Մենք կշարունակենք աջակցել հակամարտության հետևանքով տուժածներին այնքան ժամանակ, ինչքան դրա կարիքը կլինի.Պիեռ-Էմանուել Դյուքրուեի բացառիկ հարցազրույցը
Արցախի Հանրապետությունում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) առաքելության կատարած և կատարելիք գործուենության մասին՝ «Արցախպրես»-ի թղթակիցը հանդիպել և զրուցել է կառույցի ղեկավար Պիեռ-Էմանուել Դյուքրուեի հետ:
Մենք կշարունակենք աջակցել հակամարտության հետևանքով տուժածներին այնքան ժամանակ, ինչքան  դրա  կարիքը կլինի.Պիեռ-Էմանուել Դյուքրուեի բացառիկ  հարցազրույցը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 26 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ:  Ստորև   ներկայացնում ենք   հարցազրույցի  տեքստն   ամբողջությամբ:
_Ձեր կազմակերպության գրասենյակը գտնվում է Արցախում 1992 թվականից ի վեր: Կարո՞ղ եք առանձնացնել ձեր աշխատանքի  հիմնական    ուղղությունները:
-Ինչպես գիտեք, մենք աշխատում ենք այնտեղ, որտեղ բռնկվում են զինված հակամարտություններ կամ առկա են բռնության այլ իրավիճակներ: Մենք ձգտում ենք պաշտպանել տուժած մարդկանց կյանքն ու արժանապատվությունը և ցուցաբերել նրանց մարդասիրական օգնություն: Մեր աշխատանքը հիմնված է մարդասիրության սկզբունքի վրա: Բացի այդ, մենք մնում ենք անկողմնակալ հակամարտության ընթացքում: Այսպիսով, ինչպես բազմաթիվ այլ կոնտեքստներում, Լեռնային Ղարաբաղում  էլ մենք գործում ենք հետևյալ ուղղություններով՝ օգնություն տուժած մարդկանց, պաշտպանություն միջազգային մարդասիրական իրավունքով պաշտպանված անձանց, մասնավորապես, վիրավոր զինվորականներին, հակամարտության հետևանքով ազատազրկված անձանց և քաղաքացիական բնակչությանը, միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահպանման վերահսկում և իրավունքի այդ ճյուղի մասին գիտելիքների տարածում, հակամարտության կողմերի միջև չեզոք միջնորդություն՝ ուղղված հրատապ մարդասիրական խնդիրների լուծմանը:
-Մեր տարածաշրջանում ԿԽՄԿ-ի կողմից իրականացվող ամենահայտնի գործառույթներից մեկը՝ չեզոք միջնորդի դերի իրականացումն է հակամարտության կողմերի միջև, որի մասին դուք հենց նոր նշեցիք: Կարո՞ղ եք բերել մի քանի կոնկրետ օրինակներ վերջին տարիներին իրականացված նմանատիպ  աշխատանքների մասին:
-Այո´, չեզոք, անկախ և անկողմնակալ մարդասիրական գործողության սկզբունքները դրված են ԿԽՄԿ-ի գործունեության հիմքում և կազմում են նրա ինքնության անօտարելի մասը: Մենք փորձում ենք երկխոսություն հաստատել զինված հակամարտության մեջ ներգրավված բոլոր դերակատարների, ինչպես նաև հակամարտության հետևանքները կրող բնակչության  հետ՝  նրանց վստահությունը և հարգանքը ձեռք բերելու համար: Հակամարտող կողմերը բազմիցս են մեզ վստահել որպես չեզոք միջնորդի՝ տարաբնույթ մարդասիրական աշխատանքների իրականացման գործում: Սա, շատ հաճախ, լինում է երկկողմ և գաղտնի մակարդակի վրա: Եթե այս կոնտեքստից կոնկրետ օրինակներ բերեմ, ապա ես կընդգծեի 2016թ. -ի ապրիլին մեր կողմից իրականացրած չեզոք միջնորդի դերը, երբ կողմերը կարողացել են ռազմի դաշտից տարհանել զոհված զինվորականների մարմինները կամ, երբ մեր աջակցությամբ իրականացվել է մարմինների վերադարձ հակամարտող կողմերին: Մի այլ օրինակ կարող է հանդիսանալ մեր ջանքերն անհայտ կորածների հարցում որոշակի առաջընթաց ունենալու գործում: 2015թ.