Կանադայում 104 տարեկանում կյանքից հեռացել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած Եվգենյա Փափազյանը
Հունվարի 14-ին Կանադայի Տորոնտո քաղաքում 104 տարեկանում կյանքից հեռացել է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածներից Եվգենյա Փափազյանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 17 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին, tert.am-ի փոխանցմամբ, հայտնում է asbarez.com-ը:
Փափազյանը, որը շուտով կդառնար 105 տարեկան, ծնվել է Թուրքիայում՝ 1915թ.: Նա երբեք չի տեսել իր ծնողներին: Հայրը 1915թ. բանակ գնալուց հետո այլևս չի վերադարձել, իսկ մայրը մահացել է աղջկա ծնվելուց հետո:
Կինը բազմանդամ ընտանիք է ունեցել, սակայն հարազատներից որևէ մեկին չի հանդիպել, քանի որ մոր մահից հետո հայտնվել է մանկատանը: Դրանից հետո սկսվել է Փափազյանի դառը «ոդիսականը» Հունաստանի մանկատներով: Որոշ ժամանակ անց մի հայազգի զույգ Փափազյանին որդեգրել է ու Կահիրե տեղափոխել: Այնտեղ նա հանդիպել է իր ապագա ամուսնուն և 15 տարեկանում ամուսնացել:
Փափազյանի կյանքի ուշագրավ դրվագներից մեկն այն է, որ 1915թ. հայերի զանգվածային տեղահանումների սկսվելուց հետո, նրա ընտանիքը փախել է լեռներ. այդ ժամանակ ընտանիքի հարսը հղի է եղել Եվգենյայով, որին ծննդաբերել է ձորում: Այդ ժամանակ շատերը կնոջը խորհուրդ են տվել նորածնին թողնել ճանապարհին՝ հասկացնելով, որ իրենց շատ ծանր ժամանակներ են սպասվում: Սակայն կինը չի համաձայնել՝ նշելով, որ դա Աստծո դեմ մեծ մեղք կլինի:

One of last Canadians to survive Armenian Genocide dies aged 104
Armenian Canadian woman believed to have been one of the last Canadians to have survived the Armenian genocide died on Thursday, four months shy of her 105th birthday, Horizon Weekly reported. Eugenie Papazian was born in Turkey, in the Ionia district of Samsun by the Black Sea in 1915. She never knew her parents. Her father was taken to the army in 1915 and did not return home, while her mother died when she was still a newborn.
STEPANAKERT, JANUARY 17, ARTSAKHPRESS: She had a large family: two sisters, Arousiag and Azniv, three brothers, three maternal aunts and uncles, whom she has not seen.
At the start of the 1915 deportations, the members of her extended family gather and find refuge in the mountains and then descend into the gorge! It is there that she was born. After Eugenie’s birth her mother, exhausted, died in a place her daughter would never know.
For three years, her maternal grandmother struggled to look after her, then gave her to an orphanage when she was no longer able to feed her.
So began her painful odyssey through three children’s homes in Greece, where an American relief organization had arranged the placement of Armenians in 13 orphanages.
An Armenian couple took her to Egypt, and she spent her early teens in Cairo, where she met her husband, Garabed Kokorian. She was 15 years old when she married Garabed.