Հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացն ուղղված էր տարածաշրջանում կայունության ապահովմանը. ԱԳ նախարարը հանդես է եկել մամուլի ասուլիսով
2019 թվականին ԱՀ արտաքին գործերի նախարարության գործունեությունն ուղղված է եղել Արցախի անկախության միջազգային ճանաչմանը, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, Արցախի անվտանգ զարգացման համար արտաքին բարենպաստ պայմանների ապահովմանը, միջազգային ասպարեզում Արցախի շահերից բխող նախաձեռնությունների իրականացմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: «Արցախպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր կայացած ամփոփիչ մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է ԱՀ արտաքին գործերի նախարար Մասիս Մայիլյանը:
Նրա խոսքով՝ Արցախի արտաքին քաղաքականության անկյունաքարն է հանդիսանում Արցախի միջազգային ճանաչման և միջազգային համագործակցության շրջանակների ընդլայնումը, Արցախի և այլ պետությունների միջև փոխգործակցության և բարեկամական կապերի ամրապնդումը և խաղաղ կարգավորման գործընթացում հանրապետության ներգրավվածության ընդլայնումը:
2019 թվականը Մ. Մայիլյանը բավականին արդյունավետ է համարում: Ոչ միայն շարունակվել են ջանքերը, ուղղված Արցախի առկա միջազգային կապերի ամրապնդմանը, այլև քայլեր են ձեռնարկվել ընդլայնելու հանրապետության միջազգային համագործակցությունը: Կայացել են Արցախի պատվիրակությունների աշխատանքային այցեր Ուրուգվայ, Արգենտինա, Ավստրալիա, ԱՄՆ, Ռուսաստանի Դաշնություն, Ֆրանսիա և Եգիպտոս, որոնց շրջանակներում հանդիպումներ են եղել տվյալ պետությունների քաղաքական, հասարակական և գիտական շրջանակների ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպումների արդյունքում էլ ձեռք են բերվել համագործակցության զարգացման վերաբերյալ մի շարք պայմանավորվածություններ, իսկ այցերի շրջանակներում կայացել են ավանդական դարձած հանդիպումներ Սփյուռքի հայկական կազմակերպությունների հետ:
ԱԳ նախարարը կարևորում է Արցախի և օտարերկրյա պետությունների  վարչատարածքային միավորների միջև ապակենտրոնացված համագործակցության ընդլայնման ուղղված ջանքերի շարունակականությունը: 2019 թվականի գլխավոր քաղաքական իրադարձությունը Մ. Մայիլյանը համարում է Ստեփանակերտում հոկտեմբերին կայացած «Համագործակցություն հանուն արդարության և խաղաղության» Արցախի բարեկամների համաժողովը, որին մասնակցել են խորհրդարանական բարեկամության խմբերի և շրջանակների, քույր քաղաքների, ինչպես նաև Արցախի անկախությունը ճանաչած կամ Արցախի հետ համագործակցող տարբեր երկրների վարչատարածքային միավորների ներկայացուցիչներ, ընդհանուր առմամբ շուրջ 30 երկրներից 150-ից ավելի ներկայացուցիչներ:
Միջազգային կառույցներում Արցախի արտաքին գործերի նախարարության գործունեությունը, ըստ նախարարի, հասել է նոր մակարդակի: Մասնավորապես՝ արցախյան կողմը սկսել է առաջին հերթին մարդու իրավունքների ոլորտին առնչվող միջազգային համաձայնագրերի դրույթների իրականացման վերաբերյալ ազգային զեկույցների ներկայացնելու գործընթացը: Այդպիսով՝ առաջին անգամ ՄԱԿ-ում՝ որպես պաշտոնական փաստաթուղթ, տարածվել է քաղաքացիական և քաղաքական իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրի դրույթների իրականացման վերաբերյալ պարբերական զեկույցը: Մեկնարկել են տնտեսական, սոցիալական և մշակութային իրավունքների մասին միջազգային դաշնագրի դրույթի կատարման վերաբերյալ զեկույցի մշակման աշխատանքները:
2019 թ. արտաքին քաղաքականության մեջ առանձնացել է նաև բարեկամական հարաբերությունների ամրապնդման շարունակության ոլորտում: Այդ են վկայում սեպտեմբերին Արցախի Հադրութի շրջանի և Ֆրանսիայի Իզեր նահանգի միջև ստորագրված Բարեկամության հռչակագիրը, ինչպես նաև հոկտեմբերին Արցախի ԱԳՆ ղեկավար Մասիս Մայիլյանի և Ֆրանսիայի Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանային խորհրդի նախագահ Լորան Վոքիեի կողմից ստորագրված համատեղ հռչակագիրը:
«Արցախի միջազգային ճանաչման, միջազգային գործընթացներում նրա ներգրավվածության ընդլայնման և հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ բանակցությունների հետ կապված գործընթացներն ընթանում են զուգահեռ: Արցախի միջազգային ճանաչման ուղղված նախաձեռնությունները և արձանագրված հաջողությունները ոչ միայն թույլ կտան մեղմել Ադրբեջանի անզիջում բանակցային դիրքերը, այլև կնպաստեն Արցախի անվտանգությանը և տարածաշրջանային կայունության բարձրացմանը: Անհրաժեշտ ենք համարում վերահաստատել մեր դիրքորոշումը առ այն, որ խաղաղ գործընթացում իրական առաջընթաց ապահովելը և հակամարտության վերջնական կարգավորմանը հասնելու համար անհրաժեշտ է վերականգնել բանակցային գործընթացի լիարժեք եռակողմ ձևաչափը՝ պաշտոնական Ստեփանակերտի լիիրավ մասնակցությամբ:
Անցած տարում ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը հիմնականում ուղղված էր տարածաշրջանում կայունության ապահովմանը: Ընդհանուր առմամբ, Արցախի և Արդբեջանի միջև պետական սահմանին հիմնականում պահպանվել է հրադադարի ռեժիմը: Տարվա ընթացքում հակամարտության կողմերի միջև համաձայնեցվել և իրականացվել են վստահության ամրապնդման միջոցառումներ՝ միտված խաղաղ գործընթացի առաջխաղացման համար բարենպաստ պայմանների ստեղծմանը»,- մանրամասնել է Մ. Մայիլյանը:

Peace process on the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict was aimed at maintaining stability in the region. Masis Mayilian
On January 15, the press conference of Foreign Minister of the Republic of Artsakh (Nagorno Karabakh Republic) Masis Mayilian was held to summarize the activities of the Ministry of Foreign Affairs for 2019. of the peace process.