-ին ԿԽՄԿ-ն հակամարտության կողմերին հանձնեց Բաքվի և Երևանի պատվիրակությունների և Լեռնային Ղարաբաղի  առաքելության կողմից հավաքագրված անհայտ կորած անձանց տվյալների թարմացված ցուցակները: Եվ իհարկե, որպես մի կազմակերպություն, որն օժտված է չեզոք միջնորդի դերով և կանգնած է Միջազգային մարդասիրական իրավունքի (ՄՄԻ) ակունքներում՝ մենք հետևում ենք, թե ինչպես են կողմերը իրականացնում իրենց վրա ստանձնած պարտավորութությունները մարդասիրական իրավունքի կիրառման շրջանակներում և գրանցում ենք ՄՄԻ ենթադրյալ խախտումները: Այս խախտումները կարող են ներառել այնպիսի միջադեպեր, որոնք ազդում են քաղաքացիական անձանց կյանքին կամ ֆիզիկական առողջությանը, կամ կարող են զգալի վնաս հասցնել նրանց ունեցվածքին: Նման դեպքերի լուծման համար ԿԽՄԿ-ն պահպանում է իր ուղղակի և գաղտնի երկխոսությունը հակամարտության կողմերի հետ՝ կարևորելով նրանց կողմից ՄՄԻ պարտավորությունների կատարումը՝ բոլոր ժամանակներում տարբերակելով ռազմական նպատակները և քաղաքացիներին/քաղաքացիական օբյեկտները, ռազմական գործողությունների իրականացման ժամանակ ձեռնարկել բոլոր կանխարգելիչ միջոցառումները և կիրառել ռազմական անհրաժեշտությանը համաչափ ռազմական  ուժ:
-Ոչ վաղ անցյալում ակտիվորեն քննարկվում էր ադրբեջանցի և հայ ազատազրկվածների փոխանակման հարցը: Հայտարարվեց, որ առաջարկը եկել է ադրբեջանական կողմից, և որ այն փոխանցվել է ԿԽՄԿ-ի միջոցով: Ի՞նչ դեր ունեք այս գործում, որպես չեզոք միջնորդ:
-Անդրադառնալով նախորդ հարցին, կցանկանայի ավելացնել, որ այն մարդասիրական խնդիրների շարքում, որտեղ ԿԽՄԿ-ն հանդես է գալիս որպես չեզոք միջնորդ, ներառված է նաև հակամարտության հակառակ կողմում հայտնված անձանց վերադարձման գործողություններին աջակցություն ցուցաբերելը: Այս տարածաշրջանում ԿԽՄԿ հովանու ներքո իրականացվել է ավելի քան 700 անձանց վերադարձ   և´  շփման գծում, և´   պետական սահմանի վրա: Կարևոր է շեշտել, որչնայած ԿԽՄԿ-ն, կողմերի խնդրանքով,կարող է փոխանցել տեղեկատվություն և նպաստել երկկողմ և գաղտնի բանակցություններին, կողմերն իրենք են որոշում կայացնում, և մենք որևէ ազդեցություն չենք կարող ունենալ նրանց կողմից ընդունված որոշման վրա:
ՄՄԻ-ն, որը հանդիսանում է  ԿԽՄԿ գործունեության հիմքը, մեզ իրավունք է տալիս այցելելու հակամարտության հետ կապված ազատազրկված անձանց՝ անկախ նրանից, թե ինչի մեջ են նրանք մեղադրվում, ինչպես նաև վերահսկելու ազատազրկման պայմանները և նրանց հետ վարվելակերպը և օգնելու նրանց կապ պահպանել իրենց ընտանիքների հետ։ Որպես բացառապես մարդասիրական կազմակերպություն, մեր նպատակն է տեղեկություններ ստանալ բոլոր այդպիսի ազատազրկվածների մասին և նրանց այցելելու հնարավորություն ունենալ: Սա այն է, ինչ մենք անում ենք բոլոր ազատազրկման վայրերում՝ այստեղ և ամենուր, որտեղ մենք  աշխատում  ենք:
