Արցախ ներմուծված ապրանքների ծավալը նոյեմբեր ամսում նվազել է
Ընթացիկ տարվա նոյեմբեր ամսվա ընթացքում Արցախի Հանրապետության տարածք են ներմուծվել 12 մլրդ դրամ գումարի չափով ապրանքանյութական արժեքներ, որը 0.2 մլրդ դրամով պակաս է նախորդ տարվա նույն ցուցանիշից:
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 դեկտեմբերի, ԱՐՑԱԽՊՐԵՍ: Այս մասին «Արցախպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ ֆինանսների նախարարությունից՝ մանրամասնելով, որ նույն ժամանակահատվածում արտահանվել են 16 մլրդ դրամ գումարի չափով ապրանքանյութական արժեքներ` նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 9.9 մլրդ դրամի դիմաց կամ ավելի քան 1.6 անգամ:
Աղբյուրի հաղորդմամբ՝ ներմուծված ապրանքանյութական արժեքների 65.8 %-ը կամ 7.9 մլրդ դրամ գումարի չափով ապրանքանյութական արժեքները ներմուծվել են Վարդենիս-Մարտակերտ ճանապարհահատվածով:
Արտահանված ապրանքանյութական արժեքների մասնաբաժնում ևս գերակշռել են Վարդենիս-Մարտակերտ ճանապարհահատվածով կատարված արտահանումները` կազմելով ընդհանուր արտահանման ծավալի 43.7 %-ը կամ 7 մլրդ դրամ:

В ноябре объем импортированных товаров в Арцах уменьшился
В ноябре текущего года в Республику Арцах было импортировано товаров на сумму 12 млрд. драм, что на 0,2 млрд. драм меньше аналогичного показателя за прошлый год.
СТЕПАНАКЕРТ, 13 декабря, АРЦАХПРЕСС - Об этом "Арцахпресс" сообщили в министерстве финансов Арцаха, уточнив, что за тот же период было экспортировано товаров на сумму 16 млрд. драм, что на 9,9 млрд. драм или в 1,6 раза больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Согласно источнику, через автомагистраль Варденис-Мартакерт было импортировано 65,8% или товаров на сумму 7,9 млрд. драм.
Экспорт по дороге Варденис-Мартакерт также составил 43,7% от общего объема экспорта, или 7 млрд. драм.