Մայր Աթոռում գումարվել է Հայաստանյան եպիսկոպոսաց ժողովը
Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի բարձր նախագահությամբ՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, հունվարի 20-ին, տեղի է ունեցել հայաստանյան եպիսկոպոսների և թեմակալ առաջնորդների ժողով:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 21 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ-ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Այս մասին տեղեկացնում են Մայր Աթոռի տեղեկատվական համակարգից:
Ժողովի ընթացքում քննարկվել են թեմերում հոգևոր կյանքի վերաշխուժացմանն ուղղված ծրագրերին և հովվական առաքելության զորացմանը վերաբերող հարցեր: Անդրադարձ է կատարվել հոգևոր հովիվների ծառայությանը, թեմերում առկա կարիքներին և եկեղեցականների առջև ծառացած հիմնական մարտահրավերներին: Մտքեր են փոխանակվել նաև եկեղեցականների պատրաստության, հոգևոր-կրթական հաստատությունների սաների ընդունելության և կրթության բարելավման վերաբերյալ:
Քննարկումներ են ծավալվել եկեղեցի-պետություն հարաբերությունների համատեքստում կարգավորման ենթակա խնդիրների շուրջ: Ժողովականները կարևորել են Հայաստանի Հանրապետության և Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու հարաբերություններին առնչվող հարցերով աշխատանքային խմբերի հետևողական աշխատանքը` ի նպաստ հայրենի երկրի և բարեպաշտ ժողովրդի:
Անդրադարձ է կատարվել նաև «Քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունների խումբ» անվան տակ հանդես եկող հասարակական որոշ կազմակերպությունների կողմից «ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի` Համընդհանուր պարբերական դիտարկման 35-րդ նիստին» ընդառաջ պատրաստված զեկույցին: Եպիսկոպոսաց հավաքի կողմից արձանագրվել է, որ հիշյալ զեկույցում տեղ են գտել մի շարք խնդրահարույց գնահատականներ և դիտարկումներ: Բացարձակապես անընդունելի ու դատապարտելի է նկատվել զեկույցում Հայ Եկեղեցու դերի և առաքելության ոչ ճշգրիտ և նենգափոխված ներկայացումը, որը ինքնին խտրականության և ատելության դրսևորում է Հայ Եկեղեցու և նրա` թվով ճնշող մեծամասնություն հանդիսացող հետևորդների նկատմամբ:
Ժողովականները նաև հաստատել են, որ Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու առանձնահատուկ կարգավիճակը բացարձակ չի ենթադրում կրոնական կազմակերպությունների նկատմամբ խտրական վերաբերմունք, այլ գերազանցապես Հայ Եկեղեցու, թե՛ անցյալի և, թե՛ ներկայի դերի արձանագրումն է հայրենի պետության և նրա քաղաքացիների կողմից:

В Первопрестольном Святом Эчмиадзине состоялось епископское собрание Армении
20 января в Первопрестольном Святом Эчмиадзине под высоким председательством Католикоса Всех Армян Гарегина Второго состоялось собрание епископов и епархиальных лидеров Армении.
СТЕПАНАКЕРТ, 21 января, АРЦАХПРЕСС: Как передает Арменпресс, об этом сообщила пресс-служба Первопрестола. В ходе собрания были обсуждены программы, направленные на становление духовной жизни в епархиях и вопросы, касающиеся усиления пастырской миссии. Были обсуждены вопросы, касающиеся службы духовных пастырей, основных вызовов, стоящих перед церковью и потребностей, имеющихся в епархиях.
Состоялся также обмен мнениями относительно подготовки священнослужителей, приема воспитанников в духовно-образовательные учреждения и улучшения качества образования. В контексте отношений Церковь - государство развернулась дискуссия вокруг проблем, подлежащих урегулированию. Участники собрания отметили важность последовательной работы рабочих групп по вопросам, касающимся отношений между Республикой Армения и Святой Армянской Апостольской Церковью, во благо родной страны и благочестивого народа.
Был затронут также и доклад, подготовленный несколькими общественными организациями, выступающими под названием “Группа организаций гражданского общества” в преддверии 35-го заседания Всеобщего периодического мониторинга Совета по правам человека ООН. Епископское собрание отметило, что в упомянутом докладе нашли место ряд проблемных оценок и наблюдений. Абсолютно неприемлемым и предосудительным было названо неправильное и искаженное представление роли и миссии Армянской церкви, нашедшее место в этом докладе, что само по себе является проявлением дискриминации и ненависти к армянской церкви и ее последователям, являющимся подавляющим большинством народа.
Участники собрания также подтвердили, что особый статус святой Армянской Апостольской Церкви абсолютно не подразумевает дискриминационного отношения к религиозным организациям, а преимущественно констатирует роль армянской церкви, как в прошлом, так и в настоящем родного государства и ее граждан.