-ԿԽՄԿ հանրային օրակարգից  կարելի է հասկանալ, որ անհայտ կորածների հիմնախնդիրը գտնվում է ձեր ուշադրության կենտրոնում: Կարո՞ղ եք ասել, թե ինչ թվով մարդկանց մասին է խոսքը: Ո՞ր փուլում է գտնվում նրանց ճակատագրերի  պարզաբանման գործընթացը:
-Կարևոր է հիշեցնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հետևանքով տարածաշրջանում անհայտ կորել է ավելի քան 4500 մարդ, ԿԽՄԿ Լեռնային Ղարաբաղի առաքելությունը գրանցել է մոտ 400 այդպիսի մարդկանց տվյալներ: Բոլոր կողմերում էլ մենք սերտորեն համագործակցում ենք ռազմագերիների, պատանդների և անհայտ կորածների հանձնաժողովների, ինչպես նաև անհայտ կորածների ընտանիքների հետ, ինչը մեզ հնարավորություն է տալիս հավաքել և պահպանել անհայտ կորածներին վերաբերող անհրաժեշտ տեղեկություններ, այդ թվում ՝ նրանց արյունակից բարեկամների ԴՆԹ նմուշները: Այսպիսով, մենք հավաքագրել ենք մանրամասն տվյալներ՝ մեր կողմից գրանցված անհայտ կորածների վերաբերյալ, ինչպես նաև հավաքել ենք 180 անհայտ կորածների ավելի քան 500 արյունակից հարազատների կենսաբանական նմուշներ: Ինչպես արդեն նշվել է, շատ կարևոր է հավաքել բոլոր հասանելի տեղեկությունները, երբ մարդիկ անհետանում են, քանի որ որևէ պահի այդ տեղեկատվությունը կարող է նպաստել ընտանիքներին՝ պատասխաններ գտնելու գործում: Օրինակ, եթե արտաշիրիմում իրականացնելու համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծվեն այն վայրերում, որտեղ, ենթադրաբար, հակամարտության ժամանակ մարդիկ են թաղվել, այդ տեղեկատվությունն անհրաժեշտ կլինի աճյունների ինքնությունն որոշելու և նրանց ԴՆԹ-ն հարազատներից հավաքագրված ԴՆԹ-ների հետ համեմատելու համար: Մենք նաև խորհրդակցություն ենք տրամադրում հանձնաժողովի աշխատանքային խմբերի անդամներին՝ վկաներից տեղեկատվություն հավաքելու և մշակելու, ինչպես նաև հուղարկավորման վայրերի բացահայտման և դրանց պաշտպանության վերաբերյալ: Մեզ համար միշտ առաջնային են շեշտել որ այս խնդիրը  մարդասիրական է, այն է ՝ անհայտ կորած անձանց ընտանիքներն իրավունք ունեն տեղեկություն ստանալ իրենց սիրելիների  գտնվելու վայրի և ճակատագրերի վերաբերյալ:
-Որո՞նք էին 2019 թվականին իրականացված հիմնական ծրագրերը և ինչպիսի՞նն են 2020 թվականի հեռանկարները:
