ՌԴ-ն, Իրանը եւ Չինաստանը զորավարժություններում մշակել են տարածաշրջանում նավագնացության անվտանգության ապահովումը. Լավրով
Ռուսաստանի, Իրանի եւ Չինաստանի ՌԾՈՒ համատեղ զորավարժությունները, որոնք դեկտեմբերին անցկացվել են Հնդկական օվկիանոսում եւ Օմանի ծոցում, կոչված էին տարածաշրջանում անվտանգության ապահովման մշակմանը:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 15 հունվարի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին չորեքշաբթի հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը՝ ելույթ ունենալով «Ռայսինի երկխոսություն» միջազգային համաժողովում, փոխանցում է news.am-ը:
«Վերջերս զորավարժություններ ենք անցկացրել Չինաստանի եւ Իրանի հետ: Զորավարժություններն ուղղված էին տարածաշրջանում նավագնացության անվտանգության ապահովմանը»,- ասել է նա:
2019 թվականի դեկտեմբերի 27-30-ը Ռուսաստանի, Իրանի եւ Չինաստանի ՌԾՈՒ համատեղ զորավարժություններն անցկացվել են Հնդկական օվկիանոսում եւ Օմանի ծոցում՝ «Ծովային անվտանգության գոտի» ծածկագրային անվանմամբ: Ռուսաստանը զորավարժություններին ուղարկել էր Բալթյան նավատորմի ռազմանավերի ջոկատ «Յարոսլավ Մուդրիյ» պարեկային նավի, «Ելնյա» լցանավի եւ «Վիկտոր Կոնեցկի» փրկարար քարշակի կազմում:

Лавров: Россия, Иран и Китай в ходе учений отработали обеспечение безопасности судоходства в регионе
Совместные учения ВМС России, Ирана и Китая, которые в декабре проводились в Индийском океане и Оманском заливе, были призваны отработать обеспечение безопасности судоходства в регионе.
СТЕПАНАКЕРТ, 15 января, АРЦАХПРЕСС: Об этом заявил в среду министр иностранных дел РФ Сергей Лавров, выступая на международной конференции «Диалог Райсина», сообщает ТАСС.
«Недавно у нас были военные учения с Китаем и Ираном. Учения были нацелены на обеспечение безопасности судоходства в регионе», - сказал он.
Учения ВМС России, Ирана и Китая с 27 по 30 декабря 2019 года проводились в Индийском океане и Оманском заливе под кодовым названием «Пояс морской безопасности». Россия направляла на них отряд боевых кораблей Балтийского флота в составе сторожевого корабля «Ярослав Мудрый», танкера «Ельня» и спасательного буксира «Виктор Конецкий».
Как заявил заместитель командующего армией Ирана контр-адмирал Хабиболла Сайяри, военно-морские учения Ирана, России и Китая станут не последними маневрами, совместно проведенными тремя странами. При этом он подчеркнул, что речи о создании трехсторонней коалиции не идет.