Թեհրանն առաջվա պես հավատարիմ է միջուկային գործարքին եւ չի ընդունում Եվրոպայի դժգոհությունները. Իրանի ԱԳՆ
Թեհրանը հավատարիմ է մնում միջուկային ծրագրի վերաբերյալ Գործողությունների համատեղ եւ համապարփակ ծրագրին (ԳՀՀԾ) եւ անհիմն է համարում «եվրաեռյակի» (Գերմանիա, Ֆրանսիա, Մեծ Բրիտանիա) դժգոհություններն իրանական կողմից։
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 20 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ։ NEWS.am-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտարարել է Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Աբաս Մուսավին, տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը։
«Եվրոպացիների վերջին քայլում իրավաբանական հիմնավորում չկա»,- ասաց նա։- Իրանը հավատարիմ է մնում միջուկային գործարքին»։
Նա նաեւ ավելացրել է, որ «Թեհրանի համար ԳՀՀԾ շրջանակում կարեւոր են համարվում հակառակ կողմի իրական գործողությունները, ոչ թե մտադրությունների հայտարարումը»։
Հունվարի 14-ին Գերմանիայի, Ֆրանսիայի եւ Մեծ Բրիտանիայի ԱԳՆ ղեկավարները հայտարարեցին Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ ԳՀՀԾ իրականացման շրջանակում վեճերի կարգավորման մեխանիզմի գործարկման մասին։ Դրա համար, եվրոպացիների կարծիքով, հիմնավորում է համարվում Իրանի կողմից իր պարտավորությունների չկատարումը։

МИД Ирана: Тегеран по-прежнему привержен ядерной сделке и не принимает претензии Европы
Тегеран остается приверженным Совместному всеобъемлющему плану действий (СВПД) по ядерной программе и считает необоснованными претензии "евротройки" (ФРГ, Франция, Великобритания) к иранской стороне.
СТЕПАНАКЕРТ, 20  января, АРЦАХПРЕСС: Об этом заявил в понедельник официальный представитель МИД Ирана Аббас Мусави.
"В последнем шаге европейцев нет юридического обоснования, - сказал он. - Иран остается приваженным ядерной сделке".
Он также добавил, что "для Тегерана важным в рамках СВПД являются реальные действия противоположной стороны, а не декларации намерений", сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
14 января главы МИД ФРГ, Франции и Великобритании объявили о запуске механизма урегулирования споров в рамках реализации СВПД по иранской ядерной программе. Основанием для этого, по мнению европейцев, является невыполнение Ираном своих обязательств.