-Եթե ամփոփենք 2019 թ-ի արդյունքները, ապա կարելի է ասել, որ մենք գրեթե ամբողջությամբ կարողացել ենք կյանքի կոչել մեր առջև դրված նպատակները: Մեր կողմից իրականացվող աջակցության ծրագրերի շահառուները հիմնականում եղել են ականի և պատերազմի պայթուցիկ մնացորդներից տուժած անձինք, ինչպես նաև անհայտ կորած անձանց որոշ ընտանիքներ: Այստեղ հարկ է նշել, որ 2019 թ-ին մենք ավարտին ենք հասցրել մի քանի տարի առաջ մեկնարկած տնտեսական աջակցության ծրագիրը նշված շահառուների համար: Ընդհանուր առմամբ, ավելի քան 430 ականի պայթյունից տուժած անձ ստացել է  մեր օժանդակությունը կա´մ տնտեսական աջակցության ձևով, որի նպատակն էր տնային տնտեսությունների եկամուտների բարձրացումը, կա´մ հրատապ տնտեսական խնդիրները լուծելու համար միանվագ անհատույց դրամաշնորհների տեսքով, կա´մ էլ տան վերանորոգման ծրագրի միջոցով: Մեր կողմից աջակցություն են ստացել ավելի քան 200 անհայտ կորած անձանց ընտանիքներ: Անհրաժեշտ է նշել, որ աջակցությունը ցուցաբերվել է միայն անապահով ընտանիքներին: Նաև կցանկանայի նշել, որ 2019 թ-ի  օգոստոսին մենք ավարտեցինք անհայտ կորած անձանց ընտանիքներին տրամադրվող սոցիալ-հոգեբանական աջակցության ծրագիրը, որը մեկնարկել էր դեռևս 2011 թ-ին: Մենք որոշ քայլեր ենք ձեռնարկել, որպեսզի անհայտ կորած անձանց ընտանիքներից ընտրված համակարգող անձինք կարողանան շարունակել ծրագրի իրականացումն առանց մեզ: Միևնույն ժամանակ, մենք մշտական կապ ենք պահպանում նրանց հետ՝ առաջնորդելով  և օգնելով ինքնուրույն գործունեություն սկսել: Մեկ այլ աջակցության ծրագրով մենք տրամադրում ենք դրամական աջակցություն միայնակ անապահով թոշակառուներին: Քաղաքներում և գյուղերում բնակվող ավելի քան 250 միայնակ թոշակառուների կենսաթոշակին մեր կողմից ավելացվել է հավելավճար, որը թույլ է տվել ապահովել նրանց կենսապահովման  նվազագույն  մակարդակը: Բացի անհատներին ուղղված օգնությունից, մենք նաև աջակցություն ենք տրամադրել տեղական որոշ կառույցների: Օրինակ՝ մենք սերտ համագործակցություն ենք ունեցել առողջապահական կառույցների և արտակարգ իրավիճակների ծառայության հետ: Այսպիսով՝ մենք շարունակել ենք աջակցություն տրամադրել արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությանը՝ պահպանելու և ամրապնդելու համար առաջին օգնության դասընթացների անցկացման նրա փորձառությունը:Նրանց հետ միասին մենք մարզեցինք մոտ 130 առաջին օգնողների 10 շփման գծի մոտակայքում գտնվող համայնքներում, և այդ համայնքներին նվիրաբերեցինք առաջին օգնության արկղիկեր: Բացի այդ, մենք ԱԻՊԾ-ին տրամադրեցինք ֆինանսական միջոցներ՝ շփման գծի մոտակայքում գտնվող բնակավայրերում 9 անվտանգ սենյակների կահավորման համար, որտեղ արտակարգ իրավիճակների դեպքում կարող է ժամանակավորապես տեղակայվել քաղաքացիական բնակչությունը: 2019 թ-ին  ԿԽՄԿ-ի աջակցությամբ ավարտվել է Հադրութի հիվանդանոցի նկուղի վերանորոգումն, որը արտակարգ իրավիճակների ժամանակ կարող է ծառայել որպես անվտագ սենյակ` աշխատակազմի և հիվանդների համար: Հաշվի առնելով այն, որ Հադրութի հիվանդանոցի շտապ բուժօգնության ծառայություններն ամրապնդման կարիք ունեն՝ մենք սկսեցինք մի ծրագիր, որն ուղղված է անհետածգելի բուժօգնության և կայունացման բաժանմունքի ստեղծմանը և նպատակ ունի ապահովելու որակյալ և ժամանակին անհետաձգելի