STEPANAKERT, JANUARY 15, ARTSAKHPRESS: During the press conference, Masis Mayilian briefed on the works carried out in the foreign policy sphere for the reporting period aimed at the international recognition of the independence of Artsakh, the peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict, the provision of favorable external conditions for the safe development of Artsakh, the implementation of initiatives in the international arena that meet the interests of the country.
The Foreign Minister noted that the cornerstone of Artsakh's foreign policy is expanding the scope of Artsakh's international recognition and international cooperation, strengthening interaction and friendship between Artsakh and other states, and expanding the Republic's involvement in the peace process, emphasizing that the main efforts of the Foreign Ministry have been focused on ensuring success in these processes.
Referring to the realization of the goals, Masis Mayilian noted that the year was quite effective. Not only have efforts continued to strengthen Artsakh's international relations, but steps have been taken to expand the geography of Artsakh's international cooperation. Thus, the working visits of the Artsakh delegation to Uruguay, Argentina, Australia, the United States, Russia, France and Egypt were held, within the framework of which the NKR Foreign Minister met with representatives of the political, public and scientific circles of the respective states. As a result of these meetings arrangements on cooperation were reached. Within the framework of the visits traditional meetings with Armenian Diaspora organizations took place.
The Foreign Minister of Artsakh stressed the importance of the key political event of the year held in Stepanakert - the Friends of Artsakh Forum “Cooperation for the Sake of Justice and Peace” - organized jointly by the Foreign Ministry of the Republic of Artsakh and the ARF Dashnaktsutyun. Representatives of parliamentary Friendship Groups and Circles, twin cities, as well as the administrative-territorial units, which had recognized the independence of Artsakh or cooperate with Artsakh, in general, over 150 representatives from about 30 states, participated in the Forum.
Masis Mayilian informed that the activity of the Foreign Ministry of Artsakh in international structures was reaching a new level; in particular, the Artsakh side had started a process of submitting national reports on the implementation of the provisions of international conventions, primarily in the sphere of human rights. Thus, for the first time, Artsakh disseminated in the UN a periodic report on fulfilling the provisions of the International Covenant on Civil and Political Rights. Works on the report on implementing the provisions of the International Covenant on Economic, Social and Cultural Rights were launched.
Masis Mayilian stressed the importance of continuing the efforts on expanding the frameworks of the decentralized cooperation between the administrative units of Artsakh and different countries. In this regard, Masis Mayilian noted, in particular, the adoption of the resolution on establishing friendly relations between Stepanakert and the Australian city of Ryde in the run-up to the working visit of the Artsakh delegation to Australia. A Circle of Friendship with Artsakh was established in Australia, involving MPs and Senators of the Federal Parliament, Ministers, as well as the Prime Minister of the State of New South Wales, the Speakers of the Upper and Lower Houses of the State Parliament, scientists, clergy and culture representatives. The Declaration of Friendship signed between Hadrut region of Artsakh and Isere Department of France in September 2019, as well as the joint Declaration signed by Artsakh’s Foreign Minister Masis Mayilian and President of the Regional Council of Auvergne-Rhône-Alpes of the French Republic Laurent Wauquiez in October 2019 also testify to the continued strengthening of the friendly relations.
Mayilian also touched upon the Azerbaijan-Karabakh conflict settlement process, noting that the processes of the international recognition of the Republic of Artsakh, expansion of its international integration and the negotiations on the peaceful settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict are proceeding in parallel. Masis Mayilian stressed that in order to make real progress in the peace process and reach a final settlement of the conflict, it is necessary to restore the full trilateral format of the negotiation process with the full-fledged participation of official Stepanakert.
The Foreign Minister also noted that in 2019, the peace process on the settlement of the Azerbaijan-Karabakh conflict was largely aimed at maintaining stability in the region. It was noted that in general, the ceasefire regime was maintained at the state border between Artsakh and Azerbaijan.
Emphasizing the importance of excluding the prospects of war and ensuring stability in the conflict zone, Masis Mayilian emphasized that the Artsakh authorities continued to support the OSCE mission's regular monitoring of the ceasefire. The Foreign Minister also noted that during the year a number of confidence-building measures were agreed and implemented between the parties to the conflict aimed at creating favorable conditions for the promotion