ժամը 9.00-ն ներկայացնեն բոլոր փաստաթղթերը, իսկ նախագահի կողմը պետք է տա դրանց պատասխանը մինչեւ ժամը 11.00-ն։ Կողմերի բանավեճերը կսկսվեն ժամը 13.00-ին, մեղադրող կողմին, իսկ հետո պաշտպանության կողմին կտրվի Սենատի  երկուական նստաշրջան (մաքուր 24 ժամ)։
Դրանից հետո սենատորները կունենան ընդհանուր առմամբ 16 ժամ, որպեսզի հարցեր տան կողմերին, որոնց իրենց հերթին այնուհետեւ կտան եւս չորս ժամ բանավեճերի համար։
Նախագծում ներկայացված են նաեւ վկաներ կանչելու կամ լրացուցիչ փաստաթղթեր ներգրավելու պայմանները. առաջարկվում է այդ հարցերը լուծել Սենատում քվեարկության միջոցով։ Ելույթից առաջ վկաները պետք է գրավոր ցուցմունքներ տան երդմամբ։

Прения по импичменту Трампа начнутся в среду
Прения по импичменту президента США Дональда Трампа в сенате начнутся в среду, каждой из сторон дадут по 24 часа для изложения своей позиции.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 января, АРЦАХПРЕСС: Такой порядок предложил лидер республиканского большинства в сенате Митч Макконнелл в опубликованном проекте резолюции, посвященной процедуре рассмотрению импичмента главы государства, передает РИА Новости.
Палата представителей на прошлой неделе передала дело по импичменту в сенат для проведения процесса над президентом. К присяге был приведен председатель Верховного суда Джон Робертс, который будет председательствовать на процессе, и сенаторы, которые будут исполнять обязанности присяжных. Сторону обвинения представят семь конгрессменов-демократов во главе с Адамом Шиффом. Согласно проекту резолюции, которая, как ожидается, будет принята большинством голосов сенаторов, конгрессмены должны представить все документы по импичменту до 9.00 по местном времени среды, а сторона президента дать свой ответ на них до 11.00.
Прения сторон начнутся в 13.00 – стороне обвинения, а затем стороне защиты дадут по две сессии сената (24 часа чистого времени). После этого у сенаторов будет в общей сложности 16 часов для того, чтобы задать вопросы сторонам, которым в свою очередь затем дадут еще четыре часа на прения. Также в проекте прописывается условие вызова свидетелей или дополнительных документов: решать эти вопросы предлагается путем голосования в сенате. Перед выступлением свидетели должны будут дать письменные показания под присягой.