բուժօգնության հասանելիությունը տեղի բնակչության համար: Տեղական կառույցների աջակցության մեկ այլ օրինակ է «Քերոլայն Քոքսի անվան վերականգնողական կենտրոն»-ին տրամադրված ֆինանսական աջակցությունը՝ ուղղված  հաշմանդամություն ունեցող անձանց տնային խնամքի միջոցների տրամադրմանը: Եվ իհարկե, մենք այցելել ենք բոլոր կալանավորված անձանց, անհրաժեշտության դեպքում նրանց օգնություն ենք ցուցաբերել և բարելավել կալանքի պայմանները:
Մեր կողմից իրականացվել է Միջազգային մարդասիրական իրավունքի (ՄՄԻ) վերաբերյալ գիտելիքների տարածում տարբեր թիրախային խմբերի (այդ թվում զինվորականներ ու ուսանողներ) համար: Մենք նաև օգնել ենք երիտասարդ ՄՄԻ հետազոտողներին այցելելու Հայաստանում տեղի ունեցող ՄՄԻ վերաբերյալ տարբեր միջոցառումներ:
Ինչ վերաբերվում է ապագա ծրագրերին, ապա մենք կշարունակենք աշխատել հիմնվելով չեզոքության և անկողմնակալության սկզբունքների վրա և աջակցելով հակամարտության հետևանքով տուժած մարդկանց այնքան ժամանակ, ինչքան  դրա  կարիքը կլինի:
-Կարո՞ղ եք մի փոքր պատմել Արցախում աշխատելու ժամանակահատվածի  ձեր  տպավորուղթյունների մասին
-Նախ կցանկանայի նշել, որ սա իմ առաջին առաքելությունը  չէ Լեռնային Ղարաբաղում: Ես եղել եմ այստեղ դեռևս 2010 և 2011 թվականներին: Այն ժամանակ ես աշխատում էի Մոսկվայի պատվիրակությունում, և իմ այցը նպատակ ուներ աջակցելու հաղորդակցման բաժնի իմ գործընկերներին: Ահա թե ինչու, երբ ինձ առաջարկեցին այս առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղում, ես անմիջապես համաձայնեցի, քանի որ արդեն ճանաչում էի այս վայրը և որոշ գործընկերների:
Ես ֆրանսիայի քաղաքացի եմ, ԿԽՄԿ-ում աշխատում եմ 2001 թվականից և եղել եմ այնպիսի առաքելություններում, ինչպիսիք են Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունը, Իսրայելը, Ռուսաստանի Դաշնությունը, Կենտրոնական Ասիայի մի շարք երկրներ և այլն: Մինչև ԿԽՄԿ-ն աշխատել եմ Ֆրանսիայի ԱԳՆ-ում, Ռուսաստանի Դաշնությունում և Չեխիայի  Հանրապետությունում:
Ես Լեռնային Ղարաբաղում կլինեմ մինչև հաջորդ տարվա հունիս ամիսը և դեռևս չգիտեմ, թե որտեղ կլինի իմ հաջորդ առաքելությունը: Լեռնային Ղարաբաղի առաքելությունը, անշուշտ, կշարունակի հատուկ նշանակություն ունենալ ինձ համար: Ես իսկապես հույս ունեմ, որ հակամարտությունը վերջիվերջո կավարտվի: Այս ուղղությամբ ձեռնարկվող բոլոր քայլերն ողջունելի են:
Այսպիսով, Ամանորի նախօրեին ես ցանկանում եմ այս տարածաշրջանի մարդկանց, որպեսզի խաղաղության գալուստն արագ լինի և, անշուշտ, այլ դրական փոփոխություններ ևս  դրան կհետևեն:

Мы продолжим помогать пострадавшим от конфликта людям столько, сколько это будет необходимо. Эксклюзивное интервью Пьер-Эммануэля Дюкруэ
Корреспондент "Арцахпресс" встретился и поговорил с руководителем МККК в Республике Арцах Пьером-Эмануэлем Дюкруэ о проделанной и предстоящей работе организации в Арцахе.
СТЕПАНАКЕРТ, 26 декабря, АРЦАХПРЕСС - Ниже приводится полный текст интервью.
- Ваш офис осуществляет свою деятельность в Арцахе с 1992 г. Расскажите, пожалуйста, об основных направлениях вашей работы?
Как вы знаете, мы находимся там, где вспыхивают вооруженные конфликты или возникают другие ситуации насилия. Мы стремимся защищать жизнь и достоинство пострадавших людейи предоставлять им гуманитарную помощь.Наша работа основана на принципе гуманности, а также, мы не принимаемчью-либо сторону в конфликте. Таким образом, также как и в других контекстах, в Нагорном Карабахе мы работаем в следующих направлениях:
-   Оказание помощи пострадавшему населению;
• предоставление защиты тем, кому эта защита полагается со стороны международного гуманитарного права(МГП), а именно: раненым военнослужащим, лицам, задержанным в связи с конфликтом, и гражданскому населению;
• мониторинг соблюдения норм гуманитарного права и распространение знаний об этой отрасли права;
• роль нейтрального посредника между сторонами конфликта для решения гуманитарных проблем.
- Действительно, одной из наиболее известных функций, осуществляемых МККК в нашем регионе, является роль нейтрального посредника между сторонами в конфликте, о которойВы только что упомянули. Приведите, пожалуйста, конкретные примеры такого посредничества за последние годы.
Да, нейтральные, независимые и беспристрастные гуманитарные действия лежат в основе мандата МККК и являются фундаментальной частью его самобытности. Мы стремимся к диалогу со всеми сторонами конфликта, а также с людьми, которые страдают от его последствий, чтобы заслужить их признание и уважение. Мы неоднократно были призваны сторонами выступать в качестве нейтрального посредника для решения различных гуманитарных задач. Во многих случаях эти обсуждения носят двусторонний и конфиденциальный характер.
А что касается конкретных примеров из этого контекста, то я бы отметил нашу роль нейтрального посредника в апреле 2016 г., когда стороны смогли эвакуировать тела погибших с поля боя, или, когда мы помогли в организации операции по передаче тел погибших сторонам. Другой пример – наши усилия, направленные на то, чтобы помочь достичь прогресса в вопросе без вести пропавших лиц. В 2015 г., МККК передал сторонам обновленный список без вести пропавших лиц, зарегистрированных делегациями в Баку и Ереване и миссией в Нагорном Карабахе.
И конечно же, в рамках своих полномочий нейтрального посредника и организации, стоящей у истоков МГП, мы наблюдаем за тем, как стороны выполняют взятые на себя обязательствапо международному гуманитарному правуи документируем сообщаемые нарушения этого права. Эти нарушения могут включать инциденты, затрагивающие жизнь или физическую неприкосновенность гражданских лиц, или наносить значительный ущерб их имуществу. Для рассмотрения таких случаев МККК поддерживает прямой и конфиденциальный диалог со сторонами в конфликте, напоминая о принятых ими на себя обязательствах по МГП, таких как принцип проведения различия между комбатантами и военными целями, с одной стороны, и гражданскими лицами и гражданскими объектами –  с другой, соблюдение принципа соразмерности, и так далее.
- Не так давно активно обсуждался вопрос обмена азербайджанскими и армянскими лицами, содержащимися под стражей. Было заявлено, что предложение поступило от азербайджанской стороны и было передано через МККК. Какая у вас роль в этом вопросе в качестве  нейтрального посредника?
В продолжение ранее затронутой темы, я хотел бы добавить, что среди тех гуманитарных вопросов, в которые МККК вовлечен в качестве нейтрального посредника, очень важно отметить нашу роль в организации операции по возвращению лиц, оказавшихся во власти противоположной стороны. В этом регионе более 700 человек были возвращены под эгидой МККК, как на линии соприкосновения, так и на международной границе. Хочу подчеркнуть, что, хотя МККК является посредником между сторонами, содействуя обмену информацией, двусторонним и конфиденциальным переговорам, решение об освобождении и возвращению принимается сторонами, и мы не имеем никакого влияния на принятое решение. Международное гуманитарное право, являющееся основой нашей работы, дает нам право посещать лиц, содержащихся под стражей в связи с конфликтом, вне зависимости от того, в чем они обвиняются. Цель наших посещений заключается в том, чтобы посмотреть в каких условиях они содержатся, как с ними обращаются, и чтобы у них была возможность поддерживать связь с родными. Как сугубо гуманитарная организация, для нас важно, чтобы мы получали информацию о всех задержанных лицах, и чтобы у нас был доступ ко всем. Это то, что мы делаем в местах содержания под стражей как здесь, так и в других местах.
В публичной повестке МККК всегда можно услышать, что проблема без вести пропавших лиц находится в центре внимания вашей организации. Можете ли вы сказать, о каком количестве людей мы говорим? На каком этапе находится процесс установления их судеб?
Очень важно напомнить, что в результате нагорно-карабахского конфликта более 4,500 людей в регионе считаются без вести пропавшими. Миссия МККК в Нагорном Карабахе зарегистрировала около 400 таких людей. На каждой стороне мы работаем тесно как с Комиссией по вопросам военнопленных,  заложников и без вести пропавших лиц, так и с семьями без вести пропавших. Это дает нам возможность собрать и сохранить важную информацию касательно без вести пропавших, в том числе и генетическую информацию у кровных родственников без вести пропавших. Мы собрали подробную информацию о без вести пропавших лицах, зарегистрированных нами, а также собрали биологические образцы у более 500 родственников 180 без вести пропавших лиц. Как я уже отметил, когда люди пропадают без вести, то очень важно собрать всю имеющуюся информацию, потому что в какой-то момент она может помочь семьям получить ответы на свои вопросы. Например, если условия позволят провести эксгумацию в тех местах, где предположительно люди были захоронены во время конфликта, то эта информация поможет сопоставить ДНК найденных останков с ДНК образцами, взятыми у кровных родственников. Мы также даем рекомендации рабочей группе вышеназванной коммиссии по сбору и использованию информации полученной у свидетелей, также по определению мест захоронений и их защите. Мы всегда настаиваем,что вопрос без вести пропавших - гуманитарная проблема и ее суть заключается в том, что семьи должны знать о судьбе своих родных.
- Перечислите пожалуйста основные итоги вашей деятельности в 2019 г. и расскажите о планах на 2020 г.
Если подытожить итоги уходящего года, то я бы сказал, что нам в основном удалось достичь тех задач и целей, которые перед нами стояли.
Что касается деятельности по оказанию помощи, то нашими получателями помощи среди населения в основном были жертвы мин и других взрывоопасных пережитков войны, а также несколько семей без вести пропавших лиц. Здесь я должен отметить, что в уходящем году мы завершили нашу программу по оказанию экономической помощи этим бенефициариям, которую мы запустили несколько лет тому назад.
В общей сложности более 430 пострадавших от взрыва мин получили нашу помощь в виде микроэкономических проектов, направленных на увеличение доходов семьи, единовременной денежной помощи для покрытия неотложных потребностей, или же были включены в проект по частичному ремонту жилья. Свыше 200 семей без вести пропавших лиц тоже получили от нас аналогичную помощь. Важно отметить, что помощь оказывалась только нуждающимся семьям.
Что касается семей без вести пропавших лиц , я также хотел бы отметить, что в августе этого года мы завершили программу по оказанию психосоциальной помощи семьям, которую мы начали еще в 2011 году. Мы предприняли определенные шаги для того, чтобы программу продолжили представители семей без вести пропавших лиц. Одновременно, мы поддерживаем регулярный контакт с ними, помогая им работать самостоятельно. Другая программа помощи - это наша денежная помощь одиноким нуждающимся престарелым. Более 250 таких людей, живущих в городских и сельских местностях, ежемесячно получают от нас финансовую надбавку к своей пенсии, что позволяет им поддерживать минимальный уровень жизни.
Помимо помощи, адресованной отдельным лицам, мы также оказали помощь некоторым местным структурам. Например, мы тесно сотрудничали со структурой здравоохранения и Службой чрезвычайных ситуаций. Мы продолжали оказывать помощь Службе чрезвычайных ситуаций в развитии опыта их сотрудников по проведению курсов по оказанию первой помощи. Вместе мы обучили в среднем 130 лиц навыкам по оказанию первой помощииз 10 сел, расположенных вблизилинии соприкосновения и передали в дарэтим сельским администрациямаптечки первой помощи. Также мы оказали финансовую поддержку Службе для оборудования 9 комнат в населенных пунктах, расположенных вблизи от линии соприкосноевения, где гражданское население может быть временно размещено в случае чрезвычайной ситуаций. В 2019 г. при поддержке МККК была завершена реконструкция подвального помещенияГадрутской больницы, котороев случае чрезвычайных ситуаций может быть использовано в качестве безопасной зоны для персонала и пациентов.
Учитывая необходимость укрепления службы неотложной медицинской помощи в той же больнице, мы начали проект по созданию отделения неотложной медицинской помощи для обеспечения доступа населения к качественной и своевременной помощи. Другим примером поддержки местных структур является финансовая поддержка реабилитационному центру имени Леди Кокс, для оказания помощи в предоставлении расходных материалов лицам с ограниченными возможностями. И, конечно же, в течении всего года мы регулярно посещали лиц лишенных свободы, а при необходимости помогали необеспеченным заключенным и улучшали условия содержания.
Наконец, что не менее важно, мы организовали занятия по международному гуманитарному праву для различных целевых аудиторий, включая военных и студентов, а также помогли молодым специалистамв области МГП посещать соответствующие различные мероприятияв Армении.
Что касается планов на будущее, мы будем продолжать работать на основе принципов нейтральности и беспристрастности, чтобы помогать пострадавшим от конфликта до тех пор, пока в этом будет необходимость.
- Пожалуйста, расскажите о себе и о Ваших впечатлениях работы в Арцахе.
Для начала хочу отметить, что для меня это не первая миссия в Нагорном Карабахе, так как я был здесь в 2010 и 2011 г.г. Тогда я работал в Московской делегации и я приехал помочь коллегам из отдела по связям с общественностью. Поэтому, когда мне предложили эту работу, я сразу же согласился, будучи знакомым с местностью и некоторыми коллегами.
Я гражданин Франции, начал работу в МККК в 2001 г. и работал в таких местах как Демократическая Республика Конго, Израиль, Российская Федерация, Центральная Азия, и т.д. До работы в МККК, я работал в МИД Франции, Российской Федерации и Чешской Республике.
Я останусь здесь до июня 2020 г., но пока не знаю где я продолжу работать. Однако могу с уверенностью сказать, что моя миссия в Нагорном Карабахе всегда останется особенной для меня. Я действительно надеюсь, что конфликт когда-нибудь закончится. Все шаги, предпринимаемые в направлении разрешения этого конфликта приветствуются. Поэтому в канун Нового года я лично хотел бы пожелать жителям региона скорейшего наступления мира, а все остальные позитивные изменения непременно